Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zbigniew Ziobro: Komuniści chcieli ich wymazać z historii Polski, ale nie udało im się to

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył wieniec przed pomnikiem Jana Rodowicza „Anody” na dziedzińcu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Trwają uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył wieniec przed pomnikiem Jana Rodowicza „Anody” na dziedzińcu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Trwają uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. PAP/Rafał Guz
W środę obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro nagrał specjalne wideo.

Zbigniew Ziobro: Komuniści chcieli wymazać Żołnierzy Niezłomnych z historii Polski, ale nie udało im się to

W zamieszczonym w mediach społecznościowych nagraniu Zbigniew Ziobro wspomina swojego dziadka, kpt. Ryszarda Kornickiego, który kierował zrzeszeniem „WiN” w Przemyślu i został aresztowany w 1947 roku przez UB.

– Najgorsze bicie żelaznym prętem w pięty. Człowiek czuł, jakby się rozpadał – powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny, cytując słowa swojego dziadka.

W nagraniu Zbigniew Ziobro mówi, że żołnierz „w czasie śledztwa był torturowany na zamku w Rzeszowie. UB-ecy łamali mu żebra, wybili zęby”.

– Dostał karę dożywotniego pozbawienia wolności. Odbywał ją w więzieniu we Wronkach. Wyszedł w 1956 roku na mocy amnestii – dodał.

– Dziś, w Narodowy Dzień Pamięci - takich jak on - Żołnierzy Niezłomnych, za swoją odwagę, za poświęcenie i za przelaną krew, wielu z nich ginęło od zdradzieckich strzałów w tył głowy. Komuniści chcieli ich wymazać z historii Polski, a nawet z pamięci ich bliskich. Nie udało im się to. Dowodem obchodzony dziś Dzień Pamięci. Pochylmy głowy i zmówmy modlitwę za obrońców polskiej niepodległości, naszej wolności i suwerenności. Cześć i chwała bohaterom – powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od 1 marca od 2011 roku. Data została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl