Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021. Obchody - program oficjalnych uroczystości i wydarzenia online

Redakcja
Warszawa, ul. Rakowiecka 37, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i więzniów politycznych PRL
Warszawa, ul. Rakowiecka 37, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i więzniów politycznych PRL Szymon Starnawski /Polska Press
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca w Warszawie i wielu innych miastach Polski odbędą się uroczystości upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. W związku z pandemią część z nich odbędzie się online. Poniżej program obchodów.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - program oficjalnych uroczystości

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w Pruszkowie, gdzie o godz. 10.00 odsłonięta została tablica upamiętniająca uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana, którzy tworzyli trzon zgrupowania „Mazowsze” antykomunistycznej organizacji „Wolna Młodzież”, działającej w latach 1949–1953 na terenie Włoszczowy, Częstochowy, Pruszkowa i Warszawy.

O godz. 12.00 przy Kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędą się uroczystości z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka.

Na godz. 12.00 zaplanowano również przejazd szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych na warszawskiej Pradze, pod przewodnictwem Marcina Łaszczyńskiego z warszawskiego OBEN, który wygłosi również prelekcję historyczną.

O 14.00 na fasadzie budynku VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV odsłonięta zostanie tablica w hołdzie polskim patriotom, ofiarom trybunału wojennego Armii Czerwonej, działającego w tym budynku w latach 1945–1946, więzionym, torturowanym i mordowanym przez funkcjonariuszy sowieckiego kontrwywiadu wojskowego „Smiersz”.

O godz. 15.00 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV ZG WiN w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Uroczystość odbędzie się na ul. Rakowieckiej 37 z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka.

Na godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej zaplanowano promocję nowego wydania Atlasu Polskiego Podziemia Niepodległościowego 1944–1956.

Obchody w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych

Hołd Żołnierzom Wyklętym będzie można oddać w Muzeum przy ul. Rakowieckiej 37. Muzeum będzie otwarte dla odwiedzających w poniedziałek 1 marca w godz. 9.00-13.30 i 16:00-17:00.

Jak czytamy, w związku z pandemią wejście będzie możliwe tylko po wcześniejszej rejestracji telefonicznej (sekretariat, tel. 22 547-96-00). Zorganizowane grupy zostaną wprowadzane w odstępach 15-minutowych, a osoby indywidualne w czasie między grupami - informują organizatorzy.

Ogólnopolska akcja oddawania osocza i krwi

W ramach obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Fundacja Wolność i Demokracja, która w poprzednich latach organizowała bieg Tropem Wilczym, w tym roku zachęca do oddawania krwi i osocza. Akcja odbywa się we wszystkich regionalnych centrach krwiodawstwa. Więcej informacji TUTAJ.

Jak czytamy, sam bieg Tropem Wilczym odbędzie się 16 maja.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - konferencja online

Na godz. 11.00 zaplanowano konferencja online „Żołnierze Wyklęci” organizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Jak czytamy w programie wydarzenia, uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać m.in. wykładu dr Ewy Janiny Kurek na temat „Represyjnych działań władz komunistycznych wobec polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w latach 1944−1956”. Przewidziano również wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki, Kuratorów Oświaty, przedstawicieli Placówek Doskonalenia Nauczycieli i Bibliotek Pedagogicznych.

CZYTAJ TEŻ | Sergiusz Kościałkowski. Cyngiel „Fakir” - wyklęty „Kapitan Grób”. Losy legendy podziemia

Serwis „Żołnierze Wyklęci”

Polskie Radio przygotowało specjalny serwis „Żołnierze Wyklęci”. Dostępne są tam unikalne nagrania i relacje świadków historii. W serwisie można znaleźć także sylwetki „Niezłomnych”, ich relacje, a także opisy procesów i represji, jakich doświadczyli.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest już po raz dziesiąty. Został ustanowiony przez Sejm w 2011 r., by upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl