Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Siły Rezerwowe potrzebują prawników i lekarzy. Cywilni studenci AMW przejdą szkolenia

Ksenia Pisera
Ministerstwo Obrony
W szkoleniu wojskowym w trakcie studiów, a nie w czasie letnich wakacji czy przerw, będą brać udział cywilni studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Pod petycją o stworzenie takiej możliwości podpisało się kilkuset studentów tej uczelni. Co więcej, władze AMW nie wykluczają, że w przyszłości udział w szkoleniu będą mogli brać również słuchacze np. uniwersytetu lub politechniki.

Takie rozwiązanie ma być dla studentów sporym ułatwieniem. Podobne szkolenie mogą bowiem odbyć w ramach służby przygotowawczej, zgłaszając się bezpośrednio do Narodowych Sił Rezerwowych. Aby nie kolidowało to z tokiem studiów, służba ta realizowana jest w dwóch okresach w czasie letnich przerw wakacyjnych, po zakończeniu dwóch kolejno następujących po sobie lat studiów. Szkolenie AMW ma trwać od października do czerwca. Pilotażowy projekt rozpocznie się w październiku przy Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich uczelni.

- Szkolenie wojskowe docelowo ma pozwolić na odbycie przez studentów cywilnych szkolenia przygotowawczego do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz szkolenia specjalistycznego w ramach NSR, podobnie jak realizuje to warszawska Akademia Obrony Narodowej - wyjaśnia kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy uczelni. - Program powstał z inicjatywy studentów cywilnych, których 900 podpisało się w tym roku pod petycją w tej sprawie.

W pierwszym etapie chętni studenci odbędą ochotnicze wstępne szkolenie wojskowe według autorskiego programu WDiOM. Jak tłumaczą przedstawiciele uczelni, słuchacze będą odbywać regularne zajęcia praktyczne oraz teoretyczne na terenie uczelni oraz poza nią. Zostaną również umundurowani.

Co więcej, szkolenie wojskowe studentów cywilnych zakłada współpracę uczelni z zewnętrznymi jednostkami. Studenci będą mogli więc poznać nie tylko specyfikę pracy np. Państwowej Straży Pożarnej czy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W trakcie trwania szkolenia będą mogli także zdobyć uprawnienia pozwalające na podjęcie pracy w charakterze np. ratownika WOPR lub sternika jachtowego czy odbyć specjalistyczne kursy - np. wspinaczki linowej czy nurka.

Trwa rekrutacja chętnych, liczba miejsc jest ograniczona. - Szkolenie wojskowe mogą odbywać studenci wszystkich lat i kierunków AMW, a docelowo również innych cywilnych uczelni z regionu - informują władze uczelni.

To z kolei jest istotne dla NSR. Jak podają przedstawiciele formacji, najbardziej zależy im na pozyskaniu żołnierzy rezerwy posiadających określone specjalności, w szczególności lekarzy, tłumaczy, prawników, psychologów, mediatorów, analityków, informatyków, inżynierów, specjalistów public relations oraz działań psychologicznych.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki