Narkotyki w domu dziecka w Skorogoszczy. W jednym z pokoi...

  Narkotyki w domu dziecka w Skorogoszczy. W jednym z pokoi znaleziono amfetaminę i marihuanę

  Jarosław Staśkiewicz AIP

  Polska

  Polska

  Po tym, jak czworo nastolatków z domu dziecka zatruło się nieznaną substancją, policja przeszukała ich pokoje. W jednym z nich znaleziono amfetaminę i marihuanę.
  - W nocy z piątku na sobotę czworo wychowanków domu dziecka zostało przewiezionych do szpitala z objawami zatrucia - przypomina Mirosław Dziadek z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Pacjenci byli w wieku od 16 do 19 lat. - Trzy osoby pozostały w szpitalu, a ich stan był dość poważny - mówi lekarka Julia Goj-Birecka, wicedyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego. - Lekarze zdecydowali, że dwóch pacjentów, ze względu na stan zdrowia, pobudzenie i agresję, powinno trafić na oddział psychiatryczny szpitala w Opolu. Pozostała dwójka wróciła już do domu dziecka.

  Obecnie policja czeka na wyniki badań, które pomogą wyjaśnić, czym zatruli się nastolatkowie. Ocena ich zachowania wskazywała w pierwszej chwili na dopalacze, ale wynik policyjnego przeszukania pokojów, w których mieszkają, wskazuje też na tradycyjne narkotyki. - W jednym z pokojów znaleziono biały proszek, a badanie narkotestem wskazało, że może to być pochodna amfetaminy - mówi Mirosław Dziadek. - Znaleźliśmy też prawie gram marihuany, a obecnie trwa ustalanie jak młodzi ludzie weszli w posiadanie narkotyków.

  - Przy okazji po raz kolejny apelujemy do opiekunów placówek, ale też rodziców dzieci, żeby w okresie wakacyjnym zwracać szczególną uwagę na młodzież, czy nie ma dostępu do środków odurzających szkodliwych dla życia i zdrowia - dodaje policjant. - Mam nadzieję, że to incydent, ale trzeba wiedzieć jedno: nie ma żadnej placówki oświatowej, która może powiedzieć, że nie ma u niej tego problemu - ocenia Jan Golonka, wicestarosta powiatu brzeskiego, któremu podlega placówka w Skorogoszczy.

  - To jest problem młodego wieku, ale i problem nas, dorosłych - dodaje Golonka, który jest z wykształcenia nauczycielem i był dyrektorem szkoły. Wicestarosta przypomina, że dom dziecka to placówka otwarta: - Młodzież wychodzi z niej do szkoły, wyjeżdża na praktyki, wychodzi wieczorami, nie jest pod ścisłym nadzorem przez 24 godziny.

  Oczywiście wychowawcy odpowiadają za nich i wiedzą, na ile mogą pozwalać i jak reagować w takich przypadkach, jak ten w piątek. - W tym przypadku wychowawca zauważył zachowanie swoich podopiecznych i zachował się prawidłowo, zgłaszając sprawę na policję. Teraz my musimy sprawdzić czy zrobiono wszystko, żeby nie doszło do takiej sytuacji - podkreśla wicestarosta.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo