reklama

Narkomania: objawy i sposoby leczenia

Materiał partnera zewnętrznego

Narkomaniato uzależnienie od narkotyków, czyli substancji psychoaktywnych. To poważna choroba, która ma wpływ na wiele płaszczyzn tj. medyczną, społeczna, kulturową, a także prawną. Substancje psychoaktywne mają negatywny wpływ na czynność mózgu. Osoba zmagająca się z takim problemem po odstawieniu narkotyków odczuwa głód narkotyczny, który jest cierpieniem fizycznym uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie. W związku z tym osoba chora za wszelką cenę próbuje zdobyć narkotyki i ulżyć sobie w tym cierpieniu. To poważna choroba, a jakie są objawy i sposoby leczenia narkomanii?

Narkomania - co to jest?

Narkomania (z j. gr. narke – odurzenie, mania – szaleństwo), czyli uzależnienie od środków psychoaktywnych. Wiele osób nie wie, co to jest narkomania i jakie niesie ze sobą konsekwencje. Uzależnienie od narkotyków prowadzi to do wyniszczenia organizmu, czasami nawet do śmierci. Cechą charakterystyczną uzależnienia jest konieczność przyjmowania danego środka, tak samo jest w tym przypadku. Chory za wszelką cenę musi przyjąć środek odurzający, a im więcej go przyjmuje, tym większy głód narkotykowy odczuwa. Środki psychoaktywne stopniowo przyczyniają się do coraz większego uzależnienia psychicznego oraz fizycznego, co prowadzi do zwiększania przyjmowanych dawek przez osobę chorą. Do najczęściej zażywanych narkotyków zalicza się marihuanę, amfetaminę, kokainę, LSD oraz heroinę.

Jakie są objawy uzależnienia?

Objawy uzależnienia od narkotyków występują na wielu płaszczyznach, dlatego narkomania traktowana jest jako problem społeczny. Osoba uzależniona stopniowo oddala się od rodziny i przyjaciół. Bardzo często ma problemy w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów. Uzależnieniu towarzyszy także drażliwość i nerwowość. W przypadku osób uzależnionych od narkotyków dochodzi do zaniedbania codziennych obowiązków, dlatego narkomania stanowi duży problem społeczny. Chory zmagający się z narkomanią koncentruje się wyłącznie na zdobywaniu narkotyków - jest to jego priorytet. Objawy narkomanii są liczne, a do podstawowych można liczyć zespół abstynencyjny, który objawia się drżeniem rąk oraz mięśni. Chory może mieć wzmożoną potliwość, utrudnioną koncentrację, a także depresją i omamy.

Sposoby leczenia narkomanii

W sytuacji, gdy naszej rodzinie lub w bliskim otoczeniu ktoś boryka się z uzależnieniem, ważne jest, by wiedzieć jak leczyć narkomanię. Kluczem do sukcesu jest chęć uzależnionego do wyjścia z nałogu. W pierwszym etapie leczenia przeprowadza się detoksykację, która ma na celu oczyszczenia organizmu ze wszystkich środków psychoaktywnych. W kolejnym etapie przeprowadza się terapię. Zazwyczaj odbywa się w ośrodku zamkniętym. Chory w tym czasie przebywa pod opieką lekarzy i psychoterapeutów. Wśród osób uzależnionych stosuje się również metodę całkowitego odcięcia od jej dotychczasowego środowiska. Tak stanowczy krok może ułatwić osobie uzależnionej wyjście z nałogu narkotykowego. Narkomania jako problem społeczny wywołuje wiele negatywnych skutków w otoczeniu chorego. W związku z tym po przejściu wcześniejszych etapów leczenia wdraża się etap ponownej socjalizacji i wejścia w życie społeczne. Dzięki temu osoba uzależniona może wrócić do codziennego życia bez zażywania narkotyków i jest w stanie normalnie funkcjonować. Z pewnością narkomania to choroba, której leczenie to długi i żmudny proces, wymagający od nas, jak i od osoby uzależnionej dużo cierpliwości. W procesie leczenia warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak na przykład Prywatne Centrum Leczenia Uzależnień „Koninki”.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie