Narastają prześladowania chrześcijan. Coraz więcej kościołów staje się celem ataków

OPRAC.:
Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Dramatycznie rośnie liczba ataków na kościoły
Dramatycznie rośnie liczba ataków na kościoły Fot. AP/Associated Press/East News
Około 365 mln chrześcijan na całym świecie zaznało prześladowań w 2023 r. To o 5 mln więcej niż rok wcześniej. Dramatycznie wzrosła w zeszłym roku liczba ataków na obiekty kultu. Najgorsza sytuacja panuje w krajach Afryki Subsaharyjskiej i w Indiach.

Wzrasta przemoc wobec chrześcijan

W 2023 roku chrześcijanie doświadczyli „poważnych prześladowań i dyskryminacji w 78 krajach” – informuje dziennik „Le Figaro” powołując się na raport organizacji Portes Ouvertes „Globalny indeks prześladowań chrześcijan”. Najgorsza sytuacja panuje w krajach Afryki Subsaharyjskiej i w Indiach.

Organizacja jest zaniepokojona „wzrostem działań antychrześcijańskich”, które narastają od pięciu lat w 30 krajach.

Indie to państwo, w którym liczba chrześcijan prześladowanych z powodów religijnych jest najwyższa – w więzieniach przebywa 2332 wierzących, co stanowi ponad połowę z 4125 chrześcijan przetrzymywanych w zakładach penitencjarnych na świecie. W kraju odnotowano też największą liczbę ataków na kościoły - 2228.

Ataki na kościoły

W sumie w 2023 roku na całym świecie celem ataków było 14 776 kościołów. W 2022 roku było ich 2110.

„Afryka Subsaharyjska stała się zakładnikiem islamskiego ekstremizmu” i dotyczy to 26 krajów, w których „mnożą się grupy powiązane z Państwem Islamskim i Al-Kaidą” - napisano w raporcie Portes Ouvertes. „Od lat Afryka Subsaharyjska jest regionem, w którym najwięcej chrześcijan jest zabijanych z powodu wiary. Islamscy ekstremiści wykorzystują niestabilność polityczną i słabości w zarządzaniu lub bezpieczeństwie, aby rozwijać swoją działalność dżihadystyczną i atakować chrześcijan w Somalii, Nigerii, Mali, Burkina Faso i Mozambiku” – stwierdza organizacja.

Dramatyczna sytuacja chrześcijan w Nigerii

Nigeria to państwo najbardziej niebezpieczne dla chrześcijan – odnotowano w nim 4118 zabójstw, z 4998 popełnionych na chrześcijanach na całym świecie. W ubiegłym roku porwano w tym kraju 3300 chrześcijan, podczas gdy na całym świecie liczba ta wyniosła 3906.

Chiny przodują w stosowaniu procedur administracyjnych wymierzonych w chrześcijan. W ChRL wciąż nie może funkcjonować ponad 10 tys. miejsc kultu, które zamknięto w czasie walki z pandemią Covid-19.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dramatyczna sytuacja chrześcijan jest również w Korei Północnej. Od ponad 20 lat „nie ma przestrzeni wolności dla chrześcijan, którzy są zmuszeni do praktykowania religii w jak największej tajemnicy” - przypomina raport.

Rośnie nietolerancja na Bliskim Wschodzie

Pogarsza się sytuacja chrześcijan w krajach Afryki Północnej, Syrii, Turcji oraz na Bliskim Wschodzie, gdzie „chrześcijanie czują się coraz mniej akceptowani” – wskazuje Portes Ouvertes.

Od 1993 roku ewangelickie stowarzyszenie Portes Ouvertes (Otwarte Drzwi) dokumentuje ataki na chrześcijan na całym świecie; obecnie w ponad 70 krajach. „Dzięki naszej sieci partnerów mamy dostęp do szczegółowych i precyzyjnych informacji dotyczących ataków i prześladowań nawet na poziomie pojedynczych wiosek; są to informacje, które często nie pojawiają się w mediach” – twierdzi organizacja.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl