Napięcie między Serbią i Kosowem. W Brukseli kolejne spotkanie ostatniej szansy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Borrell spotka się oddzielnie z każdym z przywódców, później rozmowy kontynuowane będą w trzyosobowym gronie.
Borrell spotka się oddzielnie z każdym z przywódców, później rozmowy kontynuowane będą w trzyosobowym gronie. Shutterstock
W poniedziałek w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell spotka się z prezydentem Serbii Aleksandrem Vucziciem i premierem Kosowa Albinem Kurtim. Celem spotkania jest próba deeskalacji napięcia między Belgradem i Prisztiną.

Kolejne spotkanie ostatniej szansy

„W poniedziałek 21 listopada w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie wysokiego szczebla w ramach dialogu Belgrad-Prisztina. Jego gospodarzem będzie wysoki przedstawiciel (UE ds. zagranicznych) Josep Borrell, wspierany przez specjalnego przedstawiciela UE (ds. dialogu między Belgradem a Prisztiną) Miroslava Lajczaka. Swój udział potwierdzili prezydent Serbii Aleksandar Vuczić i premier Kosowa Albin Kurti” – poinformowała w niedzielę Europejska Służba Działań Zewnętrznych (EEAS).

Borrell spotka się oddzielnie z każdym z przywódców, później rozmowy kontynuowane będą w trzyosobowym gronie.

„Celem nadzwyczajnego spotkania będzie znalezienie sposobu na wyjście z obecnego kryzysu i uniknięcie dalszej eskalacji i napięć w terenie, z naciskiem na tablice rejestracyjne i powrót kosowskich Serbów do kosowskich instytucji” – dodała EEAS.

Napięcia między Serbią a Kosowem

Kolejny wzrost napięcia między Serbią, a jej byłą prowincją, Kosowem, rozpoczął się ponad rok temu. Powodem była decyzja władz w Prisztinie o obligatoryjnej wymianie serbskich tablic rejestracyjnych sprzed 1999 roku, z których korzysta ok. 10 tys. osób, na północy Kosowa.

Protesty przeciwko temu zarządzeniu miały miejsce już we wrześniu 2021 roku. Władze Kosowa - pod naciskiem UE i USA - przesunęły termin rozpoczęcia wdrażania regulacji na 21 listopada. Proces wymiany ma się zakończyć 21 kwietnia 2023 roku. Od tej daty legalne będzie korzystanie wyłącznie z kosowskich tablic. Mimo interwencji Brukseli i Waszyngtonu Kosowo nie zgodziło się na kolejne opóźnienie.

Na początku listopada trzystu policjantów, etnicznych Serbów, którzy pracowali na posterunkach granicznych Jarinje i Brnjak na północy Kosowa, odeszło z zajmowanych stanowisk.

Międzynarodowe siły pokojowe NATO w Kosowie, KFOR, ogłosiły, że są gotowe do interwencji w przypadku dalszej eskalacji.

Serbia, która utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii NATO w 1999 roku, odmawia uznania niezależności swej byłej prowincji i od 2008 roku, czyli od ogłoszenia przez nią niepodległości, nie zgadza się na używanie na swym terytorium tablic z kosowską rejestracją.

W wyniku prowadzonego pod auspicjami UE dialogu, Serbia i Kosowo zawarły w 2013 roku tzw. porozumienie brukselskie, które przewiduje m.in. utworzenie w Kosowie Wspólnoty Gmin Serbskich - postulowanej przez kosowskich Serbów i Serbię jednostki autonomicznej z 10 gmin zamieszkiwanych w większości przez etnicznych Serbów. Wprowadzenia w życie tego punktu porozumienia odmawia strona kosowska.

od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl