Nancy Pelosi w Tajpej: USA nie porzucą Tajwanu, będziemy chronić demokrację

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Spotkanie Nancy Pelosi z prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen. To ważna wizyta szczególnie, że Chiny podnoszą aktywność militarną wokół Tajwanu
Spotkanie Nancy Pelosi z prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen. To ważna wizyta szczególnie, że Chiny podnoszą aktywność militarną wokół Tajwanu Taiwan Presidential Office/Associated Press/East News
Moja wizyta pokazuje, że USA nie zrezygnują ze swoich zobowiązań na rzecz Tajwanu; będziemy chronić demokrację przed autorytaryzmem - zaznaczyła w środę przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi po spotkaniu z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen.

Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie odbywa się w warunkach pogarszających się stosunków chińsko-amerykańskich. Speaker Izby Reprezentantów odwiedza Tajwan, który Chiny wciąż uznają za część swojego terytorium. Ostatnia wizyta przewodniczącego Izby Reprezentantów na Tajwanie miała miejsce ćwierć wieku temu.

– Dzisiaj świat staje przed wyborem między demokracją i autorytaryzmem (...) determinacja USA, by chronić demokrację, tutaj, na Tajwanie i na całym świecie, pozostaje niewzruszona – powiedziała Pelosi.

Przemawiając w środę w parlamencie Tajwanu spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Nancy Pelosi pochwaliła prezydenta Tsai Ing-wen, za jej przywództwo i wzywała do międzyparlamentarnej współpracy między obu krajami.

- Cenimy Tajwan za bycie jednym z najbardziej wolnych społeczeństw świata - dodała Pelosi.

Pelosi mówiła też, że nowe przepisy w USA mające na celu wzmocnienie amerykańskich producentów układów scalonych, tak by mogli konkurować z producentami chińskimi, „oferują większe możliwości współpracy gospodarczej między USA a Tajwanem”.

Na środę zaplanowano również spotkanie amerykańskiej polityk z obrońcami praw człowieka - byłym chińskim działaczem, który uczestniczył w stłumionym krwawo przez władze proteście na pekińskim placu Tiananmen w roku 1989, i tajwańskim aktywistą niedawno zwolnionym przez Chiny.

Ostatnim przewodniczącym Izby Reprezentantów, który odwiedził Tajwan, był Newt Gingrich. Był w Tajpej w 1997 roku. Ale wizyta Pelosi odbywa się w warunkach gwałtownie pogarszających się relacji chińsko-amerykańskich, a Chiny stały się znacznie potężniejszą siłą gospodarczą, militarną i geopolityczną w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.

Chiny nadal uważają Tajwan za część swojego terytorium i nigdy nie wyrzekły się użycia siły, aby przejąć nad nim kontrolę. Waszyngton ostrzegł Pekin przed wykorzystywaniem wizyty jako pretekstu do działań zbrojnych przeciwko Tajwanowi.

Kiedy Pelosi przemawiała w parlamencie, chiński departament celny ogłosił zawieszenie importu owoców cytrusowych z Tajwanu, a resort handlu zawiesił eksport naturalnego piasku na Tajwan.

Po Tajwanie Pelosi planuje podróż do Korei Południowej i Japonii. Ma tam rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie, partnerstwie gospodarczym i demokratycznych rządach.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl