Nancy Pelosi: Kim jest trzecia osoba w USA? Nancy Pelosi jest jedyną kobietą w historii zasiadającą na fotelu spikera Izby Reprezentantów

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Nancy Pelosi: Kim jest trzecia osoba w USA? Nancy Pelosi jest jedyną kobietą w historii zasiadającą na fotelu spikera Izby Reprezentantów.
Nancy Pelosi: Kim jest trzecia osoba w USA? Nancy Pelosi jest jedyną kobietą w historii zasiadającą na fotelu spikera Izby Reprezentantów. OLIVIER DOULIERY/AFP/East News
Nancy Pelosi odwiedza Polskę w drodze na kontrowersyjną imprezę czyli Światowe Forum Holokaustu w Izraelu. Pelosi jest jedyną kobietą w historii USA zasiadającą na fotelu spikera Izby Reprezentantów. W Izbie Reprezentantów USA od 1987 r.

Nancy Patricia D’Alesandro Pelosi (ur. 26 marca 1940 r. w Baltimore) zasiada w Izbie Reprezentantów od 1987 r.

Nancy Pelosi należy do Partii Demokratycznej. Funkcję spikera Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych poprzednio pełniła już w latach 2007–2011. Jest pierwszą i jedyną kobietą na tym stanowisku.

Pelosi zasiada w Kongresie USA (Izba Reprezentantów i Senat) siedemnastą kadencję. W Kongresie reprezentuje Kalifornię.

Pelosi urodziła się w rodzinie o włoskich korzeniach. Była jedyną córką i najmłodszym z siedmiorga dzieci Annunciaty M. „Nancy” D’Alesandro i Thomasa D’Alesandra Jr. Jej matka urodziła się w Campobasso, a rodzina jej ojca pochodziła z okolic Genui, Wenecji i Abruzji.

Nancy Pelosi w towarzystwie marszałek Sejmu Ewy Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego w Auschwitz.

Ojciec Nancy Pelosi, również członek Partii Demokratycznej, służył jako reprezentant stanu Maryland, a gdy córka miała 7 lat, został burmistrzem Baltimore. Starszy brat Nancy Pelosi, Thomas D'Alesandro III, też demokrata, był również burmistrzem Baltimore w latach 1967–1981.

Pelosi była zaangażowana w życie polityczne już od dzieciństwa. Była obecna na wielu wydarzeniach podczas licznych kampanii swojego ojca. Uczestniczyła również w inauguracji 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy'ego w styczniu 1961 r.

Zobacz też: Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Polsce. Złoży kwiaty w Auschwitz i spotka się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim

Spikerka Izby Reprezentantów ukończyła Institute of Notre Dame, katolicką szkołę średnią dla dziewcząt w Baltimore. W 1962 r. została absolwentką Trinity Washington University, gdzie ukończyła politologię. W latach 60. XX wieku była stażystką w biurze senatora Partii Demokratycznej z Maryland Daniela Brewstera wspólnie z przyszłym przewodniczącym większości w Izbie Reprezentantów - Steny Hoyerem.

Karierę polityczną rozpoczęła po przeprowadzce do Kalifornii a konkretnie do San Francisco. Tam zaprzyjaźniła się z rodziną Phillipa Burtona, ówczesnego kongresmena polskiego pochodzenia i rozpoczęła swoją karierę w Partii Demokratycznej. W 1976 r. została wybrana na członkinię Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej jako reprezentantka Kalifornii (zajmowała tę pozycję do 1996 r.).

W 1977 r. została przewodniczącą partii w północnej Kalifornii, a w 1983 r. rozpoczęła przewodniczenie partii na obszarze całego stanu Kalifornia. W latach 1985–1996 była przewodniczącą komisji odpowiedzialnej za finansowanie kampanii swojej partii do Senatu Stanów Zjednoczonych.

Nancy Pelosi została wybrana w okręgu, w którym demokraci mają znaczące poparcie. Pelosi po raz pierwszy wygrała wybory w 1987 r. i 9 czerwca 1987 r. objęła funkcję kongresmenki, następnie wygrywając kolejnych 16 elekcji.

Nancy Pelosi jest uważana przez Amerykanów za kontrowersyjną postać.


Przed wyborami do kongresu w 2006 r. Pelosi ogłosiła plan Partii Demokratycznej, która po wygraniu wyborów zobowiązała się do przedstawienia przed kongres wszystkich najważniejszych ustaw w ciągu 100 godzin od zaprzysiężenia nowego kongresu.

W 2001 r. Pelosi zagłosowała za USA Patriot Act, jednak w 2005 r. nie poparła ponownej autoryzacji niektórych jego zapisów. Zagłosowała przeciwko poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która miała zakazać palenia flagi USA, a także przeciwko poprawce, która miała zakazać małżeństw homoseksualnych.

Zagłosowała przeciwko Secure Fence Act of 2006 (Ustawa o bezpiecznym ogrodzeniu).

Jest sojuszniczką osób LGBT. W 1996, 2004 i 2006 głosowała przeciwko poprawkom do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, dotyczącym zdefiniowania małżeństwa jako związku między kobietą i mężczyzną

Otwarcie opowiada się za reformą praw dotyczących marihuany choć zdaniem jej krytyków, ani sama Nancy Pelosi, ani Partia Demokratyczna, nie zrobiły nic w tej sprawie. Pelosi głosowała za legalizacją medycznej marihuany.

Rada Miasta San Francisco nazwała ulicę w Golden Gate Park imieniem Nancy Pelosi w podziękowaniu za jej służbę i reprezentowanie interesów miasta.

W dziedzinie obronności Nancy Pelosi jest sojuszniczką programu szpiegowskiego Prism zapoczątkowanego przez prezydenta George'a W. Busha po zamachach z 11 września 2001 r. i rozbudowanego potem przez prezydenta Baracka Obamę.

W czerwcu 2017 r. Pelosi poparła usunięcie pomników Konfederatów z terenów Kapitolu.

W 1995 r. Pelosi głosowała przeciwko poprawce do Konstytucji USA, która zakazywała uchwalania budżetu z deficytem budżetowym.

W 1999 r. Pelosi zagłosowała przeciwko wystawianiu Dekalogu w budynkach użyteczności publicznej, w tym w szkołach.

Opowiada się za zwiększoną kontrolą potencjalnych właścicieli broni, a także za zakazem sprzedaży i używania broni szturmowej.

Nancy Pelosi, delikatnie rzecz ujmując, nie przepada za prezydentem USA Donaldem Trumpem.

5 czerwca 2019, podczas spotkania prezydium Partii Demokratycznej nancy Pelosi oświadczyła, że nie chce rozpoczynać procedury impeachmentu, a zamiast tego woli zobaczyć Donalda Trumpa w więzieniu.

WAŻNE: Wszystko, co powinniście wiedzieć o ruchu bezwizowym do USA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
21 stycznia, 11:44, J.:

Dwa nurty , a wszystko sprowadza się do jednego. Oficjalna Polska liże odbyt Trumpowi, a Polska bis USraelskim demokratom. Ja się nie dziwię, że Rosja komentowała stan polskiej polityki zagranicznej w latach 30-tych, jako cwaniaków chcących rozegrać swoje sprawy za pomocą Hitlera. Teraz zwalczające się polskie frakcje polityczne chcą zagrać amerykańską kartą. Żałośnie to wygląda.

Za pomocą Hitlera swoje karty rozdawala Rosja Radziecka. Udało im się podpuścić Hitlera by rozpoczął II wojne światową, gdyż w swoich planach mieli opanowanie całej Europy, a wojna była do tego najlepszym rozwiązaniem

G
Gość
21 stycznia, 12:15, olesia:

No tak ,ale i tak będą mowili ,że przyjechala na ciasteczka i kawkę z Panem Marszałkiem Grockim.

Nie kpij

To wybitna dzialaczka na rzecz przywilejow dla srodowiska LGBT. Przeciwniczka tzw. tradycyjnej rodziny. Dlatego zwalcza Trumpa. Jej wizyta na pewno pomoże środowiskom LGBT i i opozycji dla skonsolidowania dzialań na rzecz przywilejow dla tych środowisk. Temu środowisku należą się szczególne przywilejje i ochrona prawna, gdyż jast marginalne i bez specjalnych praw nic nie bedzie znaczyło, a jest postępowe i nowoczesne

o
olesia

No tak ,ale i tak będą mowili ,że przyjechala na ciasteczka i kawkę z Panem Marszałkiem Grockim.

G
Gość

Nancy ajwaj pejsoosi?

J
J.

Dwa nurty , a wszystko sprowadza się do jednego. Oficjalna Polska liże odbyt Trumpowi, a Polska bis USraelskim demokratom. Ja się nie dziwię, że Rosja komentowała stan polskiej polityki zagranicznej w latach 30-tych, jako cwaniaków chcących rozegrać swoje sprawy za pomocą Hitlera. Teraz zwalczające się polskie frakcje polityczne chcą zagrać amerykańską kartą. Żałośnie to wygląda.

Wróć na i.pl Portal i.pl