Najwyższy dwulatek faworytem Derby. Sensacja w Nagrodzie...

  Najwyższy dwulatek faworytem Derby. Sensacja w Nagrodzie Mokotowskiej

  Wiktor Lubicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Najwyższy dwulatek faworytem Derby. Sensacja w Nagrodzie Mokotowskiej

  ©Bartek Syta/ Polskapresse

  Tylko trzy konie polskiej hodowli wystartowały w głównych wyścigach dla dwulatków, włoski Sopran Tamo i irlandzka Greek Sphere wywróciły dotychczasową hierarchię rocznika.
  Najwyższy dwulatek faworytem Derby. Sensacja w Nagrodzie Mokotowskiej

  ©Bartek Syta/ Polskapresse

  Sensacją w Nagrodzie Mokotowskiej (suma nagród 66 tys. zł) był finisz nieliczonego Sopran Tamo, który w swoim czwartym starcie pod Aleksandrem Kabardowem pokonał o szyję wielkiego faworyta Atlanta i został zimowym faworytem na Derby. Atlant, wyhodowany w USA przez Millennium Stud Ukraińca Konstantina Zgary, trenowany w stajni Andrzeja Walickiego, wygrał Nagrodę Przychówku w dniu Wielkiej Warszawskiej i uchodził za wielkiego faworyta. Faworyt obstawiany był w stosunku 1 do 2, a zwycięzca 10 do 1.

  Sensację, jaką sprawił, lepiej widać po kwincie, które wszystkie połamał, z wyjątkiem jednej (17 862 zł za 2), z trzema "słupami" na pięć gonitw. Czas na 1600 m: 1 min. 40.4 s na torze elastycznym (w skali 3,7), jest przyzwoity, po przeliczeniu na standardową bieżnię w skali 3.0 wynosi 1:38, a uzyskany został przy niezwykłej o tej porze pogodzie, spóźnionej złotej jesieni, przy temperaturze 18 st. C.

  Podczas prezentacji na padoku stawka dwuletnich ogierów sprawiała wrażenie poniżej średniej, uwzględniając nawet imponujący wzrost zwycięzcy Mokotowskiej. Według oficjalnych wiosennych pomiarów Sopran Tamo miał 170 cm, a teraz pewnie ze 175 cm, tyle, ile mierzył jego amerykański ojciec Johnny Red Kerr.

  Lepsze wrażenie pozostawił dzień wcześniej występ najlepszych dwuletnich klaczy w najważniejszej dla nich w sezonie Nagrodzie Efforty, z sumą nagród 60 tys. zł. Należąca do Zgary - Greek Sphere pod Wiktorem Popowem wygrała o 3/4 długości przed Dolomiti, dosiadaną przez Martina Srneca dla stajni Plavaców. Zwyciężczyni była ostatnią grą, 40 do 1, głównie chyba ze względu na mylące wypowiedzi trenera Walickiego na oficjalnej stronie Torsluzewiec.pl w popularnej rubryce "Prosto ze stajni". Walicki nie wierzył, że trenująca od maja klacz w swoim drugim starcie może ograć Avrorę (także z Millennium Stud), drugą za Atlantem w Nagrodzie Przychówku.

  Avrora poprowadziła pod Markiem Brzeziną, dzielnie się broniła, w końcu jednak uznała wyższość aż trzech przeciwniczek. Czas 1:27.9 na 1400 m po torze w sobotę w skali 4.0, wolniejszym niż w niedzielę, jest porównywalny z czasem wyścigu dla ogierów. Z polskiej trójki dwulatków Predator był trzeci w Nagrodzie Mokotowskiej, a Dabby piąta w Nagrodzie Efforty, ogier i klacz pochodzą z rodzinnej stadniny Andrzeja Zielińskiego.

  Po Nagrodzie Efforty z powodu awarii zasilania następna gonitwa, piąta, została puszczona z 62-minutowym opóźnieniem, bez totalizatora, podobnie jak trzy następne. Zakłady z powrotem przyjmowano dopiero na kilka minut przed ostatnią gonitwą (pula: na zwycięzcę 56 zł, porządek 326 zł), z nieliczną już publicznością, z powodu chaosu informacyjnego.
  Następnego dnia, w niedzielę, o godz. 11, kiedy powinna ruszyć pierwsza gonitwa, prawnicy zastanawiali się, czy wypłacać kwintę z soboty, czy triplę (trzy gonitwy przed awarią). Już w sobotę spiker Andrzej Szydlik podał, że będzie wypłacana tripla zamiast kwinty. Regulaminowa omyłkę odkryli internauci na forum Finisz.pl.

  We wtorek, 29 października, o godz. 17 w ratuszu dzielnicy Ursynów (obok stacji metra Imielin) odbędzie się publiczne wysłuchanie przed radą dzielnicy Ursynów w sprawie projektu planu zagospodarowania zespołu torów na Służewcu. Wstęp jest wolny i każdy ma prawo wypowiedzieć się, po wypełnieniu na miejscu zgłoszenia.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo