Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała dziesięć zabytków architektury drewnianej z Podkarpacia

Norbert Ziętal
Jako dobry przykład wykorzystania architektury drewnianej w promocji regionu wskazano witrynę gminy Horyniec – Zdrój.
Jako dobry przykład wykorzystania architektury drewnianej w promocji regionu wskazano witrynę gminy Horyniec – Zdrój. Archiwum UG Horyniec - Zdrój
Dziesięć zabytków architektury drewnianej z Podkarpackiego sprawdziła Najwyższa Izba Kontroli. Inspektorzy chcieli się dowiedzieć, w jakim są stanie, jak dbają o nie właściciele oraz w jaki sposób są wykorzystywane w promocji regionu.

W województwie podkarpackim i małopolskim zachowało się najwięcej w Polsce zabytków architektury drewnianej. Jakie NIK ma generalne spostrzeżenia o nich?

- Większość małopolskich i podkarpackich zabytków architektury drewnianej, jakże cennych obiektów polskiego dziedzictwa narodowego, pozostaje poza kontrolą służb konserwatorskich. Jest tak m.in. dlatego, że rejestry i ewidencje tych zabytków cały są prowadzone w formie papierowych ksiąg. Brakuje w nich części lub wręcz kompletu danych o poszczególnych obiektach. Dzisiaj jest to sposób przestarzały, nie pozwalający na szybką analizę danych, choćby po , aby dowiedzieć się, ile jest zabytków, w jakim są stanie, jak je chronić - zauważa Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Ogólnie dość dobrze ocenione zostało wykorzystanie obiektów w celach promocji regionu. Jako przykłady podano m.in. Szlak Architektury Drewnianej oraz stronę internetową gminy Horyniec - Zdrój.

W Podkarpackiem inspektorzy NIK szczegółowo sprawdzili dziesięć zabytków drewnianych. Jako dobrze zachowanych zostało ocenionych aż siedem. Chodzi o dom drewniany w Przeworsku, przy ul. Kilińskiego 25; kościół pw. św. Mikołaja Biskupa i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Domaradzu; kościół pw. św. Michała Archanioła w Michałówce w gm. Radymno. Ponadto kościół pw. św. Barłomieja Apostoła w Rogach w gm. Miejsce Piastowej, kościół pw. Przemienia Pańskiego w Cmolasie, cerkwie pw. Spotkania Pańskiego w Morochowie w gm. Zagórz oraz prywatny dom zabytkowy w Łańcucie.

Trzy obiekty były wyłączone z użytkowania ze względu na prowadzone w nich prace remontowe. Są to cerkiew pw. św. Szymona Słupnika w Chyrzynie w gm. Krzywcza, cerkiew greckokatolicka Narodzenia Najświętszej Panny Marii w Liskowatem w gm. Ustrzyki Dolne oraz cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła w Bystrem w gm. Czarna.

- Architektura drewniana w Polsce nadal jest zbyt słabo chroniona. Wprawdzie w wielu miejscach kontrolerzy NIK spotkali nowoczesne systemy ochrony przeciwpożarowej, ale niestety dużo rzadziej można było dotrzeć do zwykłych hydrantów. W razie potrzeby utrudnia to i opóźnia akcję gaśniczą - zauważa prezes NIK

POPULARNE NA NOWINY24:

Ogrodnicze targi w G2A Arena

Nowy autosan już wozi pasażerów MPK Rzeszów [FOTO]

Będąc w Przemyślu musisz zobaczyć te miejsca [TOP 10]


zobacz też: Demontaż pomnika Karola Świerczewskiego w Bieszczadach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała dziesięć zabytków architektury drewnianej z Podkarpacia - Nowiny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl