Największy sondaż prezydencki w Polsce: Komorowski i Duda w...

  Największy sondaż prezydencki w Polsce: Komorowski i Duda w II turze. Różnica nie jest duża [WYNIKI]

  Paweł Więcek, Karolina Wrońska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kto prezydentem Polski - wyniki sondażu w całej Polsce

  Kto prezydentem Polski - wyniki sondażu w całej Polsce

  [WYBORY 2015 SONDAŻ] Największe dzienniki regionalne w Polsce przeprowadziły największy sondaż prezydencki. Prezentujemy ogólnopolską prognozę wyników, a także prognozę w każdym z województw.
  Kto prezydentem Polski - wyniki sondażu w całej Polsce

  Kto prezydentem Polski - wyniki sondażu w całej Polsce

  Sondaż został zrealizowany na przełomie marca i kwietnia przez dziennikarzy 18 największych gazet codziennych wchodzących w skład Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia". Badanie wykonano dwutorowo - w każdym województwie na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych mieszkańców metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. Następnie z uzyskanych w ten sposób danych skonstruowano reprezentatywną dla struktury społecznej Polski pod względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku próbę składającą się z sześciu tysięcy rekordów. Prezentowane dziś wyniki sondażu opracowano w oparciu o "wydestylowaną" z tego zbioru ankietowanych grupę tych respondentów, którzy zadeklarowali, iż "zdecydowanie tak" i "raczej tak" wezmą udział w majowych wyborach prezydenta Polski.

  PRAWYBORY PREZYDENCKIE 2015 | WEŹ UDZIAŁ W NASZYM PLEBISCYCIE | ZOBACZ WYNIKI


  Generalny wniosek płynący z sondażu potwierdza efekty prac większości ośrodków badań opinii publicznej w kraju. Mianowicie - Bronisław Komorowski wygra pierwszą turę wyborów, ale dwa tygodnie później czeka go dogrywka z Andrzejem Dudą. Różnica, jaka dzieli urzędującego prezydenta od jego głównego rywala, jest niewielka - to zaledwie 8,5 procent. Pojedynek wagi superciężkiej między reprezentującymi największe ugrupowania polityczne Komorowskim i Dudą praktycznie zepchnął pozostałych kandydatów do roli obserwatorów zmagań gigantów.

  Poza głównym ringiem łeb w łeb idą Magdalena Ogórek oraz Paweł Kukiz. Zaskoczeniem jest dramatycznie słaby wynik Janusza Palikota i całkiem przyzwoity - Adama Jarubasa z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

  Bronisław Komorowski "bije" Andrzeja Dudę w 13 z 16 regionów, ale w skali kraju przewaga prezydenta nad jego głównym rywalem nie jest duża.  Do wyborów prezydenckich przeprowadzimy jeszcze dwa badania sondażowe. Publikacja wyników w piątek, 24 kwietnia oraz w piątek, 8 maja.

  Komorowski zdecydowanie prowadzi na Mazowszu
  Na Mazowszu dość zdecydowanie prowadzi Bronisław Komorowski. Podobne wyniki prezydent uzyskuje w samej Warszawie. Dużą popularność, zwłaszcza wśród młodych, uzyskują Janusz Korwin-Mikke i Paweł Kukiz.

  Jak wynika z naszego sondażu, w Warszawie, podobnie jak na całym Mazowszu, prezydent Bronisław Komorowski może liczyć na 48,4 proc. głosów, zaś Andrzej Duda - na 29,9 proc. W dalszej kolejności są: Janusz Korwin-Mikke - 9,2, Paweł Kukiz - 6,0, a dalej Magdalena Ogórek i Janusz Palikot - oboje po 2,7 proc. Stawkę zamyka Grzegorz Braun z wynikiem 1,1 proc. głosów.

  Ankieterzy pytali też badanych o preferencje partyjne. I tak w Warszawie prowadzi Platforma Obywatelska z wynikiem 37, 5 proc., dalej Prawo i Sprawiedliwość 28,8, Sojusz Lewicy Demokratycznej 9,2 proc., Korwin - 7,1 proc., Twój Ruch 6,5 proc. Pozostałe ugrupowania, w tym PSL (2,2) nie przekraczają progu wyborczego.

  Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski może liczyć na głosy kobiet - wśród osób go popierających 62 proc. to kobiety. Elektorat Andrzeja Dudy jest bardziej wyważony - 50,9 proc. jego wyborców to mężczyźni.

  Z kolei młodsi wybierają Janusza Korwin-Mikkego (45 proc. jego wyborców to osoby w wieku 19-31 lat) i Pawła Kukiza (29,4 proc. w wieku 19-31). Bronisława Komorowskiego popierają głównie osoby w wieku 31-60 lat (53 proc.), podobnie jest w przypadku Andrzeja Dudy (50,9 proc.).  NAJWIĘKSZY SONDAŻ PREZYDENCKI W POLSCE | ZOBACZ KOMENTARZE EKSPERTÓW

  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (119)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  manipulacje sondażowe ?

  muzyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  http://www.polskatimes.pl/plebiscyt/prawybory

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiara rodzina własność

  Kościół szkoła strzelnica (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  GRZEGORZ BRAUN !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  #PotrafiszPolsko

  Zdegustowny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  Paweł Kukiz, a nie jakiś Duda czy Komorowski. Ludzie, Polsce potrzeba zmian, a nie grabienia resztek państwa polskiego. Każdy głos oddany na przedstawicieli PiS i PO to kolejne miliony emigrantów,...rozwiń całość

  Paweł Kukiz, a nie jakiś Duda czy Komorowski. Ludzie, Polsce potrzeba zmian, a nie grabienia resztek państwa polskiego. Każdy głos oddany na przedstawicieli PiS i PO to kolejne miliony emigrantów, kolejne wzrosty deficytu budżetowego, wyniszczanie Polski. Proszę Was o mądrą decyzję, żebym nie musiał w wieku 25 lat po skończonych studiach uciekać za granicę za pracą, chcę tutaj żyć, pracować, wychowywać dzieci. Nie głosujcie na ludzi propagandy TVN i TVP, nie wierzcie w sondaże, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Nie za taki kraj miliony Polaków oddało życie do cholery! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak to wyglądało w roku 2010

  Antysytemowy Patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Warto zerknąć, by zrozumieć oczywista prawdę.

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1416856615298919&set=p.1416856615298919&type=1

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Utwór nadchodzącego łikendu

  Patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Polecam :)

  https://www.youtube.com/watch?v=mWNvi4tAW7w

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Te sondaże to o kant d*** rozbić. Nie ma co się tym absolutnie sugerować - co innego wychodzi w opłaconych sondażach, a co innego w rzeczywistości.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sci-fi

  Wilq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Bul 48,4? Hahahha , nawet lemingi tego nie kupią. No, chyba, że to wyniki z alternatywnej rzeczywistości.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego głosujemy na Kukiza ?

  Ruan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Należy:
  1. Wprowadzić JOW-y z możliwością odwołania wybranych posłów. Procedura odwołania powinna uwzględniać wynik wyborczy (im lepszy tym trudniej odwołać). Taki sposób wyboru powoduje, że...rozwiń całość

  Należy:
  1. Wprowadzić JOW-y z możliwością odwołania wybranych posłów. Procedura odwołania powinna uwzględniać wynik wyborczy (im lepszy tym trudniej odwołać). Taki sposób wyboru powoduje, że wybrany zależmy jest od wyborcy, a nie od SZEFA partii i odporny na naciski lobbystów.
  2. Wprowadzić DECENTRALIZACJĘ zarządzania i finansowania państwa. Taki system ogranicza korupcję dlatego, że kontrola społeczna jest „bliżej” możliwych patologii.
  Instytucje centralne ograniczone są do działań kontrolnych, a nie decyzyjnych – czyli są zainteresowane w łapaniu przekrętów (nic na tym nie tracą). Poza tym brak „dojnych krów” - trudno okradać samego siebie.
  3. Oba w/w punkty powodują, że ludzie utożsamiają się ze swoim „heimatem” i tworzy się Społeczeństwo Obywatelskie – oczywiście z czasem !!!
  4. Jak powinien wyglądać np: 10-cio miejscowy JOW – 3-4 miejsca są zarezerwowane dla partii, które uzyskały najlepsze wyniki w okręgu w ostatnich wyborach, 2 miejsca dla stowarzyszeń lokalnych (ta sama zasada), pozostałe (5-4) dla osób, które uzyskały najwięcej podpisów przed wyborami.
  5. Taki system premiuje indywidualności i lokalnych liderów – co powoduje napływ do polityki nowych twarzy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bul

  biało czerwony patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Te wasze sondaże to o kant d*** wytrzeć. Skąd wy te dane bierzecie to ja nie wiem ale domyślam się że po urzędach dzwonicie bo tam macie zatrudniony swój elektorat w postaci urzędasów od robienia...rozwiń całość

  Te wasze sondaże to o kant d*** wytrzeć. Skąd wy te dane bierzecie to ja nie wiem ale domyślam się że po urzędach dzwonicie bo tam macie zatrudniony swój elektorat w postaci urzędasów od robienia sztucznego tłoku w tych urzędach i brania pieniędzy! Ludzie kochani jesli ten buc wygra to naprawdę trzeba wyjść na ulice i zrobić bojkot bo tak być nie może.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Myśl samodzielnie!

  Myśl samodzielnie! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Sondaże służą wyłącznie manipulacji! Nie dajcie sobie wciskać kto ma jakie szanse! To wy macie głos i to od was zależy przyszłość tego państwa!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo