Największy protest rolników! 20 marca 2024 w Kujawsko-Pomorskiem zablokują drogi i miasta na miesiąc

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
20 marca protest rolników skoncentruje się na miastach, zwłaszcza wojewódzkich, a także na dojazdach do nich
20 marca protest rolników skoncentruje się na miastach, zwłaszcza wojewódzkich, a także na dojazdach do nich Paweł Relikowski
Protest rolników 20 marca 2024 to będzie najmocniejsze uderzenie. Rolnicy szykują się do akcji w całej Polsce. W Kujawsko-Pomorskiem protesty będą w 24 miejscach. Rozpoczną się w pierwszej minucie 20 marca 2024 r. i mają trwać przez miesiąc.

Spis treści

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Obrony Praw Rolników Producentów i Przetwórców Rolnych informuje o protestach, które rozpoczną się w całym kraju 20 marca 2024 r. od godz. 0.01 i potrwają przez 30 dni.

Protest rolników w Bydgoszczy. Duże trudności z dojazdem do miasta

Tym razem rolnicy nie pojadą do Warszawy, ale ciągnikami i kombajnami zablokują miasta i dojazdy do nich. Tak też będzie w województwie kujawsko-pomorskim. Na regionalnej mapie protestów są już 24 lokalizacje.

Protest Rolników najmocniej odczuje Bydgoszcz. Ciągniki pojawią się zarówno w centrum, jak i na wszystkich dojazdach do miasta. Na przykład wjazd od strony Świecia będzie trudny z każdej strony. Rolnicy chcą zablokować główne drogi: Armii Krajowej i Gdańską w Osielsku, ale też alternatywny wjazd do Bydgoszczy przez Jarużyn i Strzelce Dolne.

Spowoduje to duże trudności w dojazdach to szkół czy pracy, tym bardziej, że protest 20 marca będzie trwał już od północy, a nie jak poprzednie – od godz. 10.

Protest rolników 20 marca 2024 - lokalizacje

  1. Białe Błota (rondo turbinowe przed lotniskiem)
  2. Brzoza - Stryszek
  3. Bydgoszcz - Most Fordoński - stacja Dulcet
  4. Bydgoszcz - urząd wojewódzki
  5. Bydgoszcz Fordon – policja - lasek
  6. Bydgoszcz – Osielsko - ul. Armii Krajowej – Gdańska - stacja
  7. Bydgoszcz - ul. Nakielska
  8. Bydgoszcz - ul. Sudecka - Pelplińska
  9. Grębocin
  10. Koronowo - Rondo Lotników Koronowskich
  11. Lubicz
  12. Łysomice
  13. Nowy Ciechocinek
  14. Osówiec koło Nakła
  15. Pawłówek
  16. Przyłubie i Chrośna
  17. Strzelno
  18. Strzyszewo
  19. Szosa Chełmińska
  20. Świecie - zjazdy rondo na S 5
  21. Toruń DK 80 - na wysokości ojca Rydzyka
  22. Tryszczyn
  23. Trzeciewiec - węzeł
  24. Żnin

Zawiadomienia o protestach są kierowane do urzędów gmin i policji.

- Do Urzędu Gminy Nowa Wieś Wielka wpłynęło zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia publicznego w formie blokady drogowej przez rolników – podaje gmina Nowa Wieś Wielka. - Blokada ma dotyczyć całego węzła komunikacyjnego w Stryszku, czyli na drodze S10 i DK 25. „Będzie zablokowana góra i dół węzła, jedna i druga strona" (cyt. z zawiadomienia).

Blokada rozpocznie się 20 marca 2024 r. o godzinie 00:00 i trwać będzie do 19 kwietnia 2024 r. do godziny 00:00. Przewidywany czas trwania to 30 dni (720 godzin) – uzupełnia urząd.

Rolnicy żądają natychmiastowych działań

- Celem protestów jest mobilizacja polityków i żądanie natychmiastowych działań - tłumaczy Jan Kaźmierczak, prezes Stowarzyszenia Obrony Praw Rolników Producentów i Przetwórców Rolnych. - Konieczna jest rezygnacja z niekorzystnych uregulowań związanych z Europejskim Zielonym Ładem. Protestujemy też przeciwko przemytowi towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i wnioskujemy o wprowadzenie ceł na import.

Polscy rolnicy podkreślają, że niezadowolenie gospodarzy dotyczy całej Europy. - Protesty trwają w wielu krajach jednocześnie. Do akcji dołączyli także przedstawiciele: weterynarzy, branży transportowej, budowlanej, pszczelarzy, branży mięsnej, konsumenci. Czas wpłynąć na zmiany w UE, bo ich dyrektywy prowadzą do negatywnych konsekwencji dla całego społeczeństwa – podkreśla Jan Kaźmierczak.

- Protestujemy także w obronie wszystkich obywateli, w których uderzy niedawno przyjęte unijne prawo dotyczące m.in. ogrzewania domów gazem i termomodernizacji - mówi Marcin Skalski, współorganizator protestów w powiecie bydgoskim. - To też jest element Europejskiego Zielonego Ładu.

Rolnicy apelują o tarczę osłonową

Poważną konsekwencją wojny na Ukrainie jest postępujące zadłużenie rolników. 13 marca br. NSZZ RI „Solidarność” skierował pisma do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego w sprawie tarczy osłonowej dla rolnictwa w związku z wojną na Ukrainie. Zaapelował o działania podobne do podjętych w celu ratowania podmiotów gospodarczych przed skutkami Covid-19.

- Domagamy się natychmiastowego wprowadzenia „tarczy wojennej w rolnictwie i jego otoczeniu”, podtrzymującej żywotność ekonomiczną gospodarstw poszkodowanych w wyniku nieodpowiedzialnej polityki Unii Europejskiej i państwa polskiego po wybuchu wojny. Szacujemy, że wartość pomocy powinna wynosić ok. 15 mld euro i być współfinansowana ze środków Unii Europejskiej – napisał Tomasz Obszański, przewodniczący Związku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Największy protest rolników! 20 marca 2024 w Kujawsko-Pomorskiem zablokują drogi i miasta na miesiąc - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl