Najwięcej studentów łączy pracę z nauką w Holandii. Jak na tle państw europejskich wygląda Polska?

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Pracujący studenci
Pracujący studenci fot. wavebreakmediamicro/ 123rf.com
Zapewnienie młodym ludziom dobrego wykształcenia to ważny cel – wszak to one determinują przyszłość. Szybkość przechodzenia młodych ludzi z edukacji na rynek pracy jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych państwach członkowskich UE. W niektórych krajach młodzi ludzie podejmują pracę, np. w formie pracy w niepełnym wymiarze godzin, pracy weekendowej lub pracy studenckiej, nadal formalnie uczestnicząc w edukacji.

Z badań Eurostatu wynika, że w 2021 r. 23% młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat objętych nauką w szkole, czy też studiami, było również zatrudnionych, a kolejne 3% intensywnie szukało pracy i było gotowych do podjęcia pracy.

Wśród państw członkowskich UE najwyższy odsetek uczniów i praktykantów w wieku 15-29 lat, którzy byli zatrudnieni podczas nauki w 2021 r., miała Holandia (70%), a następnie Dania (49%) i Niemcy (42%). Z kolei najniższy odsetek zatrudnienia wśród studentów i praktykantów w wieku 15-29 lat odnotowano w Rumunii (2%), na Słowacji (4%), na Węgrzech i w Bułgarii (po 5%).

Z kolei najwyższy odsetek studentów i praktykantów w wieku 15-29 lat, którzy byli bezrobotni (co oznacza, że ​​szukali pracy i byli gotowi do podjęcia pracy podczas studiów, ale jej nie odnaleźli) odnotowano w Szwecji (14%), następnie w Finlandii (9%) i Holandii (7%).

Jak na tym tle wyglądała Polska? Nienajlpiej. Młodzi, którzy w czasie nauki rozpoczęli pracę, to tylko nieco ponad 10 proc. Do tego dochodzi dosłownie 1 procent osób, które w czasie studiów aktywnie szukały pracy, lecz nie mogły jej znaleźć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zalane Gniezno 2 - 20.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl