Najstarsza karczma w Polsce nadal czeka na gospodarza. Cena za Austerię w Sławkowie poszła w dół

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Austeria w Sławkowie nadal czeka na nowego gospodarza Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Austeria w Sławkowie nadal czeka na nowego gospodarza Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sławków
Najstarsza karczma w Polsce to Austeria w Sławkowie. Ma ponad 200 lat. Dziś wystawiona jest na przetarg i czeka na nowego gospodarza. Na razie jednak chętnych nie ma, więc miasto obniżyło kwotę najmu. Na oferty czeka jeszcze do 27 stycznia.

Najstarsza karczma znów na przetargu

Miasto przeznaczyło na najem na cele gastronomiczne prawie 200 metrów kwadratowych powierzchni odnowionej Austerii w Sławkowie. To budynek składający się z dziesięciu pomieszczeń.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Wyposażony jest w wewnętrzną instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną, teletechniczną oraz gazową. Można też wynająć część działek przyległych do Austerii w Sławkowie, z przeznaczeniem na rozszerzenie prowadzonej działalności, ale bez możliwości ich zabudowy.

- W ramach oceny złożonych ofert będziemy także brać pod uwagę przedstawioną koncepcję funkcjonowania restauracji. Chodzi o to, by wpisywała się ona w potencjał turystyczny miasta w kontekście utworzonego przez nas w tym roku Parku Doliny Białej Przemszy i Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej - mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Austeria w Sławkowie

Cena wywoławcza miesięcznego czynszu najmu Austerii w Sławkowie wynosiła początkowo 13,35 zł netto za 1 m kw. Teraz obniżona została do 11,35 zł netto miesięcznie.

Wysokość czynszu najmu uzyskana w drodze przetargu zostanie podwyższona o obowiązujący podatek VAT w wysokości 23 procent. Czynsz za lokal oddany w najem płatny będzie miesięcznie z góry do 10. dnia danego miesiąca. Urząd miasta ogłosił postępowanie przetargowe na pięcioletni okres najmu lokalu.

Termin składania zgłoszeń uczestnictwa w przetargu i ofert przetargowych upływa 27 stycznia. Niezbędne dokumenty należy złożyć w Miejskim Zarządzie Budynków Komunalnych, ul. Łosińska 1, 41-260 Sławków (decyduje data i godzina wpływu, niezależnie od sposobu dostarczenia oferty).

Austeria zamknięta jest od listopada 2020 roku. Z prowadzenia działalności zrezygnował wówczas dotychczasowy najemca. Jednym z powodów tej decyzji była sytuacja epidemiologiczna.

Austeria powstała w 1791 roku, ale pewnie jest starsza

Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana - to oficjalna urzędowa nazwa karczmy położonej w Rynku Sławkowskim pod numerem policyjnym 2, używana od chwili jej wzniesienia, czyli najprawdopodobniej w 1781 roku do utraty przez Sławków praw miejskich w 1870 roku.

Określenie "Pierwocha" pochodzi prawdopodobnie od słowa "pierwsza", czyli najstarsza lub największa. Nie można również wykluczyć, że nazwa ta została utworzona od nazwiska jednego z licznych jej dzierżawców.

Austeria (z jęz. włoskiego) to z kolei staropolskie określenie karczmy o najwyższym standardzie, dobrze wyposażonej i posiadającej bogaty asortyment wszelakiego jadła i napitków, mieszczącej się w solidnym, obszernym budynku, spełniającym jednocześnie funkcje gastronomiczne oraz hotelowo-stajenne w zajeździe.

Niewątpliwie sławkowska Austeria jest najpiękniejszą spośród wszystkich zachowanych do dzisiejszych czasów. Jej usytuowanie i architektura dają najpełniejsze wyobrażenie o budownictwie i sztuce ciesielskiej w przedrozbiorowej Polsce. Budynek stanowi klasyczny przykład drewnianej staropolskiej karczmy. Zbudowany został na planie litery "T". Całość budynku o powierzchni 380 metrów kwadratowych przykrywa dwuspadowy dach.

Nie przeocz

Historia karczmarstwa sławkowskiego jest starsza niż samo miasto. Już w kronice Jana Długosza odnajdujemy informację, iż w 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż uposażył klasztor Świętego Ducha w Prądniku pod Krakowem dochodami z karczem sławkowskich. Wiadomość ta jako pierwsza potwierdza nie tylko istnienie Sławkowa w początkach XIII wieku, ale również zaświadcza o prężnym ośrodku wymiany handlowej i funkcjonowaniu co najmniej dwóch tego typu obiektów.

W kolejnych wiekach mamy wiele wzmianek o sławkowskich karczmach i dochodach z nich czerpanych przez biskupów krakowskich, starostów Klucza Sławkowskiego i mieszczan. Często też dochodziło do konfliktów o zyski czerpane z praw do warzenia piwa i palenia gorzałki oraz ich sprzedaży w karczmach Klucza Sławkowskiego, których np. w 1734 roku było aż osiemnaście.
W 1787 roku odnotowane zostały nazwy trzech z nich, funkcjonujących w samym mieście: Austeria Miejska, Szopa Sławkowska i Karczma Wygoda, w informacji zawarta jest również wzmianka, iż łącznie sprzedały one 1620 garnców gorzałki i 219 beczek piwa.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najstarsza karczma w Polsce nadal czeka na gospodarza. Cena za Austerię w Sławkowie poszła w dół - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl