Najpopularniejsze składniki w kuchni. Co króluje w Polsce i na świecie?

Damian Kelman
Damian Kelman
Krystiana Konieczna
Krystiana Konieczna
Wskazano najpopularniejsze składniki w różnych kuchniach świata. Co króluje w Polsce?
Wskazano najpopularniejsze składniki w różnych kuchniach świata. Co króluje w Polsce? pixabay.com
Portal "TasteAtlas" wskazał, jakie składniki są najczęściej używane w kuchniach na całym świecie. O ile w niektórych przypadkach wybór wydaje się być oczywisty, są kraje, gdzie najpopularniejszy składnik zaskakuje. Co króluje w Polsce, co w Europie, a co na świecie?

Spis treści

Cebula rządzi w Polsce

Portal "TasteAtlas" wyciągnął składniki z przepisów zamieszczonych na swoim portalu i wskazał najpopularniejsze składniki kuchni w różnych zakątkach świata.

W przypadku Polski wybór mógł być tylko jeden. W naszych daniach króluje cebula, co powinno ucieszyć fanów różnych serii memów z tym związanych.

Zgodnie z danymi, cebula wśród polskich potraw używana jest aż w 20,12 proc. przypadków.

Podium uzupełniają czarny pieprz i jajka, które pojawiają się odpowiednio w 17,07 i 13,41 proc. potraw.

Pośród najpopularniejszych składników używanych przez Polaków znalazły się jeszcze ziemniaki (12,8 proc.) i marchewki (10,37 proc.).

Najpopularniejsze składniki w kuchni. Co króluje w Polsce i na świecie?
Infografika: Krystiana Konieczna

Jak się okazuje, Polska wcale nie jest cebulowym potentatem i to nie tylko w Europie.

Najpopularniejsze składniki w kuchni w Europie

Z państw, z których dane zawiera portal, poza Polską, jest jeszcze dziesięć innych, gdzie cebula znalazła się na szczycie, jeśli chodzi o najpopularniejszy składnik w kuchni.

W kilku z nich, mimo zwycięstwa, procent używalności nie jest tak duży jak w Polsce. Tyczy się to Belgii, Niemiec, Holandii, Szwecji i Serbii, gdzie wyjątkowo jest ona na równi z czosnkiem. Nieco częściej, stosuje się ją w Chorwacji i na Węgrzech - odpowiednio 21,86 i 24 proc.

Trzy państwa, w których cebula nie ma sobie równych, to natomiast Turcja, Rosja i Rumunia. Co więcej, w Rumunii przewaga nad drugą pietruszką jest największa z całej stawki. Cebuli używa się w 36,62 proc. dań, a pietruszki w 23,48 proc.

Drugim produktem, który najczęściej pojawia się na pierwszym miejscu, jest masło oraz mąka.

Masło króluje na stołach w Danii, Francji, Irlandii i Szwajcarii. Mąka z kolei w Czechach, Anglii, Norwegii oraz Słowenii, która zresztą posiada specyficzne miejsce w rankingu.

W Słowenii trzy produkty zyskały tyle samo procent (16,16) - wspomniana mąka, czarny pieprz i jajka. To właśnie jajka plasują się na kolejnym miejscu razem z oliwą z oliwek.

Jaja mają swoje wyróżnienie jeszcze w Austrii i Bułgarii, a oliwa, co pewnie nikogo nie dziwi, w Grecji, Hiszpanii i we Włoszech.

Państwem wyjątkowym na całą Europę jest natomiast Portugalia, w której na pierwszym miejscu znalazł się czosnek stosowany w 11,99 proc. przepisów.

Najpopularniejsze składniki w kuchni. Co króluje w Polsce i na świecie?
Infografika: Krystiana Konieczna

Warto zaznaczyć, że ze wszystkich europejskich państw, tylko w dwóch w pierwszej piątce znalazły się produkty mięsne. W Serbii wieprzowina stanowi 7,35 proc., a w Turcji jagnięcina 19,46 proc.

Ameryka zdominowana

Mówiąc o całym świecie, należy ponownie wrócić do cebuli, która jest bezapelacyjnym numerem jeden w całej Ameryce - od północy do południa.

Cebula rządzi zarówno w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, jak również w Meksyku oraz wszystkich państwach Ameryki Południowej, z których portal posiada dane, to jest m.in. Chile, Peru czy Brazylii. Tylko w trzech z nich - Argentynie, Boliwii i Kolumbii - zajmuje pozycję lidera ex aequo z innymi. Odpowiednio są to wołowina, kminek i czosnek.

Kuba natomiast bije wszystkie dotychczasowe państwa na głowę. Tam cebuli używa się w aż 43,33 proc. dań.

Co się je w Afryce?

Bardzo ograniczone dane pochodzą natomiast z Afryki. Portal zamieścił informacje tylko z czterech krajów.

W Etiopii najpopularniejsza jest cebula, która stosowana jest w 31,25 proc. potraw.

Czosnek to z kolei ulubiony składnik wśród Egipcjan i obywateli Republiki Południowej Afryki - pojawia się w około co czwartej potrawie.

Maroko jest natomiast wyjątkowe - jako jedyne ma na pierwszym miejscu kminek.

Egzotyczna Azja

W Azji najbardziej widać różnice kulturowe względem reszty świata. Cebula na pierwszym miejscu pojawia się tylko w czterech przypadkach: Armenii i Azerbejdżanie - które są jednak dość blisko połączone z Europą - a także w Australii i Iranie.

Dość popularny jest czosnek. To warzywo znajduje uznanie w wielu krajach, m.in. w Indonezji, Filipinach, Singapurze, Tajlandii czy Korei Południowej.

Na liście pojawiają się jednak zupełnie inne składniki, których w pozostałych częściach globu nie uświadczyliśmy.

Tylko patrząc na pierwsze miejsca, znajdziemy tu sos sojowy (Chiny, Japonia, Tajwan) czy sos rybny (Wietnam). Znaczenie zyskują też konkretne przyprawy - kardamon (Arabia Saudyjska), kolendra (Pakistan oraz Gruzja) czy ostre papryczki w Indiach.

Poza tym na dalszych miejscach częściej pojawia się mięso, a także inne, nie tak popularne w Europie czy Ameryce, składniki jak imbir, szalotka czy mięta.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl