Najpopularniejsze imiona wśród noworodków na Ukrainie. W 2022 roku obok imion tradycyjnych widać znamiona wojny

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wśród imion noworodków na Ukrainie widać nawiązania do wojny. Nie brakuje też odniesień do zachodu i popkultury.
Wśród imion noworodków na Ukrainie widać nawiązania do wojny. Nie brakuje też odniesień do zachodu i popkultury. Marzena Bugala
Wśród imion nadawanych nowonarodzonym dzieciom na Ukrainie w 2022 roku dominowały tradycyjne, lecz nie brakowało też związanych z wojną, takich jak Bayraktar czy Dżawelina - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Spis treści

Najczęstsze imiona dla dziewczynek na Ukrainie

Według informacji ukraińskiego resortu sprawiedliwości, któremu podlegają urzędy stanu cywilnego, dziewczętom najczęściej nadawano imiona: Sofija (odpowiednik polskiej Zofii - PAP), Marija (Maria), Wiktoria, Hanna (Anna), Jewa (Ewa) czy Polina (odpowiednik Pauliny).

Dziewczęta urodzone w 2022 roku w Ukrainie dostawały takie imiona jak Mrija (dosłownie po ukraińsku - "marzenie" - lecz tu zapewne chodziło o największy na świecie samolot transportowy, zniszczony w początkowej fazie wojny przez Rosjan), Ewandżelina, Lolita, Luna ("księżyc"), Wanesa, Awrora czy popularne w Polsce Monika lub Bożena.

Najczęstsze imiona dla chłopców na Ukrainie

Chłopcy otrzymywali najczęściej imiona takie jak Mark (odpowiednik Marka), Artem (odpowiednik Artemiusza, w Polsce praktycznie niespotykane, lecz popularne na Białorusi, Ukrainie i w Rosji - PAP), a także Ołeksandr (Aleksander), Matwij (Mateusz) czy Maksym.

Chłopcom nadawano również imiona takie jak Kyj (od założyciela ukraińskiej stolicy, w brzmieniu polskim - Kij), Wiliam (prawdopodobnie od brytyjskiego księcia), Jeleazar, Graf, Tamerlan, Ilon (zapewne od Elona Maska, zapis fonetyczny), Sułtan, Iskander, Nataniił, Platon. Co ciekawe wśród bardzo rzadko nadawanych imion jest Radosław - imię popularne w Polsce.

Znamiona wojny wśród imion noworodków

Portal Ukrainska Prawda zwrócił jednak uwagę, że z powodu wojny, którą Rosja rozpętała na Ukrainie, najeżdżając ją zbrojnie 24 lutego, niektórzy rodzice zdecydowali się na nadanie dzieciom imion nietypowych i związanych z wojną, takich jak Bayraktar (dron tureckiej produkcji używanym przez Ukraińców w wojnie z Rosją) czy Dżawelina (prawdopodobnie od brytyjskiego pocisku przeciwrakietowego Javelin, choć ukraiński resort sprawiedliwości przypomina, że "nowe, to często zapomniane stare" i imię to, pochodzące od słowa "drogocenny" jest używane w krajach anglosaskich).

Resort sprawiedliwości przypomina, że w myśl ukraińskiego prawa imię można zmienić po ukończeniu 16. roku życia, nie podając powodu, składając wniosek w odpowiednim urzędzie.

Spadła liczba narodzonych dzieci

Łącznie przez 11 miesięcy 2022 roku (pełnych danych jeszcze nie ma) na Ukrainie urodziło się 195 tys. dzieci - o jedną trzecią mniej, niż rok wcześniej - podało ministerstwo sprawiedliwości.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl