Najnowsze wydanie "Polski": Zobacz, co przygotowaliśmy do...

  Najnowsze wydanie "Polski": Zobacz, co przygotowaliśmy do czytania [SPIS TREŚCI 26.10 POLSKA TIMES]

  Red

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Najnowsze wydanie dziennika "Polska" już w kioskach! Zobacz, co przygotowaliśmy do czytania:
  Najnowsze wydanie "Polski": Zobacz, co przygotowaliśmy do czytania [SPIS TREŚCI 26.10 POLSKA TIMES]
  Protesty młodych ludzi w całej Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego
  22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dopuszczające aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu są niezgodne z konstytucją. Z tego powodu tłumy spontanicznie wyszły na ulice już w czwartek. Protesty były kontynuowane w całym kraju w piątek i sobotę, również w Warszawie.

  Prof. Pietrzykowski: Wyrok Trybunału ciężko obronić zapisami w konstytucji
  To jest właśnie ten słynny chaos i dualizm prawny, o którym alarmowali prawnicy pięć lat temu, w apogeum przejmowania Trybunału przez obóz rządzący i obsadzania go dublerami. Że to nie spór o abstrakcyjną, jak wtedy wielu myślało, sprawę jakiegoś tam odległego Trybunału, ale początek drogi, która będzie miała nieobliczalne konsekwencje dla życia każdego z nas - mówi prof. Tomasz Pietrzykowski, prawnik, prorektor Uniwersytetu Śląskiego, autor książki „Spór o aborcję” .

  Aborcja. PiS stał się zakładnikiem wrzeszczącej mniejszości
  W momencie, gdy na skutek braku przygotowań do walki z pandemią, PiS zaczęły spadać notowania, rządzący zafundowali sobie potężny kryzys społeczny, wyprowadzając Polki i Polaków na ulice z powodu aborcji. Nie sposób odgadnąć intencje, jakie kierowały politykami Zjednoczonej Prawicy.

  Wszystko, co trzeba wiedzieć o cmentarzach przed 1 listopada, by uniknąć zagrożenia
  Najbliższy weekend i cały kolejny tydzień to tradycyjnie czas, kiedy będziemy odwiedzać cmentarze, myć nagrobki, kupować kwiaty. Kulminacja - oczywiście w niedzielę, 1 listopada, ale już także w sobotę, 31 października. W tym roku cały ten okres jest szczególny podwójnie - ze względu na pandemię...

  Zaczęła się łapanka na lekarzy i pielęgniarki
  Zabieranie lekarzy rodzinnych z przychodni do szpitali jest bardzo ryzykownym działaniem. System ochrony zdrowia stanie się niewydolny – przestrzega Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny.

  Prof. Sławek: Chorzy nie dostają na czas pomocy, umierają w domu
  Jako neurolog przyłączam się do apelu kardiologów i onkologów, by nie wylać dziecka z kąpielą, czyli leczyć tylko COVID-19 i tam rzucać wszystkie siły i środki, a zaniedbać diagnozowanie i leczenie innych schorzeń. Bo ani rak, ani zawał serca, a tym bardziej udar mózgu nie zaczeka na koniec pandemii - alarmuje prof. Jarosław Sławek, ordynator Oddziału Neurologii w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie.

  I nie opuszczę cię aż do pandemii. Rozwody czasów lockdownu
  Prognozowanej fali pozwów rozwodowych w polskich sądach wciąż jeszcze nie widać. W kancelariach adwokackich słychać jednak, że lockdown już w kwietniu napędził im klientów. Najczęściej chodziło o związki, w których źle działo się od dawna, ale...

  Prokuratura w sprawie Giertycha znalazła drogę do PiS-owskiego domu?
  Z jednej strony Roman Giertych. Dziś kontrowersyjny adwokat i polityk opozycji. Kiedyś blisko PiS i lider zapomnianej już ultraprawicowej Ligi Polskich Rodzin. Jego nazwisko przewijało się w innych śledztwach dotyczących prawicowego środowiska, choćby w sprawie Wielkopolskiego Banku Rolniczego. Teraz zarzuty przeciwko niemu wysunęła prokuratura, zależna od jego obecnych politycznych przeciwników. W sprawie, w której jest sporo niewiadomych i politycznych wątków.

  Molekularne nożyce, czyli polski wkład w Nobla z chemii
  7 października Komitet Noblowski ogłosił przyznanie nagrody w dziedzinie chemii duetowi badaczek - prof. Emmanuelle Charpentier z Francji i prof. Jennifer A. Doudna z USA. Kilka dni później Politechnika Łódzka zaznaczyła, że wkład w ich odkrycie ma jej magister: dr Krzysztof Chyliński. Zanim porozmawiamy o tym wkładzie, proszę o wyjaśnienie - dla laików - czym są uhonorowane Noblem „molekularne nożyce”.

  Czarne dziury, Nobel i pytanie o Boga. Fizyka jest nową filozofią
  Roger Penrose, tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, badacz wszechświata i czarnych dziur, jest związany ze środowiskiem polskich naukowców. O nobliście - i kosmosie - rozmawiamy z ks. prof. Wojciechem Gryglem, filozofem, chemikiem, fizykiem kwantowym.

  Kiedyś bal maskowy. Dzisiaj nawet bal w maseczkach jest niepewny
  „Daj się porwać rytmom” - zachęca organizator andrzejek w pandemii. W rzeczywistości goście w maseczkach przy stołach posłuchają muzyki. Tańce są zakazane. A możliwe, że imprezy w ogóle nie będzie.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo