Najnowsze wydanie "Polski": Zobacz, co przygotowaliśmy do...

  Najnowsze wydanie "Polski": Zobacz, co przygotowaliśmy do czytania [SPIS TREŚCI 15.01 POLSKA TIMES]

  Red

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Najnowsze wydanie dziennika "Polska" już w kioskach! Zobacz, co przygotowaliśmy do czytania:
  Najnowsze wydanie "Polski": Zobacz, co przygotowaliśmy do czytania [SPIS TREŚCI 15.01 POLSKA TIMES]
  Wzrosła liczba zgonów w Warszawie
  W zeszłym roku w Warszawie zmarło o trzy tysiące osób więcej niż średnio w latach ubiegłych. Smutny rekord to wina szalejącej pandemii koronawirusa. Ale nadwyżka zgonów to nie tylko osoby zakwalifikowane jako zmarłe na Covid-19

  Najmłodsi uczniowie wracają do szkół w poniedziałek
  Minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że oprócz powrotu do szkół dzieci z klas I-III po feriach 18 stycznia wrócą również zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym. Uczniowie pozostałych klas szkół podstawowych i średnich oraz studenci pozostaną nadal przy nauczaniu zdalnym.

  Od piątku wszyscy mogą zgłaszać chęć zaszczepienia
  Od piątku 15 stycznia każdy dorosły Polak może zgłosić chęć bycia zaszczepionym. W pierwszej kolejności szczepieni będą seniorzy powyżej 70. roku życia.

  WHO ostrzega: Poprzedni rok był zły, ten będzie gorszy!
  Świat nie dostaje optymistycznych wieści z frontu walki z pandemią koronawirusa. Było źle w roku ubiegłym, w tym będzie jeszcze gorzej, ostrzega Mike Ryan, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji nadzwyczajnych.

  Kiedy w oczy zagląda widmo bankructwa
  Restauratorzy, górale, nawet właściciele dyskotek mówią: „dość” rządowym obostrzeniom związanym z pandemią. Wynajmują prawników i otwierają swoje biznesy. Ich argument jest właściwie jeden: pomoc państwa jest niewystarczająca. Jeśli nie zaczną pracować, stracą wszystko

  Grzesiowski: Nie ma żadnych przesłanek, że sytuacja pandemiczna się poprawia
  Nie mówmy o żadnym hamowaniu przez szczepienia, tylko mówmy o tym, że w dalszym ciągu działania prewencyjne są niezbędne, ponieważ nie ma innej możliwości redukcji liczby zachorowań – mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, immunolog

  Godziny dla seniorów i konflikt pokoleń
  Przywrócone w październiku godziny dla seniorów podzieliły społeczeństwo. Handlowcy załamują ręce, bo od godziny 10.00 do południa mają pustawe sklepy. Seniorzy często i tak robią zakupy wtedy, kiedy chcą. Młodsze pokolenia się denerwują. W sieci gęstnieje hejt: „Z nudów przychodzą po bułkę i dwa banany. Wcześniej blokowali przychodnie, teraz sklepy”.

  Prof. Lewicki: Donald Trump skrzywdził siebie samego, oczywiście politycznie
  – Trump przez te cztery lata był pod ogromnym naciskiem krytyki ze wszystkich stron, i to krytyki, która rozpoczęła się zanim jeszcze objął urząd. To na pewno miało na niego wpływ. W ostatnim czasie te jego próby odbicia, że tak powiem, zwycięstwa, w niemądry sposób, bo wydaje mi się, że był lepszy sposób niż ten, który on zastosował. Wszystko to razem sprawiło, że poczuł się – nie wiem – zaszczuty, niesprawiedliwie odrzucony. I zachował się irracjonalnie – to chyba jedyne słowo, jakie tłumaczy jego postępowanie – mówi prof. Zbigniew Lewicki, politolog, amerykanista, anglista.

  Organizacja QAnon. Atak na Kapitol to nie koniec
  Opanowanie siedziby amerykańskiego parlamentu przez członków i zwolenników radykalnych ugrupowań, którzy chcieli zapobiec przejęciu władzy przez Joego Bidena, zwróciło uwagę na jedno z nich – na QAnon.

  Monika Soćko: Męski arcymistrz. Jedyna taka kobieta w Polsce
  - Tato nauczył mnie grać w szachy, gdy miałam 4 lata. Kiedy poszłam do przedszkola, poszedł za mną, z szachownicą pod pachą. Przekonał dyrektorkę, że wszystkim dzieciom na dobre wyjdzie, gdy będzie z nami grał - mówi Monika Soćko, arcymistrz szachowy, złota medalistka niedawnych Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach Szybkich, organizowanych w Bydgoszczy.

  Mariusz Urbaniak: Musiałem utrzymać świnię przy życiu
  GROM był moim marzeniem, które się spełniło. Mogę powiedzieć, że przez tych 13 lat nie pracowałem, tylko spełniałem marzenia. Teraz chciałbym przekazywać wiedzę, chciałbym, żeby wykorzystano ją w cywilu – mówi Mariusz Urbaniak, były żołnierz GROM

  Ksiądz Adam: Ideały sięgają bruku, więc nadszedł czas na rap
  Rapu księdza Adama Anuszkiewicza słucha nie tylko młodzież, ale też członkowie kółek różańcowych. Białostocki egzorcysta i kapelan w poprawczaku wciąż szokuje. Po coverowych utworach ChWDP (Chrystus Wam Daje Pokój) i „Tylko nie mów nikomu” nagrał własną płytę „7 grzechów“. O gniewie, chciwości, zazdrości śpiewa m.in. z gwiazdą zespołu disco polo Exaited.

  Bije im serce, oddychają. Dla kogo są żywe lalki?
  Pachnie tak słodko, jak pachnieć może tylko niemowlak. Łudząco przypomina prawdziwe dziecko. Gotowe lalki „adoptują” ludzie na całym świecie, od Kanady po Emiraty Arabskie. A robi je, włosek po włosku, żyłka po żyłce Barbara Smolińska z Oleśnicy.

  Geny – szalupa ratunkowa dla ludzkości. Dzięki nim przetrwaliśmy zarazy
  W połowie XIV wieku przez świat przetoczyła się być może najcięższa zaraza w dziejach - czarna śmierć, wywołana przez bakterię zwaną pałeczką dżumy. Tylko w Europie zabiła ona ok. 50 mln ludzi, co oznacza, że śmierć poniósł co trzeci mieszkaniec kontynentu. Miasta, takie jak Florencja, Paryż, Hamburg i Brema straciły ponad połowę ludności. A jednak ta gigantyczna katastrofa miała też pozytywny skutek. Ludzie żyli po niej dłużej, byli zdrowsi, a niektórzy badacze twierdzą też, że… szczęśliwsi.

  Złote rybki.Trzy mandaty zamiast życzeń
  Złota rybka jak malowana? Nie, rybki mogą być naprawdę malowane. A zamiast życzeń, złota rybka może nam „załatwić” trzy mandaty...

  A może piwo z liści łopianu? O różnych smakach i recepturach
  Jakie trunki królowały na polskich stołach przed wiekami i jak ich smaki są teraz wskrzeszane - z profesorem Jarosławem Dumanowskim, kierownikiem Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych UMK Toruniu

  Trupy do mnie! - zawołał. Krwawa zbrodnia w kasynie oficerskim
  Po zastrzeleniu bezbronnego człowieka, nie zdawał sobie sprawy ze swojego czynu. Obok niego krew wsiąkała w podłogę, ludzie biegali w panice, a on, jakby w innej rzeczywistości, siedział ze wzrokiem utkwionym w nieokreślony punkt przestrzeni. Nie próbował uciekać. Gdy przyszli po niego i skuli go kajdankami, wstał i niby aktor, opuszczający scenę, ukłonił się i wyszedł z kasyna w towarzystwie żandarmów.

  Świat bez odpadów. Wykorzystuj to, co masz, kupuj mniej, rezygnuj z nawyków
  Zero waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zero marnowania/brak śmieci”. W ogólnym, pierwotnym znaczeniu to styl życia, według którego staramy się wytwarzać jak najmniej odpadów, by nie zanieczyszczać środowiska, co można uzyskać przede wszystkim dzięki rozsądnemu kupowaniu.

  Musimy wrócić do normalnego życia – przekonują branża fitness, gastronomia, hotele
  Przedłużający się lockdown i kolejne ograniczenia mogą doprowadzić do realnej zapaści gospodarki – ostrzegają eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. To, że w skali makro Polska radzi sobie dobrze, jest zasługą tych, których rząd zostawił na łasce rynku. Gastronomia, fitness czy hotelarstwo to branże, które dziś stoją na skraju bankructwa. Nie można winić za to wyłącznie pandemii, ale też niezrozumiałe decyzje rządu albo ich brak.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo