Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi. Zachód musi wiedzieć jak ważny jest przesmyk suwalski

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Przesmyk suwalski może stać się miejscem pierwszego starcia NATO i Rosji. Zdjęcie ilustracyjne
Przesmyk suwalski może stać się miejscem pierwszego starcia NATO i Rosji. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Facebook/18 Dywizja Zmechanizowana
Przesmyk suwalski ma wielkie znaczenie strategiczne – ocenia Dyrektor Instytutu Strategii Wojskowej Akademii Sztuki Wojennej generał Bogusław Samol. Chodzi o odcinek polsko-litewskiej granicy, który – w ocenie portalu „Politico” – jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na Ziemi.

Rejon ten jest jedynym lądowym łącznikiem NATO z państwami bałtyckimi – Litwą, Łotwą i Estonią. Jest to też bariera oddzielająca obwód kaliningradzki od Białorusi.

Generał Bogusław Samol powiedział portalowi PolskieRadio24.pl, że przesmyk suwalski ma wielkie znaczenie strategiczne w obszarze bezpieczeństwa oraz w zakresie rozwoju gospodarczego dla państw bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Jest również bardzo ważny dla Sojuszu Północnoatlantyckiego na wypadek konfliktu zbrojnego z Rosją.

Zdaniem generała przesmyk suwalski ma też olbrzymie znaczenie dla Rosji - ze względu na szlaki komunikacyjne biegnące z Białorusi do obwodu kaliningradzkiego. Bogusław Samol zauważył, że połączenia drogowe i kolejowe mają bardzo duże znaczenie dla tego okręgu ze względu na zaopatrywanie mieszkańców w środki do życia.

Generał podkreślił, że jeżeli Sojusz Północnoatlantycki i Unia Europejska chcą być wiarygodne wobec państw bałtyckich, to muszą mieć świadomość, że przesmyk suwalski ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa krajów bałtyckich i Polski. Ponadto - jak zauważył Bogusław Samol - umożliwia on w przyszłości, w przypadku napaści na te kraje ze strony Rosji, prowadzenie operacji połączonej NATO.

O tym, że przesmyk suwalski jest dostatecznie chroniony, zapewnił dziś wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, pytany o tę kwestię podczas konferencji prasowej. Szef MON mówił, że obszar ten jest chroniony przez wojska sojusznicze i polskie, które - dzięki zdolności do współdziałania - odstraszają potencjalnego napastnika.

Źródło: Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl