Filip Bares
Filip Bares
39 - letni Tom Brady nie przestaje zadziwiać fanów NFL
39 - letni Tom Brady nie przestaje zadziwiać fanów NFL AFP/EAST NEWS
Pierwsza dogrywka i największy comeback w historii Super Bowl. New England Patriots i Tom Brady pokonali Atlantę Falcons 34:28

Stambuł, rok 2005. Liverpool przegrywa do przerwy z Milanem 0:3. Podopieczni Rafy Beniteza zdobyli jednak trzy bramki w siedem minut i wygrali po serii rzutów karnych. Ten mecz przez wielu jest uważany jest za najlepszy w historii sportu. Od dzisiaj kibice NFL mogą zachować się jak główny bohater "Wielkiego Szu" i zaskoczyć karetę kibiców piłki kopanej, pokerem futbolu amerykańskiego.

W trzeciej kwarcie faworyzowani New England Patriots i ich rozgrywający Tom Brady przegrywali z rewelacją sezonu i jednym z najlepszych ataków w historii NFL, Atlantą Falcons 3:28. Strata 25 punktów z szybko upływającym czasem zdawała się być zbyt wielka, nawet dla legendy sportu. Największa przewaga odrobiona w historii Super Bowl była ponad dwukrotnie mniejsza - 10, należała do ... New England Patriots w 2015 roku.

Brady, uważany przed meczem przez wielu za najlepszego zawodnika w historii, zagrał wyjątkowo słabo w pierwszej połowie. W drugiej kwarcie popełnił błąd, a jego podanie zostało przechwycone przez Roberta Aldforda, który przebiegł 82 jardy i zdobył przyłożenie. W tym momencie Atlanta prowadziła 21:0, a kibice na portalach społecznościowych nie byli pewni czy to co widzą jest prawdziwe.

Po wyjściu na prowadzenie 28:3 mecz wydawał się już zakończony. Rozgrywający Atlanty Matt Ryan, który dzień wcześniej zdobył swoją pierwszą nagrodę MVP za sezon regularny, był dosłownie perfekcyjny. Główny miernik podających (Passer Rating) ocenił jego grę na tamten moment na najwyższą notę 158,3.

Fani Patriots byli załamani, ale wiara w sukces wciąż była widoczna, bo jeśli rozgrywającym twojej drużyny jest Tom Brady to wszystko jest możliwe. Na 50 sekund przed końcem spotkania Patriots doprowadzili do niemożliwego i wyrównali stan meczu, a pierwsza dogrywka w historii NFL stała się faktem.

W decydujących momentach gry Brady był perfekcyjny, a zwycięstwo zapewnił Patriots niespodziewany cichy bohater spotkania James White.

Brady zakończył mecz z 466 jardami, co jest nowym rekordem Super Bowl, rzucił dwa przyłożenia i został po raz czwarty (rekord) wybrany MVP Super Bowl. Zwycięstwo nad Falcons dało mu również piąty mistrzowski pierścień co czyni go najbardziej utytułowanym rozgrywającym w historii sportu.

W przerwie spotkania kibice mogli podziwiać znany na całym świecie Halftime Show. W tym roku wystąpiła piosenkarka Lady Gaga, która rozpoczęła swój performance zwisając kilkadziesiąt metrów nad ziemią na linie przymocowanej do jej barków. Opinia publiczna w Stanach Zjednoczonych zachwycała się laureatką Grammy i była zadowolona z jej występu.