Najlepsze rozwiązania technologiczne do zdalnej edukacji

Materiał informacyjny
Sytuacja w Polsce i na świecie potęgująca się w ostatnim czasie sprawiła, że wszystkie dotychczasowe aktywności wykonujemy z domu. Na szybki tryb online musiało przestawić się również szkolnictwo, wdrażając nauczanie zdalne na ogólnokrajową skalę.

Jak podaje raport Future Thinkers, zrealizowany na podstawie rozmów z ponad 150 liderami transformacji cyfrowej różnych branż i firm, cyfrowy nomadyzm i powiązana z nim praca zdalna to jeden z czynników zmian, które w znaczący sposób wpłyną na przyszłość organizacji. Jednak trend ten dotyczy również organizacji istniejących w strukturach państwowych – takie instytucje, jak ministerstwa, urzędy czy szkoły w sytuacjach ogólnokrajowej kwarantanny nie mogą pozwolić sobie na zaprzestanie pracy. Dlatego niezbędne jest podjęcie kroków zapewniających szybkie dopasowanie do nowej sytuacji i zmieniających się warunków otoczenia. Szczególnie w przypadku szkolnictwa istotne jest działanie w kierunku zapewnienia odpowiedniego sprzętu do pracy i nauki wszystkim uczniom i nauczycielom.

Dofinansowanie dla samorządów

Wdrożenie w tak szybkim czasie złożonego i wymagającego programu o zasięgu ogólnokrajowym okazało się wyzwaniem - biorąc pod uwagę również fakt, że nie wszyscy uczniowie dysponują odpowiednimi urządzeniami umożliwiającymi zdalną naukę. Dlatego od 1 kwietnia samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie na sprzęt zarówno dla nauczycieli prowadzących zajęcia online, jak i uczniów. Na ten cel zostaną przekazane środki z Ministerstwa Cyfryzacji zaoszczędzone w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w wysokości 186 milionów złotych. Finansowanie dotyczy zakupu sprzętu, który jest niezbędny do kształcenia na odległość – m.in. komputerów, laptopów, tabletów, oprogramowania czy dostępu do internetu.
 

 
Każdy samorząd może otrzymać kwotę w wysokości od 35 tys. do 100 tys. złotych w zależności od liczby uczniów. Gwarancją otrzymania dofinansowania jest złożenie wniosku poprzez stronę https://cppc.gov.pl/, w którym należy podać dane adresowe gminy lub powiatu, informację o liczbie jednostek wymagających wsparcia (szkół, nauczycieli lub uczniów) oraz o cenie jednostkowej za produkt wraz z parametrami sprzętu.

Jakie urządzenia do zdalnej pracy i nauki warto wybrać?

Komputery przeznaczone dla szkół, wspierające nowoczesne nauczanie, powinny spełniać określone wymagania i parametry. Warto wziąć pod uwagę fakt, że edukacja na odległość wymaga kilku godzin niemal nieprzerwanej pracy przy komputerze. Zarówno w przypadku uczniów, jak i nauczycieli to nowa sytuacja, która wiąże się z adaptacją programu nauczania do trybu pracy zdalnej, realizacji wszystkich zadań i wyświetlania multimediów w trybie online, a często wyświetlania wielu plików czy zadań w tym samym czasie.

Skuteczna i kreatywna edukacja jest wyzwaniem samym w sobie, a w warunkach online wymaga jeszcze większego zaangażowania zarówno ze strony samorządów i szkół, jak samych nauczycieli oraz uczniów. Dlatego wybór sprzętu do pracy na odległość często jest decydujący dla realizacji programu, jakości zdalnego nauczania a także komfortu pracy osób, które z niego korzystają w warunkach domowych – mówi Tomasz Panufnik, Sales Manager w segmencie Public z firmy Dell Technologies.

Kluczowa jest nie tylko wytrzymałość i nieprzerwana praca sprzętu służącego do pracy zdalnej, ale także bezpieczeństwo oraz wygoda użytkowania. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, którymi powinny się wyróżniać.

Jedną z nich jest m.in. matowa matryca, która gwarantuje możliwość pracy nawet w bardzo jasnych pomieszczeniach, a w takich warunkach pracują zazwyczaj uczniowie i nauczyciele odbywający lekcje z domu. Dzięki temu wzrok nie męczy się przy pracy z arkuszami xls czy obszernymi plikami tekstowymi, które obsługują na co dzień uczniowie i nauczyciele. Parametry, które zadecydują w dużej mierze o skuteczności komputera, to również odpowiedni procesor i wysoka moc obliczeniowa. Gwarantują one dużą wydajność i płynność pracy, a także możliwość obsługi wielu zadań naraz.

W przypadku sprzętu służącego do pracy w warunkach zdalnych warto zwrócić uwagę na jego wytrzymałość i ewentualną certyfikację w tym obszarze. Np. Dell Latitude 3500 przeszedł zaawansowane testy militarne MIL-STD 810G. Świadczy to nie tylko o możliwości długotrwałej, nieprzerwanej pracy komputera w codziennej pracy, ale również o tym, że taki sprzęt wystarczy na dłużej.
 

 
Biorąc pod uwagę fakt, że uczniowie często zapominają o ładowaniu komputerów, a w warunkach domowych korzystają z nich mobilnie, dodatkową zaletą jest również wytrzymała, szybkoładująca się bateria. Niektóre modele laptopów, dzięki technologii Express Charge można naładować nawet do 80% w ciągu godziny, co znacznie usprawnia korzystanie z komputera służącego do nauki. Wiąże się to również z energooszczędnością, co w warunkach korzystania ze sprzętu komputerowego przez kilka godzin dziennie może mieć istotne znaczenie dla jego użytkowników.

Komputer przeznaczony do używania zdalnego powinien być również kompaktowy i lekki, przystosowany do pracy w różnych warunkach. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele w warunkach pracy z domu muszą tworzyć stanowiska pracy w ramach ograniczonych możliwości, dzieci w wieku szkolnym często dzielą biurka z rodzeństwem – dlatego tego typu sprzęt nie powinien zajmować dużo miejsca.

Zarówno dla uczniów jak i nauczycieli nauka w trybie zdalnym to specyficzne warunki do wymiany wiedzy. Poza komputerem przystosowanym do nauczania na odległość wymaga również odpowiedniego oprogramowania i różnego rodzaju dodatkowych programów i aplikacji. Do realizacji programu nauczania niezbędne są programy obsługujące pliki tekstowe, umożliwiające wykonywanie okołolekcyjnych zadań, odtwarzanie plików multimedialnych, streamowanie video czy – co nie mniej istotne – komunikację nauczyciela z uczniami. Dlatego obecnie większość nowoczesnych komputerów ma zainstalowany systemem operacyjny Windows 10 Pro z bezpłatną usługą Office 365 A1, zawierającą Microsoft Teams oraz aplikacje Word, Excel PowerPoint i OneNote w wersji online.

Edukacja w trybie zdalnym może być wyzwaniem dla szkół i samorządów, dlatego warto postawić na niezawodne rozwiązania technologiczne, które zapewnią wysoką jakość pracy i nauki oraz nieprzerwane działanie przez wiele godzin.
 

Sprawdź optymalne rozwiązania dla uczniów i nauczycieli

 

Dodaj ogłoszenie