Najkrótszy dzień w roku 2023. Kiedy wypada i ile trwa?

Redakcja i.pl
Najkrótszy dzień w roku
Najkrótszy dzień w roku foto: Jakub Steinborn
Najkrótszy dzień w roku to czas, kiedy często źle się czujemy. Z jednej strony to dobry moment, aby odpocząć i zregenerować siły, z drugiej strony może być frustrujący, gdy dni są tak krótkie, że trudno znaleźć czas na wszystko, co zaplanowaliśmy. Jedno jest pocieszające! Od tego momentu dni są coraz dłuższe.

Spis treści

Kiedy wypada najkrótszy dzień w roku?

W 2023 roku najkrótszy dzień w roku wypada w piątek 22 grudnia. To dzień, w którym Słońce góruje w zenicie w zwrotniku Koziorożca, czyli najniżej na niebie w ciągu całego roku. W tym dniu dzień trwa zaledwie 7 godzin i 39 minut, a noc około 16,5 godziny.

Dlaczego ten dzień jest najkrótszy?

Długość dnia zależy od kąta padania promieni słonecznych na powierzchnię Ziemi. W dniu przesilenia zimowego Słońce znajduje się najniżej na niebie, a więc jego promienie padają na Ziemię pod najmniejszym kątem. To powoduje, że dzień jest najkrótszy, a noc najdłuższa.

Jak obchodzony jest najkrótszy dzień w roku w Polsce?

W wielu kulturach najkrótszy dzień w roku jest obchodzony jako święto. W Polsce obchodzony jest jako Święto Godowe, zwane również Szczodruszką czy Szczodrymi Godami. w tradycji słowiańskiej święto celebrujące przesilenie zimowe, poprzedzone Szczodrym Wieczorem. Zwycięstwo światła nad ciemnością symbolizuje czas, w którym zaczyna przybywać dnia, a nocy ubywać – tym samym przynosząc ludziom nadzieję, optymizm oraz radość. W Polsce najkrótszy dzień w roku jest często nazywany "długą nocą".

Jak obchodzony jest najkrótszy dzień w roku w innych kulturach?

W wielu kulturach najkrótszy dzień w roku jest obchodzony jako święto. Jest to czas, w którym ludzie świętują zwycięstwo światła nad ciemnością, odradzanie się natury i nadzieję na lepsze jutro.

Wśród Celtów najkrótszy dzień w roku obchodzony jest jako Noc Kupały. Jest to święto związane z letnim przesileniem, ale w niektórych regionach obchodzone jest również w dzień przesilenia zimowego. W tym dniu ludzie zbierają się, aby świętować przy ognisku, tańczyć i śpiewać.

Wśród Hindusów najkrótszy dzień w roku obchodzony jest jako Diwali, czyli święto światła. Jest to jedno z najważniejszych hinduskich świąt, które obchodzone jest w miesiącu Kartikai. W tym dniu ludzie zapalają lampki oliwne, świece i fajerwerki, aby uczcić zwycięstwo dobra nad złem.

Wśród Chińczyków najkrótszy dzień w roku obchodzony jest jako Yuanxiao Festival, czyli święto kuli księżycowej. Jest to święto związane z chińskim Nowym Rokiem, które obchodzone jest w lutym. W tym dniu ludzie jedzą kule księżycowe, które są symbolem szczęścia i dobrobytu.

Wśród Japończyków najkrótszy dzień w roku obchodzony jest jako Tanabata, czyli święto gwiazd. Jest to święto związane z legendą o Orihime i Hikoboshi, dwóch kochankach, którzy zostali rozdzieleni przez niebo. W tym dniu ludzie wieszają kolorowe papierowe lampiony na drzewach, aby uczcić ich miłość.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl