Najem okazjonalny – czy warto?

Materiał informacyjny - NAJEM OKAZJONALNY
Jeśli posiadasz mieszkanie na wynajem, zapewne wiesz, że dobrze skonstruowana i prawidłowo zawarta umowa najmu zabezpieczy twoje interesy i zaoszczędzi Ci wiele czasu, pieniędzy i stresu.

Jaką umowę podpisać z najemcą?

Powszechnie wiadomo, że polskie prawo najemcę chroni o wiele bardziej niż właściciela (patrz: Ustawa o ochronie praw lokatorów…” z 2001 r.).
W 2010 roku Ustawodawca wprowadził do wyżej wymienionej ustawy przepisy o umowie najmu okazjonalnego, dające właścicielom mieszkań przeznaczonych na wynajem szansę na nieco lepsze zabezpieczenie swoich interesów.

Czy aby na pewno zapisy o najmie okazjonalnym dostatecznie dobrze chronią interesy właściciela najmowanej nieruchomości?
Przyjrzyjmy się im dokładnie i sprawdźmy to.

Jakie korzyści płyną dla właściciela mieszkania z najmu okazjonalnego?

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego ma tę przewagę nad zwykłą umową najmu, że pozwala na szybsze przeprowadzenie eksmisji lokatora, który po wygaśnięciu umowy nie chce opuścić lokalu.

Nie dość, że szybsze to przede wszystkim legalne.

W praktyce wygląda to tak:

  • zawierając zwykłą umowę najmu wniosek o eksmisję składasz drogą sadową - na wyrok eksmisyjny możesz czekać nawet kilka lat, a potem kolejnych kilka lat na lokal zastępczy
  • zawierając umowę najmu okazjonalnego rygor egzekucyjny masz już w ręku - sąd w trybie zaocznym rozpatruje wniosek o nadanie wykonalności rygorowi egzekucji

O czym powinieneś pamiętać, by taka umowa miała moc prawną?

  • Umowa najmu okazjonalnego musi zostać zawarta na piśmie.
  • Oprócz dokładnych danych osobowych obu stron, powinna określać wszelkie zasady obowiązujące pomiędzy wynajmującym a najemcą takie jak: okres obowiązywania umowy, wysokość czynszu, termin jego regulowania oraz wysokość kaucji zabezpieczającej.
  • Twoim najemcą może być jedynie osoba fizyczna, która będzie najmować Twoją nieruchomość dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
  • Umowa najmu okazjonalnego może być zawarta tylko na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat.
  • Jeśli podpisałeś umowę najmu okazjonalnego pamiętaj, aby w terminie 14 dni zgłosić ten fakt właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego. Bez tego zgłoszenia zawarta umowa będzie traktowana jak zwykła umowa najmu, którą regulują przepisy Kodeksu Cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów.

Co jest dodatkowo potrzebne do umowy najmu okazjonalnego, a czego nie robi się przy umowach zwykłych

  • Po podpisaniu umowy najmu, najemca musi złożyć oświadczenie u notariusza, w którym dobrowolnie poddaje się rygorowi egzekucji na podstawie art. 777 kpc , w którym zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego.
  • W przypadku umowy najmu okazjonalnego najemca musi także wskazać adres nieruchomości, w której będzie mógł zamieszkać w razie eksmisji.
  • Jednocześnie właściciel wskazanej przez najemcę nieruchomości musi złożyć oświadczenie, w którym wyraża zgodę na zamieszkanie najemcy w swoim lokalu w razie jego eksmisji z lokalu wynajmowanego. Dla uwiarygodnienia tego oświadczenia, podpis właściciela może być poświadczony przez notariusza.

Wydawać by się mogło, że spełniając wszystkie powyższe warunki jesteś zabezpieczony przed nieuczciwym najemcą.

Co jednak, kiedy adres do eksmisji wskazany w oświadczeniu przestanie być aktualny?

Co jeśli właściciel ‘nieruchomości wskazanej’ postanowi sprzedać swoją nieruchomość, straci do niej prawo, zwyczajnie rozmyśli się lub umrze?

Zgodnie z ustawą najemca ma 21 dni na znalezienie innej osoby, która podpisze nowe oświadczenie o przyjęciu go pod swój dach w razie eksmisji.
A co jeśli najemca Cię nie poinformuje o takiej sytuacji?
Co to oznacza dla Ciebie jako właściciela?
Twoje interesy przestają być chronione, ponieważ o tej sytuacji dowiadujesz się dopiero w momencie kryzysowym.

Co zrobić, aby nie doszło do takiej sytuacji?

Jest na to rozwiązanie.
Sam możesz wskazać adres do eksmisji Twojego lokatora.
Szczególnie jeśli wiesz, że jest to adres pewny, czyli taki którego właściciel nie wycofa się w trakcie trwania umowy.

Skąd zatem wziąć pewny adres, z gwarancją, że nie zniknie?

Zajrzyj na stronę www.okazjonalny.info
Spółka NAJEM OKAZJONALNY jest właścicielem nieruchomości w Polsce, do których będzie mógł być eksmitowany najemca, gdyby doszło do procedury wykonania egzekucji opróżnienia i opuszczenia lokalu mieszkalnego.

Z naszej usługi możesz skorzystać gdy:

  • twój przyszły najemca nie ma możliwości wskazania adresu do eksmisji (np. jest obcokrajowcem),
  • nie ufasz adresowi, który wskaże Twój przyszły najemca (pamiętaj, że ten adres w każdej chwili może przestać być aktualny).

Masz więcej pytań?
Zapraszamy na naszą stronę oraz do kontaktu telefonicznego i mailowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl