Najdroższa autostrada w Polsce. Zwycięzca jest bezkonkurencyjny. Sprawdź, ile płacimy za jazdę po polskich autostradach

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Na terenie Polski są trzy odcinki koncesyjne: A1 Rusocin – Nowa Wieś (ok. 152 km), A2 Konin - Świecko (ok. 255 km, z czego odcinek obwodnicy Poznania o długości ok. 17 km jest bezpłatny) oraz A4 Katowice - Kraków (ok. 60 km). Na dwóch odcinkach autostrad: A2 Konin - Stryków (ok. 99 km) oraz A4 Wrocław - Sośnica (ok. 162 km) za pobór opłat  odpowiada KAS. Na kolejnych planszach przedstawiamy stawki za przejazd tymi odcinkami.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na terenie Polski są trzy odcinki koncesyjne: A1 Rusocin – Nowa Wieś (ok. 152 km), A2 Konin - Świecko (ok. 255 km, z czego odcinek obwodnicy Poznania o długości ok. 17 km jest bezpłatny) oraz A4 Katowice - Kraków (ok. 60 km). Na dwóch odcinkach autostrad: A2 Konin - Stryków (ok. 99 km) oraz A4 Wrocław - Sośnica (ok. 162 km) za pobór opłat odpowiada KAS. Na kolejnych planszach przedstawiamy stawki za przejazd tymi odcinkami.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jaka jest najdroższa autostrada w Polsce? Polacy przyzwyczaili się do systematycznej poprawy jakości dróg, po których jeżdżą. Mamy coraz więcej nowych odcinków autostrad i dróg ekspresowych. Możemy obecnie korzystać ze 1712 km autostrad. Wciąż około tysiąca kilometrów z tego jest bezpłatnych. To się niebawem zmieni. Ile kosztuje w Polsce korzystanie z autostrad i gdzie jest najdrożej?

Ponad 1,7 tys. kilometrów autostrad

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Polsce mamy do dyspozycji 1712 km autostrad. Autostrady są w naszym kraju z zasady drogami płatnymi, jednak obecnie bezpłatnie można podróżować po tysiącu kilometrów takich dróg. To zwykle odcinki autostrad w budowie, lub czasowo wyłączone z opłat.

Mamy też trzy odcinki koncesyjne autostrad, na których pobieraniem opłat zajmują się koncesjonariusze prywatni, którzy również odpowiadają za utrzymanie tych dróg.

Bezpłatna A1 z jednym wyjątkiem

Na razie jednym z najdłuższych bezpłatnych odcinków autostrad jest autostrada A1. Płatna jest obecnie tylko około 152- kilometrowa trasa między Toruniem i Rusocinem. To odcinek koncesyjny. Cała A1 ma mieć długość 567 km.
W Polsce funkcjonuje obecnie sześć autostrad, z czego na trzech z nich (A1, A2, A4) pobierane są opłaty.
Opłaty obowiązują na niektórych odcinkach zarządzanych przez GDDKiA: A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) - Sośnica (węzeł Sośnica), a także na trzech odcinkach koncesyjnych (A1 Rusocin - Nowa Wieś, A2 Konin - Świecko, A4 Kraków - Katowice).
Łączna długość autostrad zarządzanych przez GDDKiA wynosi 1244 km, z czego 261,4 km stanowią trasy płatne. W zarządzie koncesjonariuszy znajduje się 468 km autostrad, z czego opłatami objęte jest 451 km.

Oto bezpłatne odcinki autostrad w Polsce:

  • A1 od Torunia do Piotrkowa Tryb. oraz od Częstochowy do granicy państwa - łącznie 350,35 km
  • A2 od Strykowa do Konotopy, obwodnica Mińska Mazowieckiego oraz bezpłatny koncesyjny odcinek obwodnicy Poznania - łącznie ok. 145,7 km
  • A4 od Zgorzelca do Wrocławia, od Gliwic do Katowic oraz od Krakowa do Korczowej - łącznie 444,9 km
  • A6 od Szczecina do Rzęśnicy - 28,8 km
  • A8 Autostradowa Obwodnica Wrocławia - 22,7 km
  • A18 fragment od Golnic do Krzyżowej - 5,6 km
Oto tunele drogowe budowane i planowane do budowy w Polsce. W sumie ma powstać 25 kilometrów podziemnych tras.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Aż 14 tuneli budowanych jest w Polsce. A zaledwie pięć lat t...

Nie przeocz

Opłaty pobiera Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)

Od 1 lipca 2020 r. za pobór opłaty elektronicznej za przejazd płatnymi odcinkami autostrad w ramach systemu viaTOLL odpowiada Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Warto też podkreślić, że już w tym roku nastąpi zmiana w sposobie poboru opłat za przejazd autostradami. 1 grudnia 2021 roku z państwowych autostrad znikną bramki. Ma to związek z wprowadzeniem na obsługiwanych przez państwową administrację autostradach systemu poboru opłat e-Toll. W województwie śląskim dotyczy to bramek na autostradzie A4 w Sośnicy.

Znikną bramki, będzie można też kupić bilet w kiosku

Zmiany będą dotyczyły sposobu płacenia za przejazd administrowanymi przez GDDKiA autostradami. Ma być ujednolicony i co ważne, zakłada likwidację bramek na autostradach. Za przejazd będzie można zapłacić elektronicznie, aplikacją lub... analogowo. Będą możliwości dla osób chcących korzystać z elektronicznych nowinek, jak i dla tych, którzy wolą bardziej analogową formę płacenia za przejazd autostradą. Ci drudzy, będą mogli kupić bilet na przykład na stacji benzynowej czy w kiosku. Będą mogli dokonać płatności elektronicznie lub zapłacić za niego gotówką. Będzie też inny sposób, na podstawie danych globalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-Toll), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne dostarczonej przez KAS. Będzie też możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Taka forma zostanie jako opcja wprowadzona wcześniej - już w momencie uruchomienia nowego systemu, czyli od 1 kwartału 2021 r. W tym terminie zostanie też udostępniony wolny pas dla pojazdów ciężkich wnoszących opłatę elektroniczną.

Nowe drogi w województwie śląskim: Obwodnica Zawiercia (DK 78) To, przez ostatnich 20 lat było marzenie mieszkańców Poręby i Zawiercia. Były plany, warianty przebiegu, dyskusje. W 2019 roku w końcu rozpoczęła się inwestycja. GDDKiA podpisała w grudniu 2019 roku umowę z wykonawcą konsorcjum  Kobylarnia i Mirbud. To inwestycja typu projektuj i buduj, więc przez cały ubiegły rok trwało projektowanie. W październiku wykonawca złożył do wojewody wniosek o wydanie ZRID-u, czyli pozwolenia na budowę. Prawdopodobnie otrzyma go wiosną, kiedy to w końcu będą mogły ruszyć prace budowalne. Budowa ma trwać dwa lata i zakończyć się w 2022 roku. Ale to dopiero pierwsza 16 – km część obwodnicy. Druga część jest obecnie projektowana. Prawdopodobnie w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę tego nieco ponad 7 km odcinka. Obwodnica będzie drogą dwujezdniową, mającą po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Na tej części obwodnicy znajdzie się jeden węzeł – Kromołów. Droga ma być gotowa w 2023 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

11 nowych dróg, na które czekamy w woj. śląskim: A1, S1, obw...

Zobacz koniecznie

Będą kontrole na autostradzie

Warto wiedzieć, że mimo tego, że wjazd na płatne odcinki będzie prosty, bo nikt nie będzie nam sprawdzał biletu, to na samej autostradzie powinniśmy być przygotowani na kontrole. Kontrolę prawidłowości dokonania opłaty będą prowadzić Krajowa Administracja Skarbowa oraz funkcjonariusze policji, straży granicznej i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Ile wynoszą stawki opłat za przejazd autostradami w Polsce i gdzie jest najdrożej? Zapraszamy do zapoznania się z tymi informacjami w naszej galerii zdjęć.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najdroższa autostrada w Polsce. Zwycięzca jest bezkonkurencyjny. Sprawdź, ile płacimy za jazdę po polskich autostradach - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl