Najczęściej zadawane pytania na temat systemu Piano Media

red.
Udostępnij:
Zapraszamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami oraz odpowiedziami, na temat systemu Piano.

Piano jest systemem, który umożliwia wprowadzenie opłat za wybrane sekcje portali internetowych oraz artykułów należących do partnerskich serwisów internetowych. W ramach jednej prenumeraty, użytkownicy Piano otrzymują nieograniczony dostęp do wszystkich publikacji uczestniczących w systemie.

Masz problemy z dostępem do usługi? Przeczytaj artykuł opisujący najczęściej spotykane problemy oraz ich rozwiązania.

Poza rozwiązaniami technicznymi firma Piano oferuje wydawcom również swoje doświadczenie, w kwestiach wprowadzania prenumeraty, doradzając wybór płatnych treści tak, aby serwisy partnerskie nie zanotowały strat w ilości użytkowników, czy też w wpływach z reklam.

Dlaczego wydawcy wprowadzają opłaty za treści w Internecie?

Dzięki Internetowi większość wydawców oferowała swoje treści za darmo. Przyczyniło się to wprawdzie do rozwoju Internetu, ale okazało się dość kłopotliwe dla samych wydawców. Przez spadek czytelników tradycyjnej prasy, również wpływy z reklam są mniejsze, a wydawcy mają do dyspozycji mniej środków na finansowanie profesjonalnych dziennikarzy.
Dochód z reklam w Internecie jest znacznie mniejszy niż z reklam w telewizji, a ponadto są rozdzielane między różnych operatorów internetowych.

Możemy powiedzieć, że powoli kończy się era darmowego dostępu do treści internetowych wydawnictw. Decyzja o wprowadzeniu opłat za niektóre usługi dostępne w Internecie jest bardzo ważną kwestią. Wydawcy wprowadzając prenumeratę, chcą to zrobić tak, aby móc zachować swoją niezależność, a przy tym dostarczać swoim użytkownikom profesjonalne treści.

Dlaczego musimy płacić skoro wydawcy nadal zarabiają na reklamach?

Reklama jest bardzo dobrym źródłem zysku by finansować treści o szerokiej tematyce, które generują duży ruch internetowy. Jednakże coraz trudniej jest wydawcom finansować bardziej specjalistyczne treści dla bardziej wymagającego czytelnika zainteresowanego np. reportażem czy głębszą analizą problemu. Media tradycyjnie bazowały zawsze na dwóch kanałach przychodowych - bezpośredniej sprzedaży treści czytelnikom (gazety w kiosku) oraz na przychodach z reklamy. W sieci, media oczekiwały, że przychody z reklamy zrekompensują spadki w sprzedaźy gazet i pozwolą zapewnić czytelnikom darmowy dostęp do treści. Ta nadzieja nigdy nie została zmaterializowana, a ponieważ media muszą ciągle inwestować i ulepszać swoje treści, nadszedł czas by wrócić do oryginalnego modelu finansowania zawierającego płatności pochodzące od użytkowników.

Czy płacenie za treści nie godzi w ducha wolnego internetu?

Nie zapominajmy, że slogan "informacja powinna być wolna" sugeruje, iż chodzi tu nie o cenę a o wolność. Większość informacji na polskich stronach internetowych, włączając w nie strony biorące udział w projekcie PIANO, pozostanie darmowa, ale część treści specjalistycznych, które są najdroższe do wyprodukowania, nie mogą być finansowane przez wydawców bez udziału czytelników. Skoro media stają przed dylematem zaprzestania produkcji takich treści lub poproszenia Czytelników o wkład finansowy, wybieramy wówczas więcej opcji, więcej opinii nawet jeśli część z nich nie będzie całkowicie darmowa zamiast wybrania opcji zmniejszenia ilości treści do tej, która mogłaby być stworzona bez finansowego udziału Czytelników.

Wygląda na to, że ten projekt zaciera konkurencję i nie zachęca mediów do walki o czytelników. Jaka jest dodatkowa korzyść dla czytelnika?

PIANO zdecydowanie nie zmniejsza konkurencji i w żaden sposób na nią nie wpływa. Przeciwnie, system motywuje media do konkurencji poprzez tworzenie treści oryginalnej jakości. PIANO wprowadza jednolitą cenę za grupę usług w sposób podobny, jak robią to telewizje kablowe (co i w tym przypadku nie oznacza, że stacje telewizyjne przestają konkurować między sobą). Idąc dalej, gdybyście Państwo kupili w sklepie kosz prezentowy zawierający 30 różnych produktów, nie oznaczałoby to, że producenci tych towarów już ze sobą nie konkurują. Wprowadzamy jednolitą cenę za dostęp do wielu mediów, ponieważ jest to łatwiejsze dla czytelników w porównaniu z sytuacją gdy muszą płacić za każde z mediów osobno.

Dlaczego PIANO jest lepszym systemem płatności od pozostałych?

Płatne treści to światowy trend wprowadzany przez wielu wydawców na całym świecie. System PIANO jest pierwszym z sukcesem zrealizowanym projektem, w którym czytelnik nie płaci indywidualnie za dostęp do wybranego medium, lecz zamiast tego posiada dostęp do treści wielu mediów dzięki pojedynczej opłacie. Jako taki, system ten jest znacznie wygodniejszy w zestawieniu z systemami funkcjonującymi w innych krajach, gdzie użytkownicy muszą każdorazowo płacić za dostępy do treści i posiadają różne loginy i hasła do logowania się w różnych serwisach.

Jak są rozdzielane pieniądze z prenumeraty?

Na obrazku jest pokazane, w jaki sposób są rozdzielane pieniądze z prenumeraty. Przychód z tytułu prenumeraty dzielony jest między strony faktycznie odwiedzane przez użytkownika - użytkownicy decydują, które serwisy są przez nich wspierane i które otrzymają pieniądze od swoich prenumeratorów.

Kliknij aby powiększyć:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Bo siła jest kobietą. Relacja z Forum Kobiecości

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie