Najbardziej zniekształcone rasy psów. Ludzie zrobili z nich potwory

JK
Hodowla psów na przestrzeni ostatnich 100 lat przynosi coraz to większe zyski. Nie zawsze chodzi w niej jednak o podtrzymacie dobrych genów, ale coraz częściej o korzyści finansowe. Trudno uwierzyć, jak bardzo w ciągu zaledwie jednego wieku zmieniły się poszczególne rasy. Niektóre porównania są szokujące!

Hodowla psów - historia

Psy to jeden z gatunków zwierząt odznaczających się największym zróżnicowaniem cech fizycznych pośród ssaków. Mnogość ras, typów i cech charakteru przyprawia o zawrót głowy. Spójrzmy na Grzywacza chińskiego i Wilczarza irlandzkiego - ciężko uwierzyć, że to wciąż ten sam gatunek!

Czasem ciężko uwierzyć, że tak różne zwierzęta należą do jednego gatunku.
Czasem ciężko uwierzyć, że tak różne zwierzęta należą do jednego gatunku.

Do takiego stanu rzeczy doprowadziła staranna selekcja, praktykowana już od starożytności. W XVII wieku pojawiło się pierwsze polskie źródło informacji dotyczące ras psów i ich hodowli - książka „Myślistwo z Ogary” autorstwa Jana Ostroroga. Dokument stanowi podręcznik hodowli ras psów najpopularniejszych w tamtym okresie, a więc jest poświęcony w głównej mierze chartom i ogarom.

Hodowla psów - czemu służy?

U podstaw istnienia hodowli psów rasowych leży chęć podtrzymania najlepszych cech - zarówno fizycznych, jak i psychicznych - poszczególnych ras. Ich zróżnicowanie historycznie bazowało przede wszystkim na funkcjach użytkowych. Inaczej bowiem powinien wyglądać i zachowywać się pies przeznaczony do polowania na dzika, inaczej zaś ten, który aportuje zwierzynę drobną lub asystuje na dworze królewskim. Jak wynika z regulaminu hodowli psów rasowych:

Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznych i użytkowych z uwzględnieniem podstaw naukowych.

Kiedy przyjrzymy się jednak temu, jak zmieniły się rasy psów na przestrzeni lat i jak fakt ten wpłynął na ich zdrowie, możemy nabrać poważnych wątpliwości co do szlachetności idei i celu.

Hodowla psów - intratny biznes

Coraz częściej hodowle psów rasowych traktowane są jako dochodowy biznes, zaś dobro zwierząt schodzi na drugi plan. Dobór psów przeznaczonych do reprodukcji kierowany jest nie zawsze podtrzymaniem cech użytkowych, a raczej upodobaniami przyszłych właścicieli. Stąd psy stają się coraz bardziej kanapowe, a co za tym idzie - zniekształcone. Okazuje się, że im więcej udziwnień, tym chętniej ludzie zapłacą za rodowodowego szczeniaka. Duży wpływ na wygląd ras mają także wytyczne Związku Kynologicznego i werdykty jury na Wystawach Psów Rasowych. To tam przecież zwierzęta zdobywają tytuły, pozwalające na przydzielenie rodowodu przyszłemu miotowi.

Hodowla psów - efekty

Efekt jest taki, że kontrolowane rozmnażanie doprowadziło do poważnych upośledzeń niektórych ras. Wiele psów z użytkowych stało się niepełnosprawnymi, a co za tym idzie - kompletnie uzależnionymi od człowieka. Jeśli Buldożki francuskie nie są w stanie urodzić się bez ludzkiej ingerencji, bo ich nosy są tak zdeformowane, że trzeba z nich usunąć wodę, by mogły oddychać - coś tu jest nie w porządku. Niestety często zapominamy, że nasze upodobania i gust wpływają na zdrowie zwierząt i - niejednokrotnie - ich cierpienie. Zobaczcie, jak 100 lat hodowli zmieniło poszczególne rasy. Niektóre porównania są szokujące! >>> GALERIA Z SUWAKIEM

Telemagazyn: Erotyka na dużym ekranie. Czy Polacy są na to gotowi?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
25 lipca, 15:35, A:

Artykuł głupi i przede wszystkim szkodliwy. I te opisy "kiedyś" i "dziś" np: "kiedyś: aporter, dziś: zwyrodnienie stawów". Kompletnie bez sensu. Jeśli chodzi o Larbradory to przecież współcześni przedstawiciele rasy również są aporterami. Najlepsze co można zrobić z tym artykułem to go usunąć, żeby ludzie się głupot nie naczytali.

Właśnie dobry artykuł. Nie we wszystkich przypadkach rasy zostały 'zniszczone', ale to co hodowcy zrobili choćby z buldogami to powinno być karalne. AW większości przypadków nie patrzy się już na użytkowość robi na wygląd. Kynolodzy spełniają marzenia panci, snobow, nabijają kabzę,nie zwracając w ogóle uwagi na dobro psów.

G
Gość

Jakie wyglady ludzi To iu takie same podobizny psow do tych ktorzy ich znieksztalcili ! Sami popatrzcie na tych ktorzy maja psy , jeden od drugiego sie wcale nie odroznia wygladami , tak jak blizniaki ?

A
A

Artykuł głupi i przede wszystkim szkodliwy. I te opisy "kiedyś" i "dziś" np: "kiedyś: aporter, dziś: zwyrodnienie stawów". Kompletnie bez sensu. Jeśli chodzi o Larbradory to przecież współcześni przedstawiciele rasy również są aporterami. Najlepsze co można zrobić z tym artykułem to go usunąć, żeby ludzie się głupot nie naczytali.

G
Gość

Niestety sama prawda.

FCI tak zniszczylo rasy że szok.

Aby dla nich kasa się liczy i taka niestety jest prawda.

K
Kosiara

Niesamowite, że ktoś to w ogóle wypuścił. Artykuł napisany jedynie dla kliknięć, z braku laku. Zdjęcia dla porównania suki z psem? Suki karmiącej? Grzywacz Chiński z Wilczarzem? A dlaczego nie wilczarz z wilczarzem? Dlaczego nie napiszesz artykułu o pseudohodowlach? To jest ten Twój biznes człowieku bez wiedzy. Proszę się doedukować i napisać coś, co przyniesie pożytek, a nie robić nagonkę na hodowców zkwp! Proszę sobie zajrzeć na strony OTOZ i otworzyć oczy. Wstyd mi za Ciebie, człowieku.

G
Gość

Kto zamieszcza artykuły takich niedouczonych buraków z kompleksami? Żałosne.

S
SZCZUR

NAJBARDZIEJ JEST ZJEBANA RASA Z WORCESTER WEST MIDLANDS ENDLAND POLICE- TO JEST GOWNO.

Ś
Śliw

W sumie hodowlana reprodukcja ma na celu unikanie tych chorób które są wymienione. Ale lepiej siać panikę i nie wiedzę.

a
am

Kto to pisał?! Proponuję najpierw zgłębić temat i nie pisać głupot. Artykuł wprowadza w błąd w wielu kwestiach i przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeśli hodowla to taki intratny interes to ciekawe dlaczego znakomita większość hodowców ZKwP pracuje.

Dodaj ogłoszenie