Nagrody Nobla 2020: Przez pandemię uroczystość w wersji online, bez etykiety, gali i wystawnych przyjęć

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
TT NEWS AGENCY/Associated Press/East News
Uroczystość wręczenia laureatom nagród Nobla odbyła się z powodu pandemii w internecie. Tradycyjna ceremonia w Sztokholmie została odwołana po raz pierwszy od 1944 roku.

Uroczystość z udziałem tegorocznych laureatów nagrody Nobla została przeniesiona do internetu. Powód? Pandemia koronawirusa, która dała się we znaki zarówno Szwecji i Norwegii. Żaden z laureatów nie przyleciał do Sztokholmu ani do Oslo. Nie było szkoleń z etykiety, jaka obowiązuje podczas tych uroczystości wręczania nagród. Wszystko odbyło się online.

W tym roku złote medale oraz dyplomy trafiły za pośrednictwem szwedzkich dyplomatów do miejsc zamieszkania laureatów. W sieci też odbyły się laudacje na cześć noblistów. Tradycyjna ceremonia wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie została odwołana po raz pierwszy od 1944 roku. W normalnych okolicznościach laureaci zapraszani są do Sztokholmu, aby osobiście odebrać medale i dyplomy od króla Szwecji. - Obecne okoliczności trwającej pandemii oznaczają, że jest to wyjątkowy rok w historii Nagrody Nobla, ponieważ chodzi o to, aby medale i dyplomy były bezpiecznie przekazywane laureatom w ich rodzinnych krajach – zawarła w komunikacie Fundacja Nobla. Już w lipcu fundacja ogłosiła, że ​​wystawny bankiet, który tradycyjnie następuje po ceremonii wręczenia nagród, zostanie w tym roku odwołany, a wydarzenia poprzedzające wręczenie nagród „Tygodnia Nobla” przybiorą „nowe formy”.

Podczas II wojny światowej kilka nagród nie zostało przyznanych, a kilka zostało przełożonych, mimo że Szwecja nie brała udziału w działaniach wojennych. Według historyka Nagrody Nobla Gustava Kallstranda, nagrody z 1944 roku zostały przyznane rok później. Podobnie było z Pokojową Nagrodą Nobla 2020, która została przekazana Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP) online. Dyrektor wykonawczy WFP David Beasley otrzymał złoty medal i dyplom w siedzibie organizacji w Rzymie podczas ceremonii transmitowanej w sieci. WFP, założona w 1961 r. została uhonorowana prestiżową nagrodą za swoje wysiłki „zapobiegania używaniu głodu jako broni w wojnach i konfliktach”, mówiła przewodnicząca komitetu Nobla Berit Reiss-Andersen, ogłaszając zwycięzcę 9 października.

Największa organizacja humanitarna walcząca z głodem, agencja ONZ, każdego roku dostarcza żywność dziesiątkom milionów ludzi - 97 milionów w zeszłym roku - na wszystkich kontynentach.

Każdy z 690 milionów głodujących ludzi na świecie ma dziś prawo do spokojnego życia i bez głodu – brzmiał komunikat WFP na Twitterze.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl