Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody im. Adama Włodka za rok 2019 powędrowały do młodych twórców

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Laureatka Nagrody im. Adama Włodka - Małgorzata Lebda
Laureatka Nagrody im. Adama Włodka - Małgorzata Lebda fot. Szymon Makuch
Fundacja Wisławy Szymborskiej przyznała Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2019. Laureatami zostali Małgorzata Lebda i Łukasz Kaźmierczak.

FLESZ - Koronawirus. Część sklepów zamknięta

Nagroda zostaje przyznana za projekt na napisanie książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub przygotowanie przykładu i jest skierowana do młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.

Małgorzata Lebda pochodząca z beskidzkiej Żeleźnikowej Wielkiej jest doktorem nauk humanistycznym, nauczycielką akademicką i autorką już autorką pięciu książek poetyckich. Nagrodę zapewniła sobie projektem na napisanie zbioru opowiadań "Łakome", które będą porusząć wątek choroby, córeństwa, siostrzeństwa i natury. Do opowiadania o tematach bliskich, intymnych, a jednocześnie uniwersalnych, autorka planuje wykorzystać język minimalizmu, fragmentaryczność oraz poetycką metaforę.

Natomiast Łukasz Kaźmierczak/Łucja Kuttig Nagrodę im. A. Włodka otrzymało na tom wierszy "Orzechnia", w którym podejmuje tematykę tworzenia otwartej wiedzy usytuowanej, wrażliwej na kwestie ekologiczne i na status powinowactwa między składowymi świata, również przyrodniczego i także w relacji z człowiekiem. Czerpie z perspektywy transhumanistycznej i herstorycznej perspektywy narracyjnej. W 2019 r. opublikowało "Agresty" dzięki wygranej w Konkursie im. K. Janickiego. Publikowało również w czasopismach, antologiach i zinach. Zdobyło wykształcenie chemiczne i matematyczne na Politechnice Łódzkiej.

Nagroda im. Adama Włodka została ustanowiona na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską.
Laureatami pierwszej edycji Nagrody im. Adama Włodka zostali Mikołaj Łoziński (na napisanie powieści „Stramer”, która ukazała się w 2019) oraz Miłosz Waligórski (na przygotowanie przekładu antologii poezji serbskiej na język polski „Serce i krew”, która ukazała się w 2015 roku). Laureatem drugiej edycji został Marcin Orliński, którego tom poetycki „Środki doraźne” ukazał się w 2017 roku nakładem wydawnictwa WBPiCAK w Poznaniu. Laureatami za rok 2016 zostali Andrzej Muszyński (jego powieść „Bez” ukazała się w 2020) oraz Patrycja Pustkowiak (jej książka „Maszkaron” ukazała się w 2018). W IV edycji Nagrodę otrzymały Natalia Malek (za projekt na tom poetycki) oraz Aleksandra Zielińska (na powieść „Sorge", która ukazała się w 2019). W ubiegłym roku Nagrodę otrzymała Weronika Gogola (na napisanie zbioru opowiadań „Alles gute” oraz Daniel Warmuz (na przygotowanie przekładu cyklu wierszy „Skok wzwyż” Zoltána Lesiego z języka węgierskiego.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska