Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza. Jedynie prawda...

  Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza. Jedynie prawda jest ciekawa

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  11 listopada o godzinie 18:00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie po raz piętnasty odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Nagroda jest przyznawana od 2002 roku, żyjącym, polskim autorom za książki, poezję, rozprawy naukowe i inne utwory literackie w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję.


  Jury w składzie: prof. Jacek Bartyzel, Dorota Boether, prof. Krzysztof Dybciak, Wacław Holewiński, Jan Michał Małek, prof. Maciej Urbanowski (przewodniczący), Stanisław Michalkiewicz (sekretarz), Rafał Ziemkiewicz ogłoszą laureata i wyróżnionych spośród nominowanych:

  1. Leszek Elektorowicz, „Rąbek Królestwa”, ARCANA 2. Jacek Komuda, „Hubal”, Fabryka Słów 3. Jacek Kowalski, „Sarmacja. Obalanie mitów: podręcznik bojowy”, Zona Zero 4. Paweł Lisicki, „Krew na naszych rękach”, Fabryka Słów 5. Stanisław Aleksander Nowak, „Galicyanie”, WAB 6. Paweł Rojek, „Awangardowy konserwatyzm: idea polska w późnej nowoczesności”, Ośrodek Myśli Politycznej 7. Ks. Jan Sochoń, „Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury”, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu 8. Stefan Türschmid, „Ikony. Opowieść o terrorystach”, Rebis

  Józef Mackiewicz, pisarz dziennikarz, publicysta. Przez Miłosza, Wata, Gombrowicza uznawany za jednego z najlepszych autorów emigracyjnych swojego okresu. Jego najwybitniejsze pozycje to głównie powieści. Z jednej strony oparte na solidnej podbudowie historycznej, z drugiej, z wplecionymi w nie w przeżyciami autora lub znanych mu osób. Chciał być świadkiem historii, w której uczestniczył, podejmował trudne tematy, obalał legendy. Przez wielu krytykowany za swą bezkompromisowość, konsekwentne dążenie do prawdy.

  Jako publicysta atakował XX-wieczne systemy polityczne, traktując politykę jako sprawstwo nieszczęść i tragedii jednostek. Nieustępliwy antykomunista, stworzył swój odrębny intelektualny system nieuznający kompromisów, oparty na prawdzie, poszukujący sprawiedliwości, obnażający i bezwzględny dla wszelkich form kupczenia ideami. Taka postawa była nie do zaakceptowania przez wiele środowisk emigracyjnych, a później przez inteligencję PRL, której, z resztą, nigdy nie uznał za legalną formę państwowości Polski. Dlatego Mackiewicz był postacią poddawaną ciągłej krytyce. Zmarł w Monachium 31 stycznia 1985 roku, zapomniany, żyjący w ubóstwie, jako najlepszy przykład, że konformistyczny świat nie jest dobrym miejscem dla jednostek uparcie trzymających się swoich przekonań.

  Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza otrzymują twórcy, którzy w swojej twórczości dążą, tak jak on do przedstawienia pewnych wydarzeń w odpowiednim świetle, skupieni na prawdzie, bezkompromisowi. Dotychczasowi laureaci nagrody: Ewa i Władysław Siemaszko, Marek Jan Chodakiewicz, Wojciech Albiński, Eustachy Rylski, Janusz Krasiński, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Bronisław Wildstein, Paweł Zyzak, Wojciech Wencel, Tomasz Merta, Wacław Holewiński, Ryszard Legutko.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo