Nadzieja 2017. Dla Polaków liczą się: mąż, żona a także rodzice, dzieci i przyjaciele

Tomasz Dereszyński AIP; Twitter: @TomDeresz
123RF
- Nadzieja i zadowolenie z życia osobistego nie zmieniły się w ciągu ostatniego roku. Nieco mniej zadowoleni jesteśmy z życia publicznego - wynika z ankiety naukowców z UKW w Bydgoszczy. Ankieta była częścią badań międzynarodowych „Hope Barometer 2016”.

„Nadzieja jest matką głupich” mówią jedni, drudzy, że „nadzieja umiera ostatnia”. Co w zeszłym roku się zmieniło nadziei Polaków w porównaniu z 2015 r.? Na te pytania odpowiada ankieta, którą w listopadzie 2016 r. wypełniali czytelnicy i internauci w Polsce.

Porównując średnie wyniki uzyskane przez Polaków w roku 2015 i 2016 widać istotny statystycznie ich spadek. W porównaniu do ankiety z 2015 roku w badaniu AD2016 Polacy są mniej usatysfakcjonowani z życia. Na pięć badanych obszarów zadowolenia, z trzech Polacy są mniej zadowoleni niż w 2015 roku, a z dwóch zadowoleni są na podobnym poziomie.

Mniej zadowoleni jesteśmy z sytuacji gospodarczej, z sytuacji politycznej oraz społecznej w kraju. Nie zmieniło się zadowolenie Polaków z życia osobistego oraz środowiska naturalnego. Z badania wynika, że wobec 2016 r. Polacy mieli większe oczekiwania niż obecnie mająwobec 2017 r. W 2016 r. oczekiwaliśmy zmian w polityce i gospodarce, a dzisiaj mamy te oczekiwania słabsze. Wobec tych dwóch obszarów życia oczekiwania Polaków są mniejsze niż rok wcześniej.

W 2017 roku życzymy sobie w pierwszym rzędzie szczęścia rodzinnego (w małżeństwie lub w związku) oraz dobrego zdrowia i satysfakcjonującej pracy, na kolejnych miejscach życzeń znalazły się porządek i harmonia w życiu oraz dobre i pełne zaufania relacje z innymi ludźmi. Życzenia Polaków nie zmieniły się od poprzedniego badania. Wynik nie jest zaskakujący, bowiem zdrowie, rodzina i przyjaciele oraz praca od zawsze stanowią najważniejsze aspekty życia decydujące o szczęściu człowieka. Zmiany w osobistych życzeniach Polaków na kolejny rok różnią się w czterech obszarach sukcesów, bezpieczeństwa i dobrych relacji z innymi oraz ogólnie uporządkowania własnego życia. Te życzenia mają mniejszą siłę w 2016 niż w 2015.

Czy mniejsze oczekiwania wobec życia publicznego oraz życia osobistego wynikają ze słabszej nadziei, wiary, że coś się zmieni? Nadzieja tak rozumiana jest na podobnym poziomie w 2015 i 2016 roku.

- Co cieszy, obecnie odczuwamy słabiej objawy depresji niż rok wcześniej. Ale słabsze jest przekonanie o własnym wpływie na otoczenie. Nadzieja na realizację celów obecnie jest niższa niż w 2015 roku - ocenia dr hab. Paweł Izdebski z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy badający poziom zadowolenia Polaków wraz z dr hab. Elżbietą Kasprzak, również z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Z ankiety wynika, że najważniejszym źródłem nadziei na 2017 rok dla Polaków są najbliżsi, mąż, żona a także rodzice, przyjaciele i dzieci. Tak było w badaniu w 2015 r. i jest obecnie, choć rola niektórych osób jako źródła nadziei spadła. Mniej nadziei dziś w porównaniu z rokiem 2015 oczekujemy od rodziców, przyjaciół i Boga a więcej od naukowców i terapeutów. Ten wynik jednak nie wydaje się być reprezentatywny dla wszystkich Polaków, ponieważ wiek respondentów oraz ich deklaracje religijności różnią się od respondentów z roku 2015. Listopadową ankietę wypełniło więcej osób deklarujących się jako niewierzący czy też mieszkający z partnerem niż rok wcześniej. Nie pokładamy nadziei dziś tak jak rok wcześniej w żadnej mierze w politykach, przedsiębiorcach i przełożonych.

- Porównując te wyniki do uzyskanych w innych krajach należy zauważyć, że jesteśmy podobni do mieszkańców Szwajcarii, Niemiec, Czech czy Indii. Te same osoby są dla nas źródłem nadziei. Zatem uniwersalne jest pokładanie nadziei w sobie samym oraz najbliższych. Inne źródła nie wchodzą w grę - uważa dr hab. Elżbieta Kasprzak.

Nadzieja jako przekonanie, jako emocja, jest wzmacniana przez codzienne bliskie relacje w rodzinie oraz w stosunku do autorytetów, naukowców i terapeutów. Z analizowanych ankiet wynika, że nadzieję przynoszą nam osoby ważne dla nas niezależnie od miejsca zamieszkania i kultury, co pokazały także takie same badania w odległych nam geograficznie i kulturowo Indiach.

Na pytanie o działania służące spełnieniu się nadziei, Polacy wskazują, podobnie jak rok wcześniej, na pracę zgodną z aspiracjami, osobiste zaangażowanie i odpowiedzialność, szukanie informacji oraz pomoc rodziny. W porównaniu do ankiety z 2015 r. Polacy mniej angażują się religijnie i mniejszą ufność pokładają w Bogu, są mniej przedsiębiorczy oraz słabiej aktywizują przyjaciół. Wyniki dotyczące wiary należy traktować z ostrożnością, ponieważ badane osoby w roku 2016 deklarowały mniejszą wiarę niż badane w roku 2015.

- W najnowszym badaniu widzimy, że większość wskaźników „dobrostanu” Polaków, przede wszystkim nadzieja i zadowolenie z życia osobistego nie zmieniły się w ciągu ostatniego roku. Nieco mniej zadowoleni jesteśmy z życia publicznego w Polsce. Nadal najlepszym źródłem nadziei są najbliżsi, rodzina i przyjaciele. A marzenia dotyczące 2017 r. dotyczą szczęścia rodzinnego, dobrego zdrowia i satysfakcjonującej pracy. Marzenia są uniwersalne i dobrze oddają wartości Polaków i innych mieszkańców Europy. Te badania pokazują, że zmiany polityczne w kraju w niewielkim stopniu zmieniają zadowolenie i nadzieje i marzenia Polaków. Takich wyników należy się spodziewać. W przyszłym roku powtórzymy nasze badania i sprawdzimy czy nasze nadzieje rosną czy spadają oraz w jakim stopniu dynamika przemian społeczno-politycznych Polski znajduje swoje odbicie się na nastrojach i nadziei Polaków - podsumowują autorzy analizy ankiety z 2016 r. Przy okazji dziękują serdecznie czytelnikom i internautom za udział w badaniu. Ankietę dostepną on-line wypełniło 511 osób z całej Polski.

Badania prowadzą naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dr hab. Paweł Izdebski, prof. UKW i dr hab. Elżbieta Kasprzak, prof. UKW.

W listopadzie 2016 r. na łamach dzienników lokalnych oraz internetowych wydań tytułów należących do Polska Press Grupy dostępna była ankieta on-line o zadowoleniu z życia oraz o nadziejach Polaków w 2016 roku oraz oczekiwaniach na Nowy Rok 2017. Polska Press Grupa po raz drugi była patronem tego przedsięwzięcia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.