Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do udaru mózgu i chorób serca [PRZYCZYNY, OBJAWY, LECZENIE]

Marcin Pustkowski/lekarz rodzinny
Średnie ciśnienie tętniczeDorosły:• 120 mmHg – ciśn. skurczowe• 80 mmHg – ciśn. rozkurczoweDziecko (1–8 rok życia):• 110 mmHg – ciśn. skurczowe (SYS – Systole)• 75 mmHg – ciśn. rozkurczowe (DIA – Diastole)
Średnie ciśnienie tętniczeDorosły:• 120 mmHg – ciśn. skurczowe• 80 mmHg – ciśn. rozkurczoweDziecko (1–8 rok życia):• 110 mmHg – ciśn. skurczowe (SYS – Systole)• 75 mmHg – ciśn. rozkurczowe (DIA – Diastole) shutterstock
Wysokie ciśnienie krwi jest powszechnym problemem w Polsce - stanowi jedną z głównych przyczyn udarów mózgu i chorób serca. Choroba znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.

Istota i przyczyny

Ciśnienie tętnicze krwi oznacza wielkość ciśnienia wywieranego przez krew na ściany tętnic. Mierzy się dwie wartości: w czasie skurczu mięśnia (ciśnienie skurczowe) i w przerwie między skurczami (ciśnienie rozkurczowe).
Na ciśnienie wpływa wiele czynników, m.in. pora dnia, przyjmowane leki czy też stres. Podstawę do rozpoznania nadciśnienia stanowią przynajmniej dwa wyniki (przeprowadzone najlepiej przez lekarza) przekraczające normę i wynoszące 150/90 lub powyżej.

Objawy i powikłania

Pierwotne nadciśnienie tętnicze nie daje objawów. Choroba powoduje jednak wtórne powikłania w tętnicach, nerkach, mózgu, gałkach ocznych. Chorzy skarżą się na niepokój, kołatanie serca, zawroty głowy, potliwość, okresową bezsenność. W bardziej zaawansowanym stanie choroby dokuczają bóle i zawroty głowy, obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej, pieczenie i bóle za mostkiem, zadyszka przy wysiłkach.
Choroba trwa od 10 do 20 lat. Większość chorych umiera z powodu powikłań ze strony układu krążenia, takich jak zawał serca. Znaczny odsetek zgonów powodują także udary mózgu.

Rozpoznanie i leczenie

Po przynajmniej dwóch podwyższonych wynikach ciśnienia lekarz przeprowadza dokładne badanie, aby określić rozległość uszkodzeń w tętnicach: oprócz wywiadu rodzinnego rodzinnego wykonuje się badania krwi i moczu (sprawdza się m.in. poziom glukozy, cholesterolu, trójglicerydów, kwasu moczowego, wapnia, azotu mocznikowego i kreatyniny), jak również EKG i USG (echokardiografia).

Lekko i średnio podwyższone ciśnienie można często unormować bez leków, np. doprowadzając do spadku masy ciała, stosując dietę małosolną, rezygnując z palenia. W poważniejszych przypadkach stosuje się leki obniżające ciśnienie - diuretyki (preparaty moczopędne usuwające z organizmu sól i nadmiar płynów), beta-blokery adrenergiczne (zwalniają czynność serca), blokery kanału wapniowego oraz inhibitory ACE.

Jak pomóc sobie samodzielnie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jadzia

dietę zawsze warto zmienić, tak samo uwględnić trzeba picie większej ilości wody niż dotychczas. dobrze jest też zainwestować w naprawdę porządny sprzęt do mierzenia ciśnienia - w końcu będziemy to robić codziennie. ja akurat mam diagnostic dm 200 i mogę za niego ręczyć, że będzie sprawował się super :>

M
Marta

Niektórzy po prostu potrafią się zawziąć i jakoś samemu osiągnąć odpowiednią wagę - dla mnie to zawsze był problem. Nie chciało mi się specjalnie zagłębiać w to, jak mam jeść, co wolno, a czego nie i jak to w ogóle się liczy, ale byłam pewna jednego - musiałam schudnąć. Mówiły mi tak wyniki badań i odbicie w lustrze. Niestety po ciąży zaniedbałam się i wpadłam w problemy zdrowotne, przede wszystkim miałam problemy z wysokim ciśnieniem. Zdecydowałam się uderzyć z dwóch frontów - siłownia i dieta. Zapisałam się na siłkę blisko domu, mam multisporta więc to żaden problem i zamówiłam sobie zalecenia z https://www.foodwise.pl/cennik/zalecenia-zywieniowe-i-jadlospis-1-tydzien,12. Poza zaleceniami dostałam też przykładowy jadłospis na tydzień i udało mi się - zaczęłam chudnąć. Najpierw udało się 5 kg w pierwszy miesiącu, teraz raczej schodzę po około 3 kg, ale konsekwentnie trzymam się diety i zamiast osiemdziesięciu kg po pół roku waże sześćdziesiąt. :) Wyniki też zdecydowanie lepiej wyglądają, mój mąż się zmotywował i też chodzi ze mną na siłownię.

T
Tymoteusz
Przy nadciśnieniu niezbędna jest duża zmiana w życiu... - na lepsze oczywiście ;) Chodzi o dietę. Zarzucić to co niezdrowe. Ograniczyć tłuszcze, sole. Oczywiście zalecenia ogólne są raczej mało pomocne. Ja skorzystałem z pomocy poradni dietetycznej. Mogę polecić https://www.foodwise.pl. Od pół roku działam według ich zaleceń. Nawet zacząłem biegać! :D teraz jestem fit. Chodzi o to, że kiedy zmienisz swoją dietę, naprawdę zaczynasz odczuwać energię, jesteś jakby lżejszy (w odczuciu i w rzeczywistości, bo ja schudłem około 15 kg przez ten okres).
T
ToSymptom
To nie choroba. Niestety lekarze wypisują pigułki na symptomy, a nie leczą przyczyn i próbują zrozumieć chorób by je WYleczyć.
Wróć na i.pl Portal i.pl