Nadchodzi kluczowa zmiana dla podatników: 1.12.2021. Księga przychodów i inne ewidencje wyłącznie w wersji cyfrowej, e-wysyłką do skarbówki

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Podatkowy Polski Ład stanowi. iż osoby fizyczne prowadzące księgi, księgi rachunkowe lub ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są obowiązane prowadzić te księgi i ewidencję przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać do urzędu skarbowego te księgi i ewidencję.
Podatkowy Polski Ład stanowi. iż osoby fizyczne prowadzące księgi, księgi rachunkowe lub ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są obowiązane prowadzić te księgi i ewidencję przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać do urzędu skarbowego te księgi i ewidencję. Bartłomiej Międzybrodzki / Polska Press
Udostępnij:
Podatkowy Polski Ład nie tylko zmienia zasady opłacania podatku: wyższa kwota wolna, korzystniejsze progi podatkowe itd, ale wprowadza też do systemu podatkowego wiele zmian. Nie o wszystkich jest głośno, choć konsekwencje tych zmian dla zainteresowanych są ogromne. Taką jest na przykład likwidacja papierowych ksią podatkowych oraz ewidencji. Konieczne będzie zainwestowanie w cyfrowe produkty typu oprogramowanie, co dla wielu osób prowadzących własny biznes, np. dla samozatrudnionych wiąże się z dużym wyzwaniem finansowym.

Art. 1 pkt 39 z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadza na podatników PIT osiągających przychody podlegające ewidencjonowaniu absolutny obowiązek cyfryzacji w tym zakresie.

Cyfrowa księga przychodów i rozchodów

Począwszy od 2023 r. osoby fizyczne prowadzące księgi, księgi rachunkowe lub ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są obowiązane prowadzić te księgi i ewidencję przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać do urzędu skarbowego te księgi i ewidencję:

  • według stanu na ostatni dzień miesiąca – w przypadku gdy stanowią podstawę ustalania zaliczek miesięcznych,
  • według stanu na ostatni dzień kwartału – w przypadku gdy stanowią podstawę ustalania zaliczek kwartalnych
  • w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po upływie odpowiednio tego miesiąca albo kwartału
  • także po zakończeniu roku podatkowego w terminie do dnia upływu terminu określonego dla złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Elektroniczna wysyłka do urzędu skarbowego

Prowadzone w wersji cyfrowej księgi i ewidencje podatnik będzie musiał przesyłać do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej.
Oznacza to, że szczegółowe zasady zostaną uregulowane oddzielnym rozporządzeniem ministra finansów.
Kolejny przepis stanowi bowiem, iż minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać podatkowa księga przychodów i rozchodów, oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem, w celu umożliwienia wykorzystania tej księgi jako dowodu pozwalającego na określenie zobowiązań podatkowych w prawidłowej wysokości.

Ponadto minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia:
zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi i ewidencję podlegające przekazaniu oraz sposób ich

  • wykazywania w tych księgach i ewidencji,
  • podmioty zwolnione z obowiązku przesyłania ksiąg i ewidencji

uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowości rozliczeń podatników oraz kontroli obowiązków podatników przez organ podatkowy, identyfikowania obszarów, w których występują nadużycia w podatku, lub narażonych na te nadużycia oraz możliwości techniczno-organizacyjne prowadzenia przez podatników ksiąg i ewidencji.

Roczne vacatio legis

Choć co do zasady Podatkowy Polski Ład wchodzi w życie już od 1 stycznia 2022 r., to na szczeście ustawodawca dał przedsiębiorcom rok czasu na przygotowanie się do podatkowej digitalizacji.
Zgodnie z art. 89 pkt 4 tej ustawy, przepisy te wchodzą w życie nie od 1 stycznia przyszłego roku - jak zasadnicza część Podatkowego Polskiego Ładu - ale od 1 stycznia 2023 r.

Zakupy z „dark store” coraz popularniejsze

Wideo

Materiał oryginalny: Nadchodzi kluczowa zmiana dla podatników: 1.12.2021. Księga przychodów i inne ewidencje wyłącznie w wersji cyfrowej, e-wysyłką do skarbówki - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie