Nadchodzi historyczna chwila, nauka bardzo bliska...

  Nadchodzi historyczna chwila, nauka bardzo bliska odtworzenia mamuta

  Jonathan Leake

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nadchodzi historyczna chwila, nauka bardzo bliska odtworzenia mamuta

  ©Gareth Fuller

  Wymarły bardzo dawno temu mamut włochaty powróci. Sprawią to naukowcy, którzy stworzyli dokładne kopie kilkunastu genów szczątków mamuta odnalezionych w wiecznej zmarzlinie
  Nadchodzi historyczna chwila, nauka bardzo bliska odtworzenia mamuta

  ©Gareth Fuller

  Naukowcy są coraz bliżej odtworzenia mamuta włochatego. Z powodzeniem przenieśli 14 genów wymarłego ssaka do DNA słonia. Juz dziś mówi się, że będzie to historyczna chwila.
  Badacze przeanalizowali dokładnie strukturę DNA mamuta zachowanego w arktycznej wiecznej zmarzlinie i na tej podstawie stworzyli dokładne kopie jego 14 genów. Następnie mamucie geny zintegrowano z genomem słonia, gdzie funkcjonują jako normalne DNA.
  George Church, profesor genetyki z Uniwersytetu Harvarda, wykorzystując nową technikę zwaną CRISPR, która pozwala na wprowadzanie precyzyjnych zmian w DNA, w miejsce pewnych sekcji DNA słonia wstawił geny mamuta.
  - Wybraliśmy geny kojarzone z odpornością na niskie temperatury, a więc odpowiadające za owłosienie, wielkość uszu, tłuszcz podskórny, a zwłaszcza hemoglobinę [białko przenoszące tlen w organizmie] - tłumaczy Church. - W tej chwili mamy funkcjonujące komórki słonia z DNA mamuta. Na razie nie opublikowaliśmy raportu w czasopiśmie naukowym, bo przed nami jeszcze sporo pracy, ale planujemy taką publikację.
  Mamut włochaty, bliski krewny słonia indyjskiego - mają wspólnego przodka, który żył 2-5 mln lat temu - dominował w ekosystemach chłodniejszych regionów półkuli północnej. Mamuty włochate wyginęły podczas ostatniego zlodowacenia, niewykluczone, że z powodu aktywności łowieckiej człowieka.
  Ostatnie okazy żyły na Wyspie Wrangla na Oceanie Arktycznym jeszcze mniej więcej 3300 lat temu. Profesor George Church i jego koledzy w swoim unikalnym eksperymencie wykorzystali DNA pozyskane z ich szczątków.
  Lecz odczytanie i odtworzenie indywidualnych genów to jednak dopiero początek. Inni naukowcy próbują zrekonstruować cały genom mamuta. W tym wyścigu uczestniczą co najmniej trzy zespoły naukowe.
  Badacze z zainteresowaniem, ale też niepokojem podchodzą do perspektywy, że któregoś dnia genom posłuży za szablon do odtworzenia prawdziwych mamutów lub innych zwierząt.
  W swojej najnowszej książce "How To Clone a Mammoth" ("Jak sklonować mamuta") genetyk Beth Shapiro z Uniwersytetu Kalifornii pisze: "Jeśli rzeczywiście chcemy przywrócić mamuty do życia, to mamy wielkie szczęście, jeśli chodzi o zachowanie DNA. Niektóre mamuty żyły w miejscach, gdzie ich kości i zwłoki pochłonęła wieczna zmarzlina. To tak, jakby utknęły w zamrażarce na dobre 30 tys. lat".
  "Ich stan jest kiepski, trudno poskładać je w całość, ale jeśli dokładnie przeszuka się te małe fragmenty i odkryje, gdzie leżą ich odpowiedniki w genomie słonia, można stopniowo odbudować całkiem sporą część genomu mamuta".
  Pierwszy krok to ustalenie, jak zbudowany jest pełny genom mamuta. Następnie należy odtworzyć to DNA w obrębie komórek jego żyjącego krewniaka - z mamutem włochatym najbliżej spokrewniony jest słoń indyjski.
  Shapiro, która 21 maja tego roku wygłosi w londyńskim Royal Institution odczyt o wskrzeszaniu mamutów, uważa, że postęp w biologii syntetycznej - np. osiągnięcia Craiga Ventera, który zbudował sztuczne DNA i umieścił je w bakterii, gdzie geny funkcjonowały dokładnie tak jak ich naturalne odpowiedniki - stwarza ogromny potencjał.
  - Jeśli zidentyfikujemy tę część mamuciego genomu, która różni się od DNA słonia i sprawia, że mamut wygląda i zachowuje się jak mamut, to będziemy mogli zsyntetyzować ją w laboratorium - tłumaczy badaczka. - Następnie, korzystając z technologii takich jak CRISPR, można z genomu słonia wyciąć gen słonia i zastąpić go syntetycznym genem mamuta.
  Shapiro przyznaje, że uzyskane w ten sposób zwierzę nie będzie prawdziwym mamutem, ale jego przybliżoną wersją. Po co zatem te wysiłki?
  Church, wielki entuzjasta przywracania wymarłych gatunków, uważa, że czystość genetyczna nie jest aż tak istotna jak przywrócenie ekosystemów.
  - Wieczna zmarzlina syberyjska topnieje na skutek zmian klimatycznych, ale badania wskazują, że wielkie ssaki mogłyby ustabilizować sytuację - tłumaczy.
  Nie wszyscy są tego zdania. - Grozi nam wyginięcie słoni indyjskich i afrykańskich - zauważa prof. Alex Greenwood, genetyk specjalizujący się w starożytnym DNA. - Po co wskrzeszać słonia, który już wymarł, skoro nie potrafimy uratować tych, które jeszcze żyją?
  - Jakie wnioski płyną z tego eksperymentu? Że możemy nieodpowiedzialnie traktować środowisko, a potem w razie czego sklonować to, co zabijemy? Lepiej więc wydać pieniądze na zachowanie tego, co mamy, zamiast inwestować je w przywrócenie gatunku, który wyginął wiele tysięcy lat temu - twierdzi naukowiec.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mamut

  gdaadg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Daremny trud. Gdy tylko temu mamutowi wyrosną kły, zginie marnie z rąk handlarzy kością słoniową.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  byłby raj

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  należy sklonować tuska w 100 ml egzemplarzy to taki wspaniały człowiek

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  marianek

  marianek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  lodzia moczy sie w łóżku

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  marianek

  marianek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  lodzia moczy sie w łóżku

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo