Nadchodzi era robotów. AWS (Amazon Web Services) jest na nią przygotowany.

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
materialy prasowe
AWS (Amazon Web Services) przygotował platformę programistyczną, pozwalającą na sterowanie i symulację pracami robota.

Na naszych oczach zmienia się świat, mówili uczestnicy corocznej konferencji AWS re: Invent w Las Vegas. To my go zmieniamy, dodawali z duma inni, wskazując na przykład na inwazję … robotów, która nas czeka w najbliższym czasie.

Nadejście era robotów zapowiada Roger Barga, dyrektor generalny w AWS zajmujący się robotyką i usługami autonomicznymi.

Dlatego mówi, że zrobili po rozmowach z ROS- robot operating system, platformę programistyczną (coś w rodzaju biblioteki), w której można znaleźć fragmenty oprogramowania pozwalające na sterowanie i symulację pracami robota.

ROS jest otwarty źródłowo, a ci, którzy z niego korzystają mogą ten kod modyfikować, potem taką zmienioną wersję zwrócić temu, u którego go pobrali.

Zdaniem Barga, w ciągu najbliższych pięciu lat oczekuje się dziesięciokrotnego zwiększenia wykorzystania robotów w logistyce, obsłudze magazynów, przemieszczaniu rzeczy. Jego zdaniem za 10 lat w nowoczesnych magazynach do wykonania całej pracy polegającej na fizycznym przemieszczaniu rzeczy będą wykorzystane roboty. Jesteśmy podekscytowani taką wizją, dodaje.
Dlatego, jak wyjaśnia, w ubiegłym roku AWS stworzył RoboMakera, coś co ma umożliwić developerom ( programistom) lepiej budować, testować i kierować do pracy roboty.

- Wszystko zaczęło się od rozmów z naszymi klientami z firm, które produkują takie roboty, jak automatyczne odkurzacze, czy drony dla celów militarnych. Z tych rozmów wyszło, że jakieś 80 procent pracy nad oprogramowaniem robotów to nie pisanie programów tylko prace przygotowawcze, wszystkie działania dookoła właściwego celu.
To czynności, które tak naprawdę nie przynoszą żadnych efektów, są tylko związane z pracami przygotowawczymi. To undifferentiated heavy lifting, czyli jak byśmy je nazwali: podnoszenie banalnych ciężarów, jak w Amazonie slangowo nazywa się prace nie związane stricte z pracami nad oprogramowaniem robotów, tylko dodatkowe czynności administracyjno- organizacyjne).

Te czynności trzeba zrobić, choć najlepiej byłoby się ich pozbyć. Określa się je mianem trzy D: dull, dirty and dangerous, jednym słowem bardzo uciążliwe dla programistów, ale wykonać je trzeba.

Dlatego AWS stworzył wspomnianego RoboMakera, platformę, która posiada szereg prostych aplikacji, przydatnych do rozpoczęcia prac nad oprogramowaniem robota. Posługując się ROS-em( robot operating system), klient może zaciągać programy napisane w otwartym ogólnodostępnym, opisanym kodzie, który sam może modyfikować, dzięki temu ma proste programy, może je krzyżować, przekształcać, itd. Jest on darmowy do wykorzystania w celach komercyjnych .

Poza fragmentami kodu do pisania programów dla robota na platformie RoboMaker jest szereg programów, które najpierw testują to oprogramowania, potem sprawdzają, jak na żywo robot działa w tym programie.

Jak już developerzy przetestują program, który znajdą na RobotMakerze, to mogą z niego ściągnąć programy, które w poprawny sposób załadują robotowi. Trzeba pamiętać, że ładowanie oprogramowania jest sprawą skomplikowaną, trudną. Na przykład trzeba pokombinować z oprogramowaniem w pracy nad robotem, po wyjściu z laboratorium trzeba jeszcze wykonać wiele operacji, by przekonać się, czy wszystko odpowiednio działa.

Do tego dochodzi bieżące zarządzanie życiem robota: trzeba odświeżać jego oprogramowanie, sprawdzić czy nie psują się procesory, dbać o to, by robot nie „chorował”, czyli mówiąc ludzkim językiem, by był zawsze sprawny.
-Prawda jest taka, że roboty zmieniają nasze życie, na razie jesteśmy na początku tej drogi- zauważ Roger Barga.

O przełomie, który nas czeka mówi też jego kolega z AWS Sri Elaprolu, odpowiedzialny w AWS za machine learning (ML).
Machine learning, jak mówi Elaprolu, to próba wykorzystania danych z przeszłości, tak aby lepiej kształtować przyszłość. Jako przykład podaje tłumaczenie z jednego języka na inny, gdzie w zasadzie machine learning sprawia, iż komputer stopniowo zauważa jakie są popularne zwroty, słowa, wyrażenia, uczy się kontekstu i dzięki temu te tłumaczenia są coraz mniej chropowate, bardziej za to zbliżone do żywego języka.

Podstawowy problemem z machine learning polega na tym, że jest to sprzeczne z „filozofią” maszyn cyfrowych, które robią to, co im się nakazuje, wykorzystując je efektywniej i szybciej czyli robią wspomniane Trzy D: dull, dirty and dangerous. W tym maszyna zawsze będzie od człowieka zdecydowanie lepsza, bo ona się nie pomyli, ale odpada, by wykonała coś oryginalnego. Machine learning naprawia trochę tę wadę, słabość.

Elaprolu, który zajmuje się machine learning ma ze swoim zespołem świadczyć usługi w tym zakresie dla klientów. Jedna korporacja, czyli my działa na rzecz innej. Świadczymy usługi firmom, które zajmują się czymś innym, dodaje.
Działamy od roku 2006 i klient płaci tylko za to co pobiera z chmury. Machine learning pozwala wykorzystać ogromne możliwości maszyn liczących, a jeśli to połączy się ze spojrzeniem na dane z przeszłości, mamy możliwość przewidywania przyszłości.

Wymienia Elaprolu takie przykłady wykorzystywania machine learning jak przetwarzanie głosu na teks i tekstu na głos i tu machine learning sprawdza się znakomicie. Okazuje się bowiem, że nawet gdy ktoś bardzo niewyraźnie wypowiada jakieś słowo, to system w oparciu o wysłuchane wcześniej słowa wiele razy jest w stanie zrozumieć coś, czego nie udałoby się ustalić „tradycyjnym” sposobem.
A pamiętajmy jeszcze o możliwościach machine learning w zakresie zamiany dźwięku na tekst, analiza obrazów, na przykład wykrywanie określonych twarzy, przedmiotów, no i wspomniane tłumaczenia. A używamy już machine learning w Amazon od 20 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl