Na Zatoce Gdańskiej zdetonowano dwie miny. Leżały w kanale Wisły Śmiałej od II wojny światowej

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
W poniedziałek i wtorek (14-15 września 2020) zaholowano dwie miny z czasów II wojny światowej z dala od brzegu i zdetonowano na Zatoce Gdańskiej
W poniedziałek i wtorek (14-15 września 2020) zaholowano dwie miny z czasów II wojny światowej z dala od brzegu i zdetonowano na Zatoce Gdańskiej Marynarka Wojenna RP
Zakończyła się dwudniowa operacja unieszkodliwiania min z okresu II wojny światowej na Zatoce Gdańskiej. W poniedziałek i wtorek (14-15 września 2020) zaholowano oba obiekty z dala od brzegu i zdetonowano. Oba ładunki zawierały łącznie ok. 2 tony materiałów wybuchowych.

W ubiegłym tygodniu Urząd Morski w Gdyni poinformował o zlokalizowaniu dwóch niemieckich min morskich typu GC w kanale Wisły Śmiałej na terenie Gdańska. Operację ich neutralizacji rozpoczęto w poniedziałek 14.09.2020 ok. godz. 8:00.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa akcji oraz otoczenia, Urząd Morski wydał zakaz kąpieli morskich i korzystania z plaży na odcinku między Brzeźnem a Mikoszewem w gminie Stegna, a także miejscowe zakazy nurkowania, przepływu statków oraz prowadzenia prac przy użyciu aparatury pomiarowej.

Pierwszy z ładunków został zaholowany na wody Zatoki Gdańskiej ok. 2,1 mili morskiej (1 mila morska = ok. 1850 metrów) na północny wschód od kanału Wisły Śmiałej. W ciągu kilku godzin mina została zneutralizowana. Jej elementy, które uległy procesowi deflagracji (rozkładu) zostały wypalone, a następnie ładunek został zdetonowany ok. godz. 13:30.

We wtorek powtórzono te czynności z drugą z niemieckich min wojennych. Działania zakończono ok. godz. 11:30.

Jak podaje rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, w operację byli zaangażowani nurkowie i minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni. W akcji brały udział załogi dwóch okrętów niszczycielskich Marynarki Wojennej: ORP Czajka i ORP Wigry.

- Cała operacja przebiegła sprawnie. W ciągu 2 dni zneutralizowano i zdetonowano 2 tony materiału wybuchowego - mówi kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Oprócz Marynarki Wojennej i Urzędu Morskiego w Gdyni w akcję w Gdańsku były zaangażowane również Pomorski Urząd Wojewódzki, Urząd Miejski w Gdańsku, Kapitanat Portu Gdańsk, Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna i Straż miejska.

To druga w tym roku taka operacja na wodach Zatoki Gdańskiej. W czerwcu Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża unieszkodliwiła minę morską, która zalegała przy wejściu do portu w Gdyni. Wówczas zamknięto marinę gdyńską oraz plaże od Rewy po Westerplatte. Podczas detonacji tamtego ładunku wybuch był cichy, jednak odczuwalny w Śródmieściu Gdyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl