Na wniosek Zachodniopomorskiego pionu PZ PK adwokat kierujący grupą przestępczą trafił do aresztu

PLK
Fot. Wojciech Matusik
Udostępnij:
Na wniosek prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejnych 6 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która wprowadziła do obiegu gospodarczego „puste" faktury VAT na kwotę blisko 150 milionów złotych. Wśród zatrzymanych jest adwokat i księgowa.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanemu adwokatowi Adamowi K. zarzuty zorganizowania i kierowania wspólnie z innymi osobami grupą przestępczą, która wprowadziła do obiegu gospodarczego „puste" faktury VAT na kwotę blisko 150 milionów złotych oraz popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej kwalifikowane z art. 258 § 3 kk i art. 277a § 1 kk i inne. Zatrzymano również osobę, która dokonywała księgowania nierzetelnych faktur VAT.

Kolejni zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej, jak również prania pieniędzy kwalifikowane z art. 271 a § 1 i 2 kk oraz z art 299 § 1 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec 3 osób, w tym adwokata oraz księgowej Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Grupa wystawiała nierzetelne faktury VAT
Śledztwo prowadzone przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw karnych i karnoskarbowych. Czyny te polegały na wystawianiu nierzetelnych faktur VAT, a następnie na ich przekazywaniu kolejnym podmiotom w celu uszczuplenia należności publicznoprawnych poprzez nie zgłaszanie właściwym organom podatkowym rzeczywistej podstawy i przedmiotu opodatkowania oraz wyłudzenia podatku VAT. Ponadto grupa podejmowała czynności mające na celu udaremnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków pieniężnych pochodzących z przestępstw karnoskarbowych, ich wykrycie, zajęcie oraz orzeczenie ich przepadku. Członkowie grupy tworzyli poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową, w tym dowody wpłat i wypłat, ujmowane w księgach rachunkowych oraz umowy cywilnoprawne w celu okazania ich w toku kontroli podatkowych na potwierdzenie prawdziwości zdarzeń gospodarczych wskazanych w nierzetelnych fakturach VAT.

W ramach nadzorowanego śledztwa ujawniono kolejne dwie zorganizowane grupy przestępcze, której członkowie rozprowadzali nierzetelne oraz poświadczające nieprawdę faktury VAT na terenie całego kraju.

Prokurator zabezpieczył mienie adwokata o wartości ponad 2 milionów złotych

Wobec podejrzanych prowadzone jest intensywne śledztwo finansowe. Na mieniu Adama K. prokurator na poczet kary grzywny dokonał zabezpieczenia majątkowego na czterech lokalach w kwocie ponad 2 milionów złotych.

Zakresem śledztwa objęto ponad 350 podmiotów z terenu całego kraju. Zarzuty przedstawiono blisko 160 podejrzanym, przy czym aktualnie tymczasowo aresztowanych pozostaje 15 podejrzanych.

Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie