Na utrzymanie naszych mieszkań wydajemy coraz więcej

Joanna Pieńczykowska
ANDRZEJ WIKTOR / POLSKAPRESSE
Aż o 6,7 proc. wzrosły w 2011 r. koszty związane z utrzymaniem mieszkania - wynika z raportu Home Broker, który powstał na podstawie najnowszych danych GUS. Niestety, to nie koniec podwyżek, w tym roku czekają nas znaczące wzrosty cen: energii, gazu, kosztów odprowadzania ścieków, czynszów i podatków od nieruchomości.

Koszty utrzymania mieszkania to jeden z głównych powodów znacznego wzrostu inflacji w ubiegłym roku, która na koniec grudnia wyniosła 4,6 proc. Duży wpływ na koszty ponoszone przez właścicieli mieszkań miały ceny nośników energii, które podrożały przeciętnie o 7,7 proc.

Czytaj też:Utrzymanie mieszkania w Polsce najdroższe w Europie

Przeciętnie Polacy przeznaczają na utrzymanie mieszkania ok. 17 proc. dochodów

- Samo użytkowanie mieszkania, czyli łączne koszty utrzymania z wyłączeniem kosztów energii, podrożało z kolei o 5,3 proc. - wynika z danych GUS. Najbardziej zdrożały usługi kanalizacyjne: o 10,5 proc., zaopatrywania w wodę: o 7,3 proc., a także wywóz śmieci: o 6,1 proc. Koszty najmu wzrosły o 3 proc.

Czytaj też:Jak utrzymać mieszkanie? Oszczędni zapisują się do spółdzielni

Wolniej rosły natomiast ceny produktów związanych z wyposażeniem mieszkania. Na przykład meble zdrożały o 4 proc., środki czyszczące o 3,2 proc.

- Z danych GUS wynika, że przeciętnie Polacy przeznaczają na utrzymanie mieszkania ok. 17 proc. swoich dochodów - wynika z analizy Home Broker. Niestety, udział tych wydatków w przyszłości może się jeszcze zwiększać.

Wszystko wskazuje na to, że i w 2012 r. wzrost cen związanych z utrzymaniem mieszkania będzie wyższy niż inflacja. Od 1 stycznia wzrosły ceny energii. Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na podwyżki cen energii dla odbiorców indywidualnych średnio o 5,1 proc. Firmy energetyczne tłumaczą podniesienie cen koniecznością poniesienia nakładów na inwestycje. Według wyliczeń firmy Ernst & Young do roku 2020 r. firmy energetyczne będą musiały zainwestować łącznie 160-180 mld zł. Dodatkowo energia zdrożeje z powodu wprowadzonych przez Unię Europejską limitów na emisję CO2.

Czytaj też:Prognozy na rok 2012 w nieruchomościach: Mieszkania dalej będą tanieć

Pewne jest, że jeszcze w pierwszej połowie roku zdrożeje gaz, ale nie wiadomo o ile. Postępowanie w sprawie zatwierdzenia nowej taryfy trwa już od października. Skala nie została ujawniona, urząd informował jedynie, że PGNiG chce wysokiego, dwucyfrowego wzrostu cen. Uzasadnia to wysokimi cenami gazu importowanego. Ceny, jakie płaci Polska za gaz Gazpromowi, należą do najwyższych w Europie, dodatkowo zależą od notowań ropy naftowej i kursów walut. A niestety w ostatnim okresie ropa drożeje, a polska waluta traci wobec dolara. Po tym jak Urząd Regulacji Energetyki zażądał od dostawcy korekty wniosku, PGNiG w grudniu obniżyło swoje oczekiwania co do podwyżki, jednak - jak wynika z nieoficjalnych informacji - wciąż domaga się dwucyfrowego wzrostu. W ubiegłym tygodniu na wniosek urzędu spółka gazowa znów złożyła dodatkowe wyjaśnienia. - Na tym etapie postępowania nie wykluczam kolejnego wezwania spółki do przedstawienia kolejnych wyjaśnień - powiedział prezes URE Marek Woszczyk.

Czytaj też:Podaż mieszkań wciąż rośnie, a popyt maleje. Zakup mieszkania przestał być inwestycją

Ale to nie koniec. W wielu miastach od stycznia zdrożały ceny wody i odbioru ścieków. Wiele gmin podniosło też stawki podatków lokalnych.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
GRANIWID SIKORSKI
Strona Społeczna Okrągłego Stołu Kraków – Sierpień 2012 r.
Mieszkaniowego w Krakowie
KRAKOWSKIE
STOWARZYSZENIE CZŁONKÓW
SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS 0000250494
Forum w Obronie Godności
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS 0000346811

A P E L
Obywatele a szczególnie Spółdzielcy, przeciwstawcie się polityce Państwa zmierzającej do likwidacji spółdzielni mieszkaniowych i grabieży ich majątku. Organizujcie się! Piszcie listy, apele! Zwracajcie się do władz państwowych i samorządowych do posłów, radnych, członków i władz Spółdzielni Mieszkaniowych! Organizujcie pikiety, przekonujcie sąsiadów i znajomych. Spółdzielnie Mieszkaniowe są potrzebne i nie mogą zginąć! Nie pozwólcie aby do tego doszło!
W Sejmie procedowana jest obecnie nowelizacja ustawy „O Spółdzielniach Mieszkaniowych”.
Proponowane zmiany zmierzają w oczywisty sposób do likwidacji Spółdzielczości Mieszkaniowej jako takiej. Mają ją zastąpić „wspólnoty mieszkaniowe” ze wszystkimi negatywnymi dla jej członków skutkami. Spowoduje to wzrost opłat mieszkaniowych i w konsekwencji przekazywanie zarządu tymi wspólnotami przypadkowym osobom czy firmom. Wraz z tymi zmianami bowiem w Ministerstwie Sprawiedliwości planuje się odejście od obowiązku posiadania kwalifikacji zarządzania zasobem mieszkaniowym. Potężne zagrożenia stają także przed ogrodami działkowymi, na których przejęcie liczą deweloperzy. Mało tego proponowane i rozpatrywane jest przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej stopniowa likwidacja dopłat dodatków mieszkaniowych dla właścicieli mieszkań, a także rozpatrywana jest sama zmiana funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, idąca także w kierunku ułatwienia eksmisji właścicieli ze swych mieszkań. Jednocześnie w oczywisty sposób widać upadek polityki socjalnej, zarówno prowadzonej przez Państwo, jak i realizowane przez władze samorządowe.
Za przyzwoleniem władz deweloperzy przejmują tereny nie licząc się z interesem społecznym, jak np. w przypadku zabudowy „Młynówki”.
Jak w latach dziewięćdziesiątych zakłady pracy, tak obecnie przejmowane są mieszkania, infrastruktura komunalna i spółdzielcza. Służyć ma temu także rozpatrywany projekt wprowadzenia podatku katastralnego, lub znacznego wzrostu podatku od nieruchomości.
Władze państwowe i samorządy w praktyce dążą do tego aby jedyną formę budownictwa mieszkaniowego była działalność deweloperów. Temu celowi podporządkowane jest ich polityka. Jest to polityka antynarodowa i antyspołeczna.
To wszystko dzieje się przy bierności zagrożonego tą polityką społeczeństwa. Trzeba się temu przeciwstawić, gdyż jutro już może być na to za późno!
W tej sytuacji trzeba liczyć przede wszystkim na siebie. Jak sobie pomożesz sam, pomogą ci też i inni. Nie bądź bierny, gdyż pogarszająca się sytuacja dosięgnie i ciebie.
Czy tego chcesz i z tym się godzisz ?
W obliczu zagrożenia stańmy murem i nie dajmy zginąć Spółdzielniom Mieszkaniowym.
Walka o spółdzielczość dziś to racja stanu.
Taka jest prawda i ona musi zwyciężyć !
STOWARZYSZENIE BÓG HONOR OJCZYZNA
GRZEGORZ PIOTEREK
KRAKOWSKIE
STOWARZYSZENIE CZŁONKÓW
SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH
GRANIWID SIKORSKI
K
K&k
oczywiście chodzi mi o tine czy tez jak się czasem przedstawia ole albo inne z liczny ników
k
k&k
człowieku daj sobie spokój z tą reklamą !!!! pod każdym artykułem reklama jak nie Getinu to Open Pamiętaj ludzie to nie debile !!! a na forum widać IP z którego piszesz. Byś nie udawał/a że nie wiesz o co chodzi to przypomnę ci twój inny post:

"ola (195.22.98.xxx) 17.01.12, 19:02
w ogole sie nie oplaca, lepiej kupic wlasne i rate placic, ja w getin mam nizsza niz pieniadze ktore placilam za wynajem"

Już tu byli tacy a raczej takie (patrz K.Kwapisz) co sobie same odpowiadały na posty i reklamę robiły
t
tina
ja sie musze zastanowic nad kupnem w tym roku, bo niestety wynajem jest juz stanowczo za drogi, musze sie przejsc do open finance, zeby u nich dowiedziec sie jakie mam szanse na kredyt
g
gklewski
Chcieliście żeby rządzili zdrajcy z Magdalenki to macie!!! Ja nie wybierałem Kwacha ani Buzka, nie przykładałem ręki do "grubej kreski" Mazowieckiego! Wy tak! Gdzie protesty, gdzie blokada Sejmiku, gdzie ci POlacy "obalający" komuchów? Teraz pewnie zostali ci co obalają flaszkę, alko kolejne nadgodziny w tym "Obozie Skoncentrowanej Pracy"! A to dopiero początek polityki Herr Tuska i jego zgrai "wyludniania" POlski! GUS już podaje oficjalnie, że jest nas nie 38, 700 mln, tylko 36, 200 mln. A docelowo (według realizacji założeń "Klubu Rzymskiego") ma nas być w 2035 roku -tylko 29,5 mln, a w 2050 - 26 mln!!! Brawo Tuskolandio
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Na utrzymanie naszych mieszkań wydajemy coraz więcej
w
właściciel_i_sponsor
pora w końcu to zrozuzmieć, obywatele. Mi tam się w mieście inspiracji dobrze żyje, czego i innym życzę ;] Pozdrawiam.
m
mm
By Ludziom żyło się lepiej !!!!
Dodaj ogłoszenie