Na razie odwołano kwalifikacje, skocznia Ruka w Kuusamo już...

  Na razie odwołano kwalifikacje, skocznia Ruka w Kuusamo już straszy

  Zdjęcie autora materiału

  Michał Skiba

  Sportowy24

  Aktualizacja:

  Sportowy24

  W 2014 r. niezwykle groźny upadek w Kuusamo zaliczył Andreas Wellinger

  W 2014 r. niezwykle groźny upadek w Kuusamo zaliczył Andreas Wellinger ©eastnews

  Skocznia w Kuusamo to idealne miejsce do długich skoków, ale też postrach nawet dla najodważniejszych lotników. Jutro i w niedzielę zaplanowane są tam konkursy Pucharu Świata. Kwalifikacje już zostały odwołane, na dwie godziny przed planowym startem
  W 2014 r. niezwykle groźny upadek w Kuusamo zaliczył Andreas Wellinger

  W 2014 r. niezwykle groźny upadek w Kuusamo zaliczył Andreas Wellinger ©eastnews

  - Po co się tak emocjonować, a kiedy tu nie wiało? - trzeba przyznać rację Piotrowi Żyle. W sobotę o godz. 16.30 ma się rozpocząć pierwsza seria pierwszego z dwóch indywidualnych konkursów na Rukatunturi w Kuusamo. Nikt nie jest w stanie jednak obiecać, że wszystko na północy Finlandii odbędzie się zgodnie z planem. Kwalifikacje już odwołano, i to na długo przed ich planowym startem. Nowy plan zakłada, że treningi odbędą się w sobotę o 8:00, a po nich sesja kwalifikacyjna.

  Uszkodzenie kręgosłupa, złamana kość podudzia, wstrząs mózgu i inne liczne obrażenia- to miał być efekt tragicznie wyglądającego upadku Thomasa Morgensterna na skoczni Rukatunturi w Kuusamo. Okazało się, że Austriak miał w 2003 roku sporo szczęścia, bo żadna wyżej wypisana diagnoza się nie sprawdziła, a „Morgi” tylko złamał sobie kciuka, wrócił na Turniej Czterech Skoczni, na którym zajął czwarte miejsce.

  Skoczek z Villach słynął z bardzo agresywnego wyjścia z progu i dynamicznego przejścia do fazy lotu. A Kuusamo, jak mało która skocznia normalna, nadaje się do prawdziwego latania na nartach, łatwo się też jednak narazić na niebezpieczeństwo. Wtedy Thomas Morgenstern pierwszy raz słono zapłacił za swój ofensywny styl skakania, później zdarzało mu się to jeszcze kilka razy, aż strach wygrał i kazał zakończyć mu karierę. Tamten konkurs w Kuusamo został natychmiast odwołany, jury odłożyło decyzję, którą powinno podjąć po nieudanie rozegranych kwalifikacjach. A przecież kilka minut wcześniej równie niebezpiecznie upadł Andreas Kofler, kolega „Moriego”.




  Konkursy na skoczni Rukatunturi bardzo często są zabawą w rosyjską ruletkę, a karty oczywiście rozdaje wiatr. Adam Małysz nigdy w północnej Finlandii nie wygrał. Kamil Stoch również, w Kuusamo nigdy nawet nie stał na podium. Wygrał za to Krzysztof Biegun, który w 2013 roku skorzystał na jednoseryjnym konkursie. - Organizacja tego konkursu była dziwna, mieliśmy czekać na pierwszą serię ponad godzinę, a potem dostałem informację, że mam kwadrans na przygotowanie się. Ledwie co zdążyłem na skocznię - mówił Biegun.

  Rok po niespodziewanym sukcesie polskiego skoczka, a jedenaście lat po kraksie Morgensterna siłę Kuusamo poczuł Andreas Wellinger. Próba Niemca z listopada 2014 roku bardzo przypominała wypadek Morgensterna. „Morgi” wrócił do skania po czterdziestu dniach, Wellinger odpoczywał trochę dłużej. - Całe szczęście, że już dwa miesiące później mogłem wrócić na skocznię. Wziąłem udział zarówno w mistrzostwach świata juniorów, później seniorów, to pozwoliło mi zapomnieć o wypadku w Kuusamo - mówił „Welli”.




  Taką samą opinię wysnuł Adam Małysz, który po upadku w Salt Lake City bardzo szybko wrócił do treningów.

  Kwalifikacje mają odbyć się w sobotę o godz. 8.00 polskiego czasu. Wszystkie transmisje ze skoczni Ruka w Eurosporcie i usłudze Eurosport Player.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Konkurs indywidualny Ruka

  Radek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tutaj można oglądać dzisiejsze zawody

  https://stream24.com.pl/27902abf

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo