Na czym zasiądzie Karol w dniu intronizacji? Trwa renowacja zabytkowego tronu

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Trwają prace renowacyjne przy tronie, na którym podczas koronacji zasiądzie Karol III
Trwają prace renowacyjne przy tronie, na którym podczas koronacji zasiądzie Karol III Fot. AFP/EAST NEWS
Brytyjscy konserwatorzy pracują nad renowacją 700-letniego tronu koronacyjnego, zanim zasiądzie na nim Karol III w dniu swojej intronizacji w maju bieżącego roku.

Spis treści

Na czym zasiądzie Karol w dniu intronizacji?

Starożytny tron, znany jako Krzesło Koronacyjne (Coronation Chair), od wieków stanowi centralny element angielskich intronizacji, w tym Henryka VIII, Karola I, królowej Wiktorii i nieżyjącej już królowej Elżbiety II.

Opactwo Westminsterskie – w którym odbędzie się ceremonia – opisuje Krzesło jako „jeden z najcenniejszych i najsłynniejszych mebli na świecie” i twierdzi, że jest w „niezwykłym stanie” biorąc pod uwagę jego wiek.

Niemniej jednak musi jeszcze przejść pewne prace konserwatorskie przed ceremonią koronacji króla i królowej małżonki w sobotę 6 maja.

Trwa renowacja zabytkowego tronu

Uważa się, że dębowe krzesło zostało wykonane około 1300 roku. Konstrukcję 6,5 metrowego tronu, który miał pomieścić Kamień Scone – znany również jako Kamień Przeznaczenia – zlecił Edward I w 1296 r. po zdobyciu Szkocji. Kamień, który przez wieki był używany jako siedzisko podczas koronacji szkockich królów, jest teraz przechowywany w Szkocji, ale ponownie połączy się z krzesłem podczas intronizacji brytyjskiego monarchy.

Oryginalnie pokryte złotem krzesło zostało również ozdobione kolorowym szkłem, a także wzorami ptaków, liści i króla namalowanymi przez malarza Edwarda I. Złocenie zawiera tak zwane dziurkowanie – małe, skomplikowane kropki, które tworzą obrazy i wzory.

– Praca przy Krześle Koronacyjnym to prawdziwy przywilej – powiedział Krista Blessley, konserwator pracujący przy renowacji zabytku. – Jest to tak ważne dla historii naszego kraju i historii monarchii, a dla konserwatora praca nad czymś, co jest częścią działającej kolekcji i nadal służy do pierwotnej funkcji, dla której została stworzona, jest naprawdę wyjątkowe – dodała.

Turyści nie oszczędzili zabytkowego tronu

Według opactwa, w którym od czasu podboju Anglii przez Wilhelma Zdobywcę w roku 1066 koronowano 39 monarchów, krzesło – pomimo swojej historycznej i symbolicznej wagi – niejednokrotnie doznawało uszczerbku z rąk turystów. Na jego odwrocie znajdują się graffiti z XVIII i XIX w. uważane za dzieło miejscowych uczniów. Jedno z nich głosi „P. Abbott spał na tym krześle 5-6 lipca 1800”.

Prowadząca prace renowacyjne konserwatorka zaznaczyła, że na krześle figurują przeoczone do tej pory szczegóły dekoracyjne. – Są to wcześniej nieodkryte palce u stóp w złoceniu dziurkowania na oparciu krzesła. Są również obszary draperii, z których można stwierdzić, że byłaby to postać. Mogą to być postacie królów lub postać świętego. Ponieważ tak wiele zaginęło, tak naprawdę nie możemy w tej chwili powiedzieć ale przeprowadzę dalsze dochodzenie – powiedziała Blessley.

Najstarszym artefaktem koronacyjnym jest posrebrzana łyżka

Do tej pory konserwatorka spędziła cztery miesiące pracując nad zabytkowym meblem. – Ma bardzo złożoną strukturę warstwową, co oznacza, że jest bardzo podatny na łuszczenie się złocenia. Duża część tego, co robiłam, to przyklejanie tego złocenia, aby upewnić się, że jest bezpieczne – podkreśliła.

Mimo swojego wieku krzesło nie będzie najstarszym artefaktem biorącym udział w ceremonii. Król zostanie namaszczony świętym olejem wlanym do posrebrzanej łyżki koronacyjnej, pochodzącej z XII wieku.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło: CNN

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janusz I
Ale cyrki w XXI wieku!
Wróć na i.pl Portal i.pl