Na brzegu nowoczesności

Redakcja
mat. prasowe
Ponad 2100 projektów na sumę blisko 10 mld zł: Mazowsze stawia na innowacyjny rozwój

Realizowane z udziałem środków unijnych innowacje na Mazowszu to ponad 2100 projektów, które uzyskały dofinansowanie w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, o którym piszemy więcej poniżej. Niemal połowa z nich została już zakończona. Wartość całkowita tych inwestycji przekroczyła 9,6 mld zł, a pozyskane dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło ponad 4,4 mld zł.

W skali całego kraju to właśnie na Mazowszu złożono najwięcej projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Wynika to głównie z tego, że zarówno wiele przedsiębiorstw jak i instytucji i jednostek naukowych ma swoją siedzibę właśnie w stolicy. Efekty wielu tych projektów będą widoczne jednak w całym kraju.

Program Innowacyjna Gospodarka to nie tylko inwestycje w nowoczesne produkty, badania naukowe czy linie technologiczne, które swoje zastosowania znajdą w wyspecjalizowanych gałęziach przemysłu. To także projekty, które wprowadzają "zmiany na dotyk", które mogą ułatwić czy uprzyjemnić życie każdego z nas. Jednym z ciekawszych projektów realizowanych przez Warszawę jest budowa węzła wodno--rowerowego, który znajdzie z pewnością zwolenników wśród aktywnych warszawiaków. Projekt pod nazwą Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy "Pedałuj i płyń" (bike & sail) - etap I będzie realizowany do końca 2013 roku.

Prace obejmą modernizację i przebudowę lewobrzeżnego bulwaru Wisły, budowę zespołu fontann multimedialnych, budowę szlaku rowerowego, wyposażenie plaż miejskich oraz rewitalizację Portu Czerniakowskiego. Na lewym brzegu Wisły powstanie piesza promenada, a nabrzeże zostanie tak przebudowane, aby mogły cumować do niego statki, łodzie rekreacyjne i barki usługowe. Na wysokości Zamku Królewskiego oraz ulicy Boleść przebudowane zostaną dwa przejścia podziemne. Wzdłuż całego bulwaru wybudowana zostanie także szeroka droga rowerowa ze stojakami.

W ramach tego projektu powstał również nowy zespół fontann multimedialnych zbudowanych na terenie skweru I Dywizji Pancernej. Dotychczas zaniedbany skwer stał się przyjemnym miejscem odpoczynku, a warszawiacy i goście chętnie biorą udział w pokazach światło, woda i dźwięk organizowanych na podzamczu. Na realizacji projektu zyskują także rowerzyści, których w stolicy przybywa z roku na rok. Elementem projektu jest trasa rowerowa na lewym brzegu Wisły od granicy z Łomiankami do granicy z Konstancinem o długości ok. 26,5 km. Szlak stanowić będzie element Wiślanej Trasy Rowerowej z Wisły do Gdańska. Projekt przewiduje również doposażenie trzech plaż miejskich na wysokości zoo, Stadionu Narodowego i Saskiej Kępy sprzętem rekreacyjnym i sportowym (m.in. wyposażenie boisk, siatki do gry, piłki, leżaki). Plaża na wysokości stadionu już została uroczyście otwarta podczas tegorocznego majowego Święta Wisły.

Projektem skierowanym do nieco węższego grona odbiorców jest zrealizowany przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk system informatyczny CADIS. Instytut jest w posiadaniu największej w kraju i jednej z największych w Europie kolekcji fono- i fotograficznych materiałów historycznych. Zadaniem specjalistów jest nie tylko ochrona zbiorów, zachowanie ich dla przyszłych pokoleń, ale także udostępnianie ich w bezpieczny sposób. To ostatnie zadanie umożliwia właśnie wspomniany CADIS. Pełna nazwa projektu to Budowa Centrum Archiwizacji i Digitalizacji Materiałów Foto- i Fonograficznych CADIS (Centre for Archivisation and Digitisation of Image and Sound). CADIS to system informatyczny, który umożliwia korzystanie online ze zdigitalizowanych materiałów foto- i fonograficznych. Użytkownicy mogą dzięki systemowi przeszukiwać bogate archiwa Instytutu Sztuki PAN pod różnymi kryteriami, a także zamawiać i pobierać reprodukcje materiałów archiwalnych.

Zakres projektu objął także remont i adaptację pomieszczeń, zakupiono również sprzęt komputerowy ze specjalistycznym oprogramowaniem. Z CADIS mogą korzystać nie tylko pracownicy naukowi, ale też inni użytkownicy po zalogowaniu na stronie projektu. A jest co oglądać, bo zbiory instytutu zawierają m.in. ponad 450 tys. fotografii, w większości zabytków, sztuki nieprofesjonalnej i ludowej oraz teatraliów. Ponadto w zbiorach jest 20 tys. rysunków architektonicznych oraz najstarsza kolekcja nagrań dźwiękowych polskiej muzyki tradycyjnej, obejmująca m.in. ponad 100 tys. nagrań pieśni oraz utworów instrumentalnych ze wszystkich regionów Polski. Docelowo zdigitalizowane mają zostać wszystkie zasoby instytutu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie