Muzułmanie w Niemczech. Rozgorzał spór o śpiew muezinów

amp
Minaret, zdjęcie ilustracyjne
Minaret, zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay/ Engin_Akyurt
W Niemczech rozgorzał spór o śpiew muezinów. Choć trzy czwarte obywateli tego kraju sprzeciwia się zezwoleniu na głośne wzywanie muzułmanów do modlitwy, wiele wskazuje na to, że w Kolonii już wkrótce będzie można je usłyszeć.

O sprawie informuje „Deutsche Welle”, które przytacza słowa kierownika wydziału w Turecko-Islamskiej Unii ds. Religijnych. Zekeriya Altug potwierdził, że wiosek ws. zezwolenia na śpiew muezina jest w zasadzie gotowy. – Jeszcze w tym tygodniu chcemy go skierować do władz miasta – poinformował, wskazując że wszystkie warunki zostały spełnione. Wyraził przy tym nadzieję, że już za kilka tygodni wierni usłyszą z głośników wezwanie do piątkowej modlitwy.

Niemiecka rozgłośnia przypomina na swojej stronie internetowej, że centralny meczet DITIB w Kolonii znajduje się w dzielnicy Ehrenfeld. „Jego minarety mierzą 55 metrów wysokości i symbolizują wzrost obecności muzułmanów w niemieckim społeczeństwie” – dodaje „DW” i podkreśla, że wielu Niemców napawa to niepokojem. Dowodem na to ma być burzliwa dyskusja, jaka rozgorzała wokół decyzji nadburmistrzyni Kolonii Henrietty Reker, która wyraziła zgodę na śpiew muezinów. Polityk tłumaczy, że ma to być oznaka „różnorodności” i „tolerancji”. Do tej pory z wnioskiem o zezwolenie na to wystąpiła zaledwie jedna gmina muzułmańska w tym mieście, jednak dziesięć kolejnych jest zainteresowanych.

Jak donosi „DW”, przeciwnicy projektu, wśród których jest wielu liberalnych muzułmanów, wskazują, że w przeciwieństwie do kościelnych dzwonów, muezin głoszący „Allahu akbar” [Bóg jest wielki – red.] głosi przewagę islamu nad innymi wyznaniami. Co więcej, może być też uznawany jak sygnał wrogości wobec kobiet, gdyż w piątkowej modlitwie nie nie muszą one w ogóle uczestniczyć, a jeśli się na to zdecydują mogą być tylko w osobnych pomieszczeniach.

„Zdaniem przeciwników projektu, zezwolenie na odtwarzanie śpiewu muezina w kolońskich meczetach może też pod pozorem zwiększonej tolerancji rozszerzyć w Niemczech wpływy wojowniczych islamistów i wrogów społeczeństwa otwartego” – czytamy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl