MŚJ w klasie 49er. Staniula i Sztorch wygrali na jeziorze Como

Piotr Olkowicz/PAP
Robert Hajduk/PZŻ
Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk) zostali na włoskim jeziorze Como mistrzami świata juniorów w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er. W klasie 49erFX srebrny medal wywalczyły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa).

Staniul i Sztorch wygrali dwa pierwsze wyścigi i prowadzenia nie oddali do końca regat. Na podium stanęli ponadto zawodnicy z antypodów - Australijczycy Jack Ferguson i Max Paul oraz bracia Sam i Pat Morganowie z Nowej Zalandii.

Gdańska załoga triumfowała w ubiegłym roku w mistrzostwach świata w kategorii młodzieżowców w Gdyni oraz w mistrzostwach Europy seniorów w Salonikach. Na początku września czeka ich kolejny poważny sprawdzian - w Halifax w Kanadzie odbędzie się czempionat globu seniorów.

W gronie 68 ekip z 27 krajów na wysokiej piątej pozycji, a drugiej wśród Europejczyków, uplasowali się Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa).

W klasie 49erFX rywalizowały 52 duety z 17 państw. Zwyciężyły Norweżki Pia Dahl Anderson i Nora Edland, drugie były aktualne mistrzynie Polski Czapska i Rajchert, a trzecie miejsce zajęły siostry Antonia i Victoria Schultheis z Malty.

W katamaranach Nacra 17 biało-czerwoni tradycyjnie nie startowali. W stawce 20 załóg z 10 krajów zdecydowanie najlepsi okazali się Holendrzy Laila van der Meer i Bjarne Bouwer, którzy wygrali wszystkie 14 wyścigów i wyprzedzili Włochów Margheritę Porro i Stefano Dezuliana oraz Hiszpanów Iset Segurę i Marcosa Fuertesa.