Można skutecznie walczyć z oszustami podatkowym, podpowiada fiskusowi „Cyfrowa Polska”

AIP
Małgorzata Genca
Wśród propozycji Ministerstwa Finansów zmierzających do uszczelniania systemu podatkowego brakuje takich, które chroniłyby uczciwych przedsiębiorców przed oszustami podatkowymi. A proponowana likwidacja kwartalnych rozliczeń VAT dla dużych podatników czy wprowadzenie sankcji za np. zaniżenie podatku należnego może okazać się nieskuteczne. Resort powinien te plany skorygować – uważa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

Związek, reprezentujący największych przedsiębiorców branży RTV i IT w Polsce skierował w tej sprawie list do ministra finansów Pawła Szałamachy. To reakcja na pojawiające się w mediach konkretne propozycje rozwiązań, które mają znaleźć się m.in. w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. Projekt ma zostać przedstawiony jeszcze w tym roku, a jego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego.

ZIPSEE „Cyfrowa Polska” jako dobry i konieczny element walki z oszustami podatkowymi ocenia zapowiadane przez resort finansów rozszerzenie katalogu produktów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT. Związek sam o to apelował do Ministerstwa Finansów w odniesieniu do dysków twardych oraz procesorów, na których roczne wyłudzenia VAT – jak wynika z raportu DLA Piper z kwietnia br. – sięgają 400 mln zł. Inicjatywą zasługującą na poparcie – zdaniem przedsiębiorców - jest również wprowadzenie możliwości odmowy rejestracji podatnika VAT lub jego wykreślenia z rejestru. „W większości wypadków kontrole organów skarbowych są przeważnie spóźnione w przypadku firm słupów i niestety wówczas odpowiedzialność spada na niewinne firmy, które nieświadomie nabyły towar, który na wcześniejszych etapach dystrybucji był przedmiotem obrotu firmy-oszusta. Tak więc szybka reakcja i skuteczne eliminowanie z rynku podejrzanych podmiotów jest bardzo dobrym ruchem i mamy nadzieję na jak najszybsze wdrożenie tego w praktyce” – ocenił w stanowisku do ministra finansów prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik.

Ale jednocześnie wśród pojawiających się medialnie propozycji Ministerstwa Finansów znajdują się też takie, które – w ocenie Związku – są chybione i z których rząd powinien zrezygnować lub co najmniej je skorygować, biorąc pod uwagę przy tym zdanie biznesu w tej sprawie. ZIPSEE „Cyfrowa Polska” w stanowisku przesłanym do resortu finansów negatywnie wypowiedział się o propozycji likwidacji kwartalnych rozliczeń VAT dla dużych podatników (o obrotach powyżej 1,2 mln euro). O ile – zdaniem Związku – wprowadzenie takiej zasady w odniesieniu do nowych podmiotów jest zasadne (bo jak wynika z dotychczasowych doświadczeń do przestępstw wykorzystywane są nowe podmioty), to wobec dużych przedsiębiorstw nie ma to już uzasadnienia. „Należy zdecydowanie skupić się na spółkach słupach i nowych podmiotach powołanych tylko i wyłącznie w celach oszustw podatkowych” – podkreślił Michał Kanownik.

Zdaniem przedsiębiorców chybione jest również wprowadzenie kaucji rejestracyjnej, gdy istnieje ryzyko, że nowo powstały podmiot może generować zaległości podatkowe. Jak zauważa ZIPSEE „Cyfrowa Polska” wpłata pieniędzy na kaucję dla potencjalnego oszusta nie będzie stanowiło żadnej bariery. A natomiast dla uczciwego, małego przedsiębiorcy już tak. Związek apeluje także o modyfikację propozycji wprowadzenia sankcji za zaniżenie podatku należnego, zawyżenie podatku naliczonego lub niezłożenie deklaracji. Miałyby one stanowić 30 proc. kwoty zaniżenia lub zawyżenia. Według przedsiębiorców taka propozycją może dotknąć uczciwe podmioty, które nieświadomie dokonają pomyłki w deklaracji VAT.

ZIPSEE „Cyfrowa Polska” zwraca również uwagę, że wśród pojawiających się w mediach propozycjach resortu finansów brakuje takich, które realnie chroniłyby uczciwych podatników przed oszustami podatkowymi. Związek w kwietniu br. zaproponował ministrowi finansów wprowadzenie tzw. check-listy, czyli zbioru zasad, których uchroniłoby uczciwy biznes przed zawieraniem transakcji z nieuczciwymi podmiotami. „Reformując system VAT nie możemy pominąć tego elementu. I o to apelujemy do Pana Ministra. Jest to szczególnie istotne, iż kilka lat temu kiedy karuzele podatkowe wkraczały do Polski, wypchnięte z krajów Europy Zachodniej, ówczesny rząd nie zrobił nic, aby w porę ostrzec przedsiębiorców i podjąć działania uniemożliwiające zadomowienie się w Polsce oszustów” – zaznaczył Michał Kanownik w przesłanym stanowisku do ministra finansów.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu