Można połączyć alkohol z pływaniem? Ratownik wodny: Można

Maciej Badowski AIPZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Co roku w Polsce tonie kilkaset osób. W 2018 roku utonęło 545 osób, o 88 więcej niż w roku 2017. Osoby nietrzeźwe oraz pod wpływem środków odurzających odpowiadają za 23 proc. utonięć. - Jest gorąco, mam ochotę napić się zimnego piwa, to wtedy nie wchodzę do wody. Jest też druga opcja, idę nad wodę popływać, ale piję po kąpieli- tłumaczy ratownik wodny.

- Ratownicy w swojej pracy bardzo często spotykają się z alkoholem na kąpieliskach i plażach. Sporo osób w upalne dni wchodzi do wody po alkoholu- mówi AIP Jakub Friedenberger. Ratownik wodny Lifeguard Gdynia. - Jeśli zagłębimy się w statystyki, to wśród tych 545 osób, które utonęły w zeszłym roku, 20 proc. to były osoby po spożyciu alkoholu.

Eksperci zwracają uwagę, że brakuje nam wyobraźni w kontakcie z wodą. Według danych WHO w Polsce mamy o 84 proc. wyższa umieralność z powodu utonięć, niż przeciętnie w UE. Toną głównie mężczyźni powyżej 50 roku życia, mieszkający w małych miastach i wsiach. Do ponad 80 proc. dochodzi w okolicy miejsca zamieszkania ofiary.

- Jest bardzo gorąco, więc jest wielu chętnych do ochładzania się w wodzie. Od początku czerwca utonęło już ponad 30 osób. Jest to naprawdę sporo. Mam nadzieję, że jak ruszą kąpieliska strzeżone, większość osób będzie przebywać na akwenach z ratownikami i będzie bezpieczniej- mówi AIP Podkomisarz Kinga Czerwińska, Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie.

W statystykach przodują województwa: pomorskie, zachodniopomorskie, podlaskie i warmińsko- mazurskie. Utonięcia zdarzają się najczęściej w rzekach i jeziorach, rzadziej w Bałtyku.

- Ludzie wchodzą do wody, pomimo tego, że nie potrafią pływać. Dlatego powinni liczyć się z tym, że mogą utonąć- podsumowuje Friedenberger.

Od 13 lat w trakcie okresu wakacyjnego prowadzona jest kampania społeczna „Pływam bez Promili”. Akcja am na celu propagowanie bezpiecznego korzystania z wypoczynku nad wodą oraz przestrzega przed łączniem kąpieli z alkoholem.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie