Można kupić nie tylko pomysł, ale też firmę. Najpierw jednak trzeba określić jej wartość cz. II

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Stworzenie odpowiedniego modelu finansowego pomoże dokonać wyceny firmy przed zakupem
Stworzenie odpowiedniego modelu finansowego pomoże dokonać wyceny firmy przed zakupem 123rf.com/profile_nateemee
Właściwa wycena firmy to jeden z najważniejszych elementów procesu zakupowego przedsiębiorstwa. Gdy podmiot działa już na rynku jakiś czas, sprawa jest prosta, ponieważ wycena wymaga przeprowadzenia procedury due diligencje (dogłębna analiza firmy), która ułatwi określenie wartości firmy. W przypadku firm, które dopiero pojawiły się na rynku, wyzwanie jest trudniejsze, bo kupuje się w zasadzie pomysł.

Spis treści

Na początku rozmów ze startupem pojawia się informacja na temat wartości spółki. Informacje zdobyte podczas due diligence także dadzą odpowiedź na pytanie, czy podana wycena wartości przedsiębiorstwa jest właściwa, czy może przeszacowana. W tym przypadku także można skorzystać ze wsparcia profesjonalnej firmy, która przygotuje odpowiedni raport.

Wycena firmy. Jak dobrać optymalny model finansowy?

W poprzednim materiale skupiliśmy się na ocenie ryzyka przy zakupie startup'u. Teraz kolejny krok: wycena firmy. Jak podkreśla Damian Cęcelewski, ekspert Ground Frost decyzję o nabyciu startupu trzeba zawsze opierać na pewnych danych, pozyskanych ze sprawdzonych źródeł.

– Dobrze zaprojektowany model finansowy pozwoli na realną ocenę rentowności planowanej inwestycji. Dlatego warto nawiązać współpracę z partnerem, który faktycznie specjalizuje się w modelowaniu finansowym, mającym swoim koncie doświadczenie zdobyte przy wycenie setek podmiotów z różnych branż – zaznacza Damian Cęcelewski, ekspert Ground Frost.

Dlaczego model finansowy jest ważny? Pozwalana ocenić perspektywy danego podmiotu, oszacować jego przyszłe dochody i koszty. Pomaga nawet zdefiniować trendy nie tylko te dotyczące badanej firmy, ale również branży, w której działa, mogące mieć wpływ na jej przyszłą sytuację finansową – tłumaczy specjalista.

Eksperci powinni umieć przewidzieć, czy firma na siebie zarobi

Wycena rzeczywistej wartości nabywanego podmiotu to jedna kwestia, ale odpowiednio przygotowany model finansowy z różnymi alternatywnymi scenariuszami może pokazać, na ile dana inwestycja jest atrakcyjna, czy będzie na siebie zarabiać w przyszłości alb, czy jest bezpieczna – wyjaśnia ekspert. Nikt nie może zadeklarować, jak będzie wyglądać przyszłość, ale wnioski z rzetelnie przeprowadzonego badania due diligence oraz model finansowy mogą wiele pokazać. Nabycie drugiego przedsiębiorstwa to proces. Badanie due diligence należy do fazy przedtransakcyjnej. Dalej mają miejsce negocjacje.

Ryzyko jest warte podjęcia próby. Dolina Krzemowa może być też w Polsce

Jak przekonuje Cęcelewski zakup startupu – przy wsparciu odpowiedniego partnera – to ryzyko biznesowe, które warto podjąć. – I Polsce bowiem zdarzają się historie jak z Doliny Krzemowej, gdy biznes założony w garażu przez grupę zapaleńców po podjęciu kilku trafnych decyzji i wykorzystaniu nadarzających się okazji, przeradza się w markę, która na siebie zarabia – podsumowuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu