Morskie farmy wiatrowe – ważna część strategii PKN ORLEN na najbliższe lata

Partnerem cyklu jest PKN Orlen

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)

PKN ORLEN, który już dzisiaj jest czwartym, największym producentem energii elektrycznej w Polsce, reaguje na zmiany zachodzące na rynku energii, na którym coraz większą rolę odgrywają jej odnawialne źródła. Dowodem na to jest projekt budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Do końca roku płocki koncern chce wybrać mającego doświadczenie w takich inwestycjach partnera strategicznego.

- Uważamy, że to jest właściwy i najlepszy kierunek rozwoju odnawialnych źródeł energii - zapewnił Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN ORLEN. Dybowski opowiadał o planach koncernu podczas jednej z panelowych dyskusji w trakcie zakończonego niedawno Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem.

ORLEN dysponuje koncesjami na Bałtyku, które umożliwiają budowę tzw. sztucznych wysp, mieszczących instalacje morskich farm wiatrowych. Ich powierzchnia pozwala na usytuowanie urządzeń prądotwórczych o mocy do 1200 megawatów. Obecnie prowadzone są zaawansowane prace przygotowawcze do realizacji projektu farm: gotowy jest już biznesplan inwestycji i projekt umowy joint venture z przyszłym partnerem. Jarosław Dybowski zastrzegał, że mile widziany byłby partner, który ma już doświadczenie w takich przedsięwzięciach.

- Poszukujemy partnera strategicznego, bo planujemy inwestycję, w której nadal budujemy doświadczenie – przyznał podczas konferencyjnej dyskusji. – Współpraca z doświadczonym wykonawcą da nam okazję, by nauczyć się nowej dla nas technologii. Chcemy dokonać wyboru do końca roku, właśnie otrzymaliśmy oferty wstępne, obecnie zajmujemy się ich oceną – ujawnił Dybowski.

W zaproszeniu do współpracy PKN ORLEN zastrzegł, że w spółce joint venture rezerwuje 51 proc. udziałów. - Firmy, które przyjęły zaproszenie do rozmów, zaakceptowały ten warunek – potwierdził Dybowski.

Uczestnicy kongresowego panelu dyskusyjnego, zatytułowanego „Morskie farmy wiatrowe - program energetyczny czy gospodarczy”? zgodnie przyznawali, że projekt PKN ORLEN to przedsięwzięcie zarówno gospodarcze, jak też energetyczne. Inwestycja dotyczy bowiem nie tylko budowy i obsługi urządzeń morskich farm wiatrowych - to także m.in. inwestycja w porty, serwisujące „sztuczne wyspy” i budowa setek lub wręcz tysięcy kilometrów trakcji przesyłowych energii, produkowanej przez farmy. Zwrócono uwagę, że będzie to także wyzwanie dla polskiego hutnictwa, bo inwestycja pochłonie wielką ilość stali.

W realizację projektu trzeba zaangażować też samorządy lokalne, na terenie których miałyby powstać porty. Niezbędne będą nowe regulacje prawne, co będzie najpierw wymagać wielu uzgodnień między ministerstwami.

Dyr. Jarosław Dybowski zaznaczał, że dla procesu budowy morskich farm wiatrowych w Polsce, ważna będzie właściwa koordynacja na poziomie rządowym: - Proces budowy morskich farm wiatrowych jest niezwykle złożony i jego realizacja wiąże się z wieloma wyzwaniami, w tym regulacjami. Problem mógłby rozwiązać koordynator offshore na poziomie rządu – tłumaczył. Koordynator usprawniłby przebieg prac planistycznych, jak również proces pozyskiwania kapitału zewnętrznego dla sfinansowania inwestycji.

Dla PKN Orlen morskie farmy wiatrowe stanowią jeden ze strategicznych kierunków rozwoju na najbliższe lata, a inwestycja koncernu w morskie farmy wiatrowe niewątpliwie w znacznym stopniu podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju. Także temu celowi ma służyć porozumienie pomiędzy Grupą ORLEN a Grupą PGE, podpisane podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy. Obie spółki zobowiązują się do współpracy przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

PKN Orlen chce wykorzystać wartość morskiej energetyki wiatrowej dla rozwoju polskiej gospodarki, ale nie tylko. Przedstawiciele spółki podkreślają, że na realizacji tego typu projektów skorzystałyby również lokalne społeczności. To także korzyści operacyjne jak optymalizacja kosztów rozwiązań sieciowych i technicznych oraz logistyki morskiej. Natomiast partnerstwo w realizacji morskich farm wiatrowych pozwoli na ujednolicenie i wzmocnienie komunikacji, m.in. poprzez wspólne rozmowy z organizacjami społecznymi oraz dostawcami kluczowych elementów.

Dodaj ogłoszenie