„Moja ziemio wyśniona” koncert z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego

Materiał partnera
Wideo
od 16 lat
O godzinie 20.45 w naszym serwisie rozpocznie się transmisja wyjątkowego koncertu. "Moja ziemio wyśniona" to wydarzenie organizowane w opolskim amfiteatrze, które przypomni widzom i słuchaczom historię III Powstania Śląskiego.

Widowisko z udziałem legend polskiej sceny muzycznej będzie stanowiło nowoczesną opowieść o wydarzeniach sprzed 100 lat. Utwory muzyczne przeplatane będą materiałami archiwalnymi oraz niezwykłą narracją o powstaniu w interpretacji uznanych polskich aktorów.

Za reżyserię koncertu odpowiada Piotr Metz, a opracowania muzycznego podjął się Miłosz Wośko. Do współtworzenia koncertu Biuro Programu „Niepodległa” zaprosiło takich artystów jak Abradab, Renata Przemyk, Sebastian Riedel, Stanisław Soyka, Józef Skrzek, Justyna Święs, Patrycja Zarychta czy SBB. Zobaczymy i usłyszymy również zespoły: Orkiestra Aukso pod dyrekcją Miłosza Wośko, chór Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Podczas widowiska usłyszymy zaś takie utwory jak: Świtanie, Moja Ziemio Wyśniona, Siadaj Maryś Na Wóz, Blizna, Spowiedź, Syneczku Mój, Nasza Broń, Dwie Krople, W Kołysce Dłoni Twych, Going Away, Z Miłości Jestem, Zachłysnąć Się Zielenią, Co Sen, Ej Dostone Żytko Się Kiwiw, Vetre Duj, Śpij Malutki, Czerwone Słoneczko.

Wydarzenie jest częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej „Śląsk, Wspólna Sprawa” przypominającej historię III Powstania Śląskiego i promującej obchody stulecia tego zrywu powstańczego, którą przygotowało Biuro Programu „Niepodległa”. Wydarzenie zaplanowano na weekend majowy poprzedzający rocznicę jednej z najważniejszych bitew III Powstania Śląskiego – Bitwę o Górę Św. Anny, która trwała od 21 do 26 maja 1921 roku.

Koncert rozpocznie się w niedzielę 16 maja o godz. 20:45 i będzie on trwał około 90 minut. Czytelnicy dzienników grupy Polska Press mogą obejrzeć widowisko na żywo na stronach internetowych ulubionego dziennika. Transmisję koncertu zadeklarowały również: Radio Opole, Radio Katowice, Radio Kraków, Radio Dla Ciebie, Radio PIK czy Radio Białystok.

Na wydarzenie zapraszają Biuro Programu „Niepodległa”, Prezydent Miasta Opole oraz Instytut Śląski. Partnerami koncertu są:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Moja ziemio wyśniona” koncert z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hop Berty

"Wydarzenie jest częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej"

Kampania - tak, napewno.

Ale edukacja ? Rzetelna, rzeczowa, neutralna nformacja ?

D
DELL

Szowinizm (fr. chauvinisme) – jedna z form skrajnego patriotyzmu i nacjonalizmu oraz przekonanie o wyższości i wspaniałości swego narodu. Można go również zdefiniować jako „irracjonalną wiarę w wyższość lub dominację własnej grupy ludzi". Co więcej, szowinista postrzega własnych ludzi jako niepowtarzalnych i wyjątkowych, podczas gdy reszta ludzi jest uważana za słabych lub podrzędnych[1].

Szowinizm rozszerzył swoje pierwotne znaczenie o fanatyczne oddanie i nadmierną stronniczość w stosunku do każdej grupy lub sprawy, do jakiej się należy, zwłaszcza gdy obejmuje to uprzedzenia lub wrogość wobec osób z zewnątrz, lub grup rywalizujących,

D
DELL

Nacjonalizm (z łac. natio „naród”) – przekonanie, że naród jest najwyższą wartością i najważniejszą formą uspołecznienia, z którego wynika określona postawa polityczna, gospodarcza czy społeczna[1][2]. Nacjonalizm może, ale nie musi, wiązać się z takimi postawami jak etnocentryzm, patriotyzm czy megalomania narodowa[1].

D
DELL

Fanatyzm (od łac. fanaticus, „zagorzały”, „szalony”) – postawa przejawiająca się w pozbawionym krytycznego dystansu i umiaru przywiązaniu do wyznawanych idei i zasad, bezgranicznej i bezwarunkowej identyfikacji, nietolerancji dla jakichkolwiek przekonań lub rozwiązań alternatywnych, braku gotowości do dyskusji i dialogu, odmowie przyznania nawet częściowej słuszności zwolennikom poglądów odmiennych i rzecznikom dążeń przeciwstawnych; przeciwieństwo tolerancji[1].

D
DELL

Dezinformacja – zamierzona i konsekwentna formuła przekazu informacji (w tym fałszywych lub zmanipulowanych) i fabrykowanie takiego przekazu poprzez tworzenie różnego rodzaju fałszywych dokumentów, organizacji itd., które wprowadzają w błąd (powodują powstanie obrazu świata niezgodnego z rzeczywistością) i wywołują określone efekty w postaci:

podejmowania przez odbiorcę[a] błędnych decyzji,

wytworzenia poglądu,

działania lub jego braku,

D
DELL

Agitacja – działalność prowadząca do zjednania zwolenników dla jakiejś sprawy, idei, poglądów; propagowanie haseł albo ideologii.

Jako forma propagandy ma służyć osiągnięciu doraźnego, konkretnego celu. Sposobami prowadzenia agitacji są: reklamy, ulotki, słowa, plakaty i przemówienia wiecowe (najstarsza forma).

D
DELL

DEMAGOGIA (gr. demos – lud, agogos – wiodący, prowadzący) – wpływanie na opinię publiczną poprzez działanie obliczone na łatwy efekt, poklask.

E
Elwira

Riedel polsko"patriotyczny" ?? Farsa, znam Rodzine (nasze rodziny znaly sie juz przed wojna).

N
Norbert Prohaska

IMHO: 20% prawdy, reszta to znowu szpetna polska propaganda. A wiec mniej wiecej tak jak wtedy.

G
Gość

Zakamuflowana opcja niemiecka.

PISoBOLSZEWICKI wróg.

Wróć na i.pl Portal i.pl