Moda na pracę bez barier

Redakcja
W ramach "Mody na pracę" oferowano m.in. kursy biurowe
W ramach "Mody na pracę" oferowano m.in. kursy biurowe 123rf
Kapitał Ludzki w województwie dolnośląskim: ponad 2,1 mld zł dla mieszkańców regionu

Program Kapitał Ludzki jest realizowany na poziomie centralnym - piszemy o tym poniżej - oraz regionalnym. Z całej kwoty przeznaczonej w tym programie na działania regionalne województwu dolnośląskiemu przypadło ponad 2,1 mld zł tzw. alokacji, czyli środków przeznaczonych na różne projekty w regionie. Dofinansowanie na poziomie wojewódzkim przyznaje się tym działaniom, które zostały uznane za najbardziej istotne dla rozwoju regionu, jak otwarcie rynku pracy, promocja integracji społecznej, podnoszenie kompetencji zawodowych czy też wspieranie działań edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych.

O tym, jak duże zainteresowanie na Dolnym Śląsku budzą możliwości pozyskania dofinansowania tego typu projektów, świadczy liczba złożonych wniosków: do końca lipca tego roku było ich prawie 9 tys. o łącznej wartości ponad 6,74 mld zł. Dofinansowanie uzyskały najlepsze z nich: w naszym województwie podpisano już 1850 umów. Rozpiętość tematyczna projektów jest ogromna, a łączy je jedno - są to inwestycje w najcenniejsze zasoby naszego regionu - w ludzi. Przyjrzyjmy się dwóm przykładom.

"Moda na pracę" to projekt realizowany przez Centrum Integracji Społecznej we Wrocławiu w imieniu gminy Wrocław. Został on wyróżniony w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego we współpracy z Centrum Projektów Europejskich. Skierowany był do bezrobotnych wrocławianek, które chciały zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie poprzez podniesienie kwalifikacji zawodowych.

W centrum zainteresowania twórców projektu były te kobiety, które dopiero rozpoczynały swoją drogę zawodową oraz powracające na rynek pracy po przerwie spowodowanej wychowywaniem dzieci. Dla uczestniczek przygotowano ofertę szkoleniową, która z jednej strony miała na celu poprawić ich umiejętności ogólne, np. poruszanie się po rynku pracy, poszukiwanie ofert, znajomość obsługi komputera czy umiejętności interpersonalne. Z drugiej strony paniom zaoferowano konkretne kwalifikacje - mogły one wziąć udział w kursach zawodowych, np. na pracownika administracyjno--biurowego, barmankę, kelnerkę, handlowca, specjalistkę ds. kadr i płac czy kosmetyczkę.

Jako że uczestniczki rekrutowały się przede wszystkim z grupy osób w trudnej sytuacji finansowej, organizatorzy zapewniali każdej z nich niewielkie stypendium za udział w kursach zawodowych i kursie komputerowym, bezpłatne materiały dydaktyczne i codzienny poczęstunek.

Projekt został podzielony na 10 edycji, z których każda trwała po 2 miesiące. Sercem projektu był tzw. PAB (Punkt Aktywizacji Bezrobotnych). Było to przyjazne uczestniczkom miejsce, w którym mogły skorzystać z indywidualnych konsultacji. Do ich dyspozycji były konsultacje prawne, porady psychologa czy wsparcie informatyka z zakresu obsługi komputera. PAB spełniał też rolę integracyjną - organizowano w nim np. Forum Kobiet Aktywnych, podczas którego zaproszone kobiety sukcesu dzieliły się swoimi doświadczeniami.

"Praca bez barier" to z kolei realizowany przez to samo Centrum Integracji Społecznej projekt dedykowany pozostającym bez pracy osobom niepełnosprawnym. Jego zakończenie planowane jest za rok, ma on objąć w sumie 120 mieszkańców Wrocławia.

"Praca bez barier" składa się z sześciu edycji szkoleniowych, których długość jest uzależniona od rodzaju szkoleń i może trwać od 2 do 5 miesięcy.

Pracownikom centrum udało się zgromadzić wokół projektu grono zaprzyjaźnionych firm i instytucji, które sprzyjają osobom niepełnosprawnym i oferują miejsca stażowe uczestnikom projektu. Są wśród nich firmy z różnych branż: m.in. biuro tłumaczeń, hotel, restauracja, firma florystyczna, ośrodek rehabilitacyjny, sieć punktów ksero, biblioteka publiczna, rozgłośnia radiowa czy sieć supermarketów. Podobnie jak w poprzednim projekcie uczestnicy otrzymają drobne stypendium, materiały dydaktyczne i poczęstunek, a ponadto stypendium stażowe, tak aby czas spędzony u pracodawcy nie był jedynie okazją do zbierania doświadczeń zawodowych, ale pozwolił im także zarobić na swoje utrzymanie.

Niezwykle cenna dla uczestników projektu będzie też możliwość wymiany doświadczeń, kontaktu z osobami, które mają podobne problemy życiowe, i wzajemne wspieranie się, a okazją do tego będą imprezy kulturalne i integracyjne. "Praca bez barier" realnie zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne i całkowitą zmianę ich jakości życia, nie tylko poprzez poprawę sytuacji materialnej, ale także lepszą samoocenę jego uczestników.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie