Mniej zabójstw, większa wykrywalność. Raport MSW o bezpieczeństwie w Polsce

Paula Radwanowicz (AIP)
Dariusz Gdesz / Polskapresse
W 2014 roku przestępczość w Polsce zmalała o ponad 14 proc. w stosunku do roku 2013 – wynika z najnowszego raportu MSW o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2014 roku. Wg raportu spadła jednak, o prawie 5 proc., wykrywalność przestępstw zgwałcenia. Autorzy publikacji wzięli pod uwagę m.in. przestępczość kryminalną, przemoc w rodzinie, przestępstwa przeciwko zwierzętom, a także przestępczość narkotykową, ekonomiczną, w cyberprzestrzeni i zagrożenie terroryzmem czy ekstremizmem.

Jak wynika z 387-stronicowego raportu, spadła liczba stwierdzonych przestępstw kryminalnych oraz korupcyjnych, wzrosło natomiast poczucie bezpieczeństwa. Polacy wysoko oceniają także pracę policji.

Raport o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2014 roku zawiera dane statystyczne, porównania w stosunku do lat poprzednich i informacje dotyczące podejmowanych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Stanowi podsumowanie wyników pracy służb i instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa w kraju.

Z raportu wynika, że w roku 2014 spadła liczba przestępstw. Ogółem stwierdzono ich ponad 908 tys. czyli o 14,4 proc. mniej niż w 2013 r. W 2014 roku odnotowano także mniej bójek i pobić (o 21 proc.), kradzieży (o 19,1 proc.), rozbojów (o 29,4 proc.) oraz zabójstw (o 7,8 proc.) niż w roku 2013. Wskaźnik wykrywalności wyniósł 66,8 proc.

Według raportu wykrywalność przestępstw kryminalnych w roku 2014 wyniosła 56 proc. i była wyższa od uzyskanej w roku poprzednim o 1,1 punktu procentowego. Wzrosła m.in. wykrywalność zabójstw, która w niektórych województwach osiągnęła wynik 100 proc., oraz kradzieży samochodów. Spadła natomiast wykrywalność przestępstw zgwałcenia i kradzieży.
Wykrywalność zabójstw w roku 2014 wyniosła prawie 96 proc. i była najwyższa od wielu lat. 100 proc. zabójstw wykryła w 2014 roku policja w województwie kujawsko-pomorskim, lubuskim, podlaskim i świętokrzyskim. Wykrywalność kradzieży samochodów osiągnęła z kolei w 2014 roku rekordowy wynik 25,5 proc.. Była więc, jak dotąd, najwyższa, a w porównaniu z rokiem poprzednim wyższa o 4,5 proc.

Spadła natomiast, o 4,8 proc. w porównaniu do roku 2013, wykrywalność sprawców gwałtów, która w 2014 roku wyniosła niecałe 80 proc. Mniej skuteczna była też wykrywalność przestępstw kradzieży, która w 2014 roku wyniosła 30,5 proc. i była niższa o 1,5 proc. od zanotowanej w roku poprzednim.

W roku 2014 wszczęto ponad 31 tys. postępowań przygotowawczych w sprawie o przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą, co stanowi o 7,7 proc. mniej niż w roku 2013. Jak wynika z raportu, w roku 2014 wszczętych zostało także 2,2 tys. postępowań o przestępstwa z ustawy o ochronie zwierząt, co oznacza wzrost ich liczby o 1,8 proc. Stwierdzono 1,5 tys. przestępstw z ustawy o ochronie zwierząt, czyli o 4,3 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Według danych policji w roku 2014 w Polsce wszczęto ogółem prawie 99 tys. postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa gospodarcze, co oznacza wzrost ich liczby o 3,7 proc. w porównaniu z rokiem 2013. Pod hasłem przestępczości ekonomicznej twórcy raportu zawarli m.in. przestępczość przeciwko prawom własności intelektualnej i przemysłowej, przestępczość związaną m.in. z podatkiem VAT i podatkiem akcyzowym, a także pranie pieniędzy, przestępczość bankową i ubezpieczeniową.

Co ciekawe, liczba wszczętych przez policję spraw o przestępstwo prania pieniędzy w 2014 roku wyniosła 244 i była najwyższa na przestrzeni ostatnich lat. Od 2010 roku obserwuje się ciągły wzrost liczby ujawnionych przestępstw tej kategorii.
Twórcy raportu zawarli w swojej publikacji także temat wykorzystywania ludzi. W Polsce dominującą formą eksploatacji w handlu ludźmi jest wykorzystywanie seksualne jednak zauważalny jest także wzrost liczby innych form takich jak jak praca przymusowa, zmuszanie do kradzieży, żebrania, wyłudzanie kredytów i świadczeń socjalnych - niekiedy przez zawieranie fikcyjnych małżeństw z obcokrajowcami oraz pozyskiwanie komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom ustawy. Co ciekawe, w 2014 nie wszczęto i nie prowadzono postępowań w sprawie ostatniej z wymienionych formy handlu ludźmi.

Kolejną optymistyczną informacją płynącą z raportu jest fakt, że w ciągu ostatnich kilku lat, mimo rosnącej liczby pojazdów, liczba wypadków drogowych i ich ofiar na polskich drogach sukcesywnie spada. W roku 2014, w porównaniu z rokiem 2013, zanotowano spadek liczby wypadków drogowych o 2,4 proc., a spadek liczby ofiar śmiertelnych o 4,6 proc. W roku 2014 w wypadkach drogowych na polskich drogach zginęły 3,2 tys. osób, czyli najmniej od 2000 roku.

Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że notowania policji są na tle innych instytucji oceniane wysoko. W badaniu z marca 2014 roku odsetek Polaków, którzy dobrze ocenili policję wyniósł 65 proc. Zdanie przeciwne wyraziło 22 proc. badanych. 70 proc Polaków uznało swój kraj za bezpieczny. Zdanie, że w Polsce nie żyje się bezpiecznie, wyraziło 24 proc. badanych co stanowi spadek, o 9 proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Wśród najczęstszych obaw Polaków pytanych o zagrożenia, których obawiają się najbardziej w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, najwięcej obywateli wskazało na brawurowo jeżdżących kierowców (30,3 proc.). Nieco mniejsza liczba respondentów zadeklarowała strach przed włamaniami do mieszkań, piwnic, samochodów itd. (29 proc.), napadami lub rozbojami (21 proc. wskazań), niszczeniem mienia (ponad 17 proc.) i kradzieżami (ponad 16 proc.). Mniejsze obawy Polaków budził handel narkotykami, wymuszenia i okupy.

Jak wynika z przeprowadzonego na zlecenie policji badania „Polskie Badanie Przestępczości” ponad 78 proc. osób zadeklarowała poczucie bezpieczeństwa podczas spacerów po zmroku w okolicy swojego zamieszkania. Na brak poczucia bezpieczeństwa wskazało prawie 19 proc. badanych.

Twórcy raportu zawarli także w swojej pracy dane dotyczące m.in. przestępczości korupcyjnej, zagrożenia bezpieczeństwa imprez masowych, przestępczości w cyberprzestrzeni, zagrożenia terroryzmem i ekstremizmem, z którym związany jest znaczny wzrost przestępstw – liczba przestępstw o charakterze ekstremistycznym wzrosła o prawie 45 proc. (z poziomu 535 w 2013 roku do 773 w roku 2014).

Raport przygotowywany jest co roku na podstawie informacji służb podległych MSW, rozszerzonych o dane pochodzące z innych instytucji, których zadania obejmują zwalczanie przestępstw i zapewnianie bezpieczeństwa oraz wymiaru sprawiedliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Mniej zabójstw, większa wykrywalność. Raport MSW o bezpieczeństwie w Polsce
N
Nadzieja
Na szczęście nastąpiła zmiana władzy i nareszcie będziemy mieli wzrosty. Pierwsze wzrośnie bezrobocie może już w listopadzie najpóźniej w styczniu. Potem kolejno przestępczość -zwłaszcza rozboje i zabójstwa, wydatki z budżetu, inflacja, deficyty budżetów. Wzrośnie też cyfra zwrotu gospodarczego, tyle, że będzie ze znakiem ujemnym.
Wróć na i.pl Portal i.pl